• BIST 117.216
  • Altın 165,687
  • Dolar 3,9176
  • Euro 4,8144
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 19 °C

“Şirketlere 52 milyar dolar sermaye sağladık”

“Şirketlere 52 milyar dolar sermaye sağladık”
İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Başkanı İbrahim Turhan, kurumsal yönetim endeksinin önemine işaret etti.

“Şirketlere 52 milyar dolar sermaye sağladık”

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Başkanı İbrahim Turhan, kurumsal yönetim endeksinin önemine işaret etti.

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Başkanı İbrahim Turhan, kurumsal yönetim endeksinin önemine işaret ederek, ”Artık sizin şirketinizin, hatta tedarikçilerinizin sadece finansal tablolar açısından güçlü ve sağlıklı olmaları değil, aynı zamanda kurumsal yönetim ilkelerine uyum göstermeleri, çevreye karşı duyarlılık göstermeleri, sosyal sorumluluk projelerinde yer almaları önemli bir unsur” dedi.
 
Turhan, Globalcv tarafından bu yıl ikinci kez düzenlenen ”Yükselen Türkiye, Yükselen İnsan Kaynakları” konulu zirvede yaptığı konuşmada, Avrupa Merkez Bankası eski Başkanı Vean-Claude Trichet’in ”2012 yılında dünya ekonomisi nasıl olacak diye soruyorsanız, tek kelimeyle cevap vermek gerekirse iyi, iki kelimeyle cevap vermek gerekirse iyi değil” şeklindeki sözlerini hatırlatan Turhan, iş dünyasının iki kelimelik ifadeyi tek kelimeye dönüştürmesini mümkün kılan unsurun insan kaynakları zenginliği olduğunu vurguladı.
 
Son krizle birlikte modern dünya tarihinde bir ilkin yaşandığını, gelişmekte olan ülkelerin ve yükselen piyasa ekonomilerinin dünyadaki toplam üretime yaptığı katkının gelişmiş ekonomilerin katkısını geçtiğini belirten Turhan, şöyle devam etti:
 
”Bu, önümüzdeki dönemi planlarken bize yol göstermesi gereken unsurlardan biri. Dün, dünyanın 61 ülkesinde faaliyet gösteren bir yatırımcı kuruluşla toplantı yaptık. Bütün konuştuğumuz şey, ‘nasıl olur da Balkanlar, Kafkasya, Orta Asya, Ortadoğu bölgelerindeki faaliyetlerini artırabilirler? Biz İMKB olarak, bu anlamda nasıl bir işbirliği geliştirebiliriz.’ Neden bu kuruluş bunu düşünüyor? Çünkü şunun farkındalar ki Batı’da, gelişmiş ekonomilerde uzun süre büyüme olması çok mümkün değil. Büyüme olsa bile, bu büyüme uzun süre düşük seyredecek. Halbuki dünyanın geri kalanında büyük bir dinamizm, gelişen ekonomiler var. Para kazanmak isteyenlerin yönelmesi, bakması gereken yer burası.”
 
Yeni dönemin bir diğer unsurunun yükselen risk olduğuna dikkati çeken Turhan, uzun süre yatay seyreden toplam riskin dünyada giderek arttığını, risk arttığında işletmelerin kendilerine mukayeseli üstünlük sağlayacak birtakım modeller geliştirmeleri gerektiğini söyledi.
 
Dünya ekonomisinin değişen bileşimi ve risk algısı bir araya geldiğinde farklı bir tablo ortaya çıktığının altını çizen Turhan, gelişmekte olan ülkelerin hem daha dinamik, oluşan risklere karşı daha anlamlı imkan sunduklarını, hem de dünya ekonomisine daha fazla katkı sağladıklarını ifade etti.
 
İMKB Başkanı İbrahim Turhan, Türkiye ekonomisinin, son krizde ortaya koyduğu performansla sermaye piyasası araçlarının getirisi anlamında da büyük bir avantaj sağladığını vurguladı.
 
Kurumsal yönetim endeksinin öneminin de altını çizen Turhan, şunları kaydetti:
 
”Artık işletmelerinize yatırım yapacak olanlar, sadece finansal göstergelerinize bakmayacaklardır. Belki finansal göstergeler kısa dönemde şirketin karlılığıyla ilgili bir fikir veriyor ama, yatırımcıların kendi itibarlarını koruyabilmeleri için başka şeyler de gerekiyor. Artık sizin şirketinizin, hatta tedarikçilerinizin sadece finansal tablolar açısından güçlü ve sağlıklı olmaları değil, aynı zamanda kurumsal yönetim ilkelerine uyum göstermeleri, çevreye karşı duyarlılık göstermeleri, sosyal sorumluluk projelerinde yer almaları önemli bir unsur. Bunlar, bir firmanın itibarını, dolayısıyla yatırımcının faydasını sağlayan hususlar… İşte bunlara ulaşabilmenin yolu da halka açıklık ve halka açıklık çerçevesinde kurumsal yönetim endeksi ve buna benzer geliştirilecek endekslerdir.”
 
Geçen yıl itibarıyla açıklanan büyüme rakamlarından sonra Türkiye ekonomisinin 2010 ve 2011 yıllarında ortalama yüzde 8,8 yıllık büyüme hızıyla Çin’in arkasından en hızlı büyüyen ekonomi pozisyonuna geldiğine değinen Turhan, ülkenin bütün başarı öyküsünün önemli bir bileşeninin insan kaynağı yapısı olduğunu vurguladı. Turhan, ”Demografik dağılıma baktığımız zaman Türkiye’nin önümüzdeki 20-30 yılda da bu başarı öyküsünü devam ettirmesini mümkün kılacak fırsat penceresinin ne olduğunu rahatlıkla görüyoruz” dedi.
 
Şu anda 0-14 yaş arası gençlerin hala ülke nüfusunun önemli kısmını oluşturduğunu, Türkiye’nin nüfusunun yarısının 30 yaşın altında olduğunu anlatan Turhan, bunun çok önemli bir fırsat penceresi sunduğunu söyledi.
 
Türkiye’nin işsizliğin azaldığı ender ülkelerden biri olduğuna da değinen Turhan, ”İstihdamın dağılımına baktığımızda hizmetler sektörü, neredeyse istihdamın yarısının gerçekleştiği bir yer. Bu bir bakımdan iyi. Ama öte yandan da cari açık gibi birtakım problemlerimizin çözümüne çok fazla katkı sağlamıyor. Demek ki önümüzdeki dönem yapılması gereken şey, iş dünyasına bu mesaj, hizmetler sektörünün Türkiye’ye döviz kazandıracak rekabetçi bir sektör haline getirilmesidir” şeklinde konuştu.

www.UlasimOnline.Com

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Ulaştırma | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim