• BIST 116.603
  • Altın 172,903
  • Dolar 3,9676
  • Euro 4,9052
  • İstanbul 8 °C
  • Ankara 14 °C

Şimşek özelleşmeye karşı çıkanlara kızgın

Şimşek özelleşmeye karşı çıkanlara kızgın
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek "Bazı kesimler zamanında İzmir Limanı'nın özel sektör eliyle işletilmesine engel olmasaydı, bugün İzmir çok farklı bir noktada olacaktı” dedi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yeni teşvik sisteminin bölgesel kalkınmışlık, büyük yatırımlar ve stratejik yatırım boyutlarının bulunduğunu, stratejik yatırımların cari açığı azaltacak yatırımlar olacağını bildirdi.
Bakan Şimşek, İzmir Ticaret Odasının Özel Meclis ve Meslek Komiteleri Ortak Toplantısında, Türkiye’nin uzun vadede hedeflerini gerçekleştirmesi için, yatırım yapması ve bu yatırımların da desteklenmesi gerektiğini söyledi.
İzmir Ticaret Odası üyelerinin Bakan Şimşek’ten, yeni teşvik sistemine ilişkin detay istemesi üzerine Şimşek, yeni teşvik sisteminin yakın zamanda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanacağını söyledi ve ayrıntıya girmedi.

Bakan Şimşek, teşviğin bir kaç boyutunun bulunduğunu kaydederek, yatırım yapılırken kaynakların doğru ve rasyonel alanlara yönlendirilmesi, bölgesel kalkınmışlık farklarının azaltılması gerektiğinin altını çizdi..
Yeni teşvik sisteminde öngörülen stratejik yatırımların cari açığı azaltacak yatırımlar olduğunu ifade eden Şimşek, bölgesel kalkınmışlık boyutunda en az gelişmiş bölgelere daha yoğun, gelişmiş bölgelere daha az yoğun destek verileceğini söyledi.

Şimşek, teşviklerde büyük yatırım boyutunun bulunduğunu da kaydederek, ”Büyük yatırımları nerede yaparsanız yapın, ister İzmir’de isterseniz Hakkari’de fark etmez. Güçlü bir şekilde desteklenecek” dedi.
Stratejik yatırımların tamamen bölgelerden bağımsız olacağını ifade eden Şimşek, bu noktada ithalatın ağırlıklı olduğu ama Türkiye’nin rekabet gücü oluşturabilecek alanları kastettiklerini söyledi.

-Teşvikte ilk müjde İzmir’e…-

”Dolayısıyla bu anlamda, İzmir de güçlü şekilde desteklenmiş olacak. Çünkü İzmir’in katma değer zincirinde yükseklere çıkması için katkısını önemsiyoruz” diyen Şimşek, Türkiye’nin orta, uzun vadede, katma değer zincirinde yukarılara çıkabilmesi için İzmir, İstanbul ve diğer illerde çok daha farklı bir yaklaşım içerisinde olunması gerektiğini kaydetti.

-”Vergiyi tabana yaymak için çalışıyoruz”-

Vergiyi tabana yaymak için çalıştıklarını belirten Şimşek, ”Geldiğim günden beri, Maliye Bakanlığı’nda bir zihniyet devrimi gerçekleştiriyoruz. Mükellefin ve potansiyel mükellefin hareket etmesini beklemeden mükellefiyetini, sorumluluğunu yerine getirmeye çalışmasını beklemeden, proaktif bir şekilde mükellefimizin peşinde koşuyoruz” dedi.

-”10 milyon mektup”-

”10 milyon mektup, herkese mektup” diyen Şimşek, mektup geldiğinde mükellefin farkına vardığını söyledi. Bakan Şimşek, mektuplarda, ”Size bu avantajları getiriyoruz, bunu yapmazsanız sonuçları bu, sizin borcunuz bu…” ifadelerinin yer aldığını söyledi.

-”Nerede kalabalık, orada Maliye”-

Şimşek, alışveriş merkezlerinde standlar kurduklarını belirterek, ”Nerede kalabalık, orada Maliye” dedi. Bütün illeri gelir idaresi başkan yardımcılarına zimmetlediklerini ifade eden Şimşek, yeni mükellef arayışları bulunduğunu söyledi. Türkiye’nin, hızlı bir şekilde zenginleştiğini, geliştiğini, bir çok konuda çok daha iyi kamu hizmeti sunulduğuna dikkat çeken Şimşek, şöyle devam etti:

”Türkiye zenginleşiyor, vatandaşımız zenginleşiyor. Mesela kira geliri elde edenler… Bakıyoruz çok az kişi beyanda bulunuyordu. Bu sene hedefimiz bunu en az 1,2 milyon kişiye çıkarmak. Hazırlıklarımızı yaptık. Onlar gelsin beyanda bulunsun demiyoruz, beyannamelerini biz kendilerine göndereceğiz.

Bizim büyük bir veri ambarımız var. Her taraftan bize vergi akıyor. Sadece gümrüklerden, bankalardan, tapudan değil, her taraftan bize veri akıyor. Tüm mükellef bilgilerine sahibiz. Elimizde veriler var. Bu verileri biz kullanıyoruz ama vatandaşın aleyhine değil. Vatandaşın aleyhine başlangıç döneminde kullanmıyoruz. İstesek bugün 1.2 milyon mükellefin bir kısmına gideriz deriz ki bizim kayıtlar böyle, şimdi biz sizi 5 yıllık incelemeye alıyoruz. Cezasıyla, faiziyle ödenemez meblağlar çıkarabiliriz. Yapmıyoruz, tam aksine mektup gönderiyoruz. Lütfen beyan edin diyoruz.
Beyannameyi hazırlayacağız, kendilerine sunacağız, doğruysa onaylanacak, beyanname doğru değilse düzeltilecek, ama beyanname olacak. Bu vergiyi tabana yaymanın birinci adımı.”

Öte yandan, Şimşek, İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş’ın kendisini Vergi Rekortmenleri Ödül Törenine katılma sözü istemesi üzerine, törene katılmak üzere söz verdi ve İzmir’e daha sık geleceğini söyledi.

-”Hava bile atıyoruz”-

İzmir Ticaret Odası (İZTO) YÖnetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş ise Avrupa ekonomik sıkıntılarla boğuşurken Türkiye’nin bu süreci sıkıntı yaşamadan geçirdiğini, bu nedenle tüm İZTO üyelerine adına hükümete teşekkür borçlu olduklarını belirterek ”Pek çok üyemiz ve bizler, gelen yabancılara ekonomimizi anlatarak hava bile atıyoruz” dedi.
İzmir’in vergi tahakkuk ve tahsilatında 3. sırada yer aldığını belirten Demirtaş, vergi daireleriyle sorun yaşayan sektörlerle ilgili bilgi verdi.
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, daha sonra eşi Esra Şimşek ile birlikte partisinin İzmir İl Başkanlığı’nı ziyaret etti. Şimşek, basın mensuplarının CHP’nin İzmir’in kamu yatırımlarından gereken desteği almadığı yönündeki eleştirisini hatırlatması üzerine şunları söyledi:

"Bu sığ bir yaklaşım. Büyük resmi görmek lazım. Büyük resimde şu anda İzmir ve çevresine yönelik olarak kamu üzerine düşen her türlü görevi yerine getiriyor. Hür türlü imkanı seferler ederek İzmir’in dört bir köşesinde tüm yatırımları gerçekleştiriyor. Burada esas sorgulanması gereken şu, İzmir’de ekonomik dinamizm arzulanan seviyede değilse, acaba şirketlerimiz merkezlerini İzmir’e mi taşıyorlar. İzmir’de de mi istihdam yaratıyorlar, yoksa başka merkezlere mi yöneliyorlar. Bu sorunun temeline inmek lazım."

'LİMAN ÖZELLEŞSEYDİ FARKLI OLURDU'

Hükümet’in İzmir’de altyapı ve beşeri imkanlarını geliştirmek için gerekeni yaptıklarını belirterek, eleştirilerini İzmir Limanı’nın özelleştirilmesine karşı çıkanlarla sürdürdü. Şimşek, şöyle konuştu:

"İzmir çok önemli bir liman kenti. Türkiye’nin dünyaya açılan kapısı. Bazı kesimler zamanında İzmir Limanı'nın özel sektör eliyle işletilmesine engel olmasaydı, bugün İzmir çok farklı bir noktada olacaktı. Türkiye o yaklaşımlardan zarar gördü. İzmir Limanı’nın özel sektöre geçici olarak devrinin engellenmesinin İzmir’e ve Türkiye’ye maliyeti çok büyüktür. Hatırlarsanız alan şirket İzmir Limanı’na 300 milyon dolarlık yatırım yapacaktı. Devlete de 1.3 milyar dolar peşin para verecekti. İzmir ve Türkiye kazanacaktı ve İzmir dünyanın en önemli ticaret kapılarından birine dönüşecekti. Bunu engelleyenler bir kere oturup düşünsünler.”

'YEREL YÖNETİCİLERİN DÜŞÜNMESİ LAZIM'

Bakan Şimşek, Hükümetin eğitim, sağlık, adalet, ulaşım gibi her konuda İzmir’e destek verdiğini savunarak, "İzmir’de organize sanayi bölgesi altyapısında eksiklik mi var, yok. İzmir turizmde geride mi kaldı? Türkiye turizmde dünyada yedinci sıraya yükseldi. 12 milyonun üzerinde turist çekiyordu, şimdi 31 milyon turist çekiyor. İzmir bundan yeterli payı almadı. Almıyorsa o zaman yerel yöneticilerin biraz düşünmeleri gerekiyor."

'VERGİ GELİRLERİ İHTİYACA GÖRE HARCANIR'

Maliye Bakanı Şimşek, İzmir’in Ankara’nın İstanbul’un raylı toplu taşıma sistemi için gerekeni yatıklarını, İzmir’in İstanbul ve Ankara ile otobanlarla, duble yollarla bağlantısını sağladıklarını, Ankara- İzmir arası hızlı tren yapılacağını dile getirerek şunları söyledi:

"Burada sorumluluğu başkalarına yüklemek çok kolaydır. Bu kolaycı bir yaklaşım. Memleketin çok az gelişmiş bölgeleri var, nispeten gelişmiş bölgeleri de var. Tabii ki vergiler bir havuza toplanıyor. 'İzmir’in vergi gelirleri çok kamu harcamaları az gibi bir yaklaşım sığ ve yanlış bir yaklaşımdır'. Vergi gelirleri ihtiyaca göre harcanır. İzmir’de çiftçiye destek sağlanıyor. Adalet, güvenlik hizmeti veriliyor. Demek ki buradaki ekonomik potansiyel gelişmişlik düzeyi nispeten daha yüksek. İzmir’e özgü bir husus değil. Bazı illerimizin kamu harcamaları kamu gelirlerinden daha azdır. Memleketin bir bütün olarak gelişmesi, İzmir’in önemli bir motor rolü oynaması için ne gerekiyorsa yapacağız. EXPO 2020 için her türlü destek veriliyor. İzmir bu ülkenin en önemli merkezlerinden biridir."

www.UlasimOnline.Com

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Ulaştırma | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim