• BIST 110.059
  • Altın 174,736
  • Dolar 4,0867
  • Euro 5,0024
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 10 °C

TAV Havaalanları, İMKB'de sırayı korudu

TAV Havaalanları, İMKB'de sırayı korudu
TAV Havalimanları, geçtiğimiz yıl elde ettiği birinciliği bu yıl da devam ettirerek, kurumsal yönetim derecelendirme notunu yükseltmeyi başardı.

TAV Havalimanları, İMKB’de ilk sırayı korudu

TAV Havalimanları, geçtiğimiz yıl elde ettiği birinciliği bu yıl da devam ettirerek, kurumsal yönetim derecelendirme notunu yükseltmeyi başardı.

Dünya’nın en saygın bağımsız kurumsal derecelendirme şirketlerinden ISS Corporate Services, ICS, TAV Havalimanları için kurumsal yönetim derecelendirme notunu Türkiye’de halihazırda en yüksek seviye olan 9,09’a çıkardı. TAV Havalimanları Holding tahsis edilen bu not ile birlikte İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Kurumsal Yönetim Endeksi’nde geçtiğimiz yıl elde ettiği birinciliği bu yıl da korudu. TAV Havalimanları Holding İcra Kurulu Başkanı M. Sani Şener, “Geçtiğimiz yıl kurumsal yönetim notuyla İMKB’de işlem gören tüm kuruluşları geride bırakarak birinciliğe yükselen TAV Havalimanları’nın bu yılda birinci sırada yer almasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, , “TAV Havalimanları’nda kurumsal yönetim ilkeleri bir kurum kültürü olarak benimsenmiştir” dedi.

Elde edilen bu başarının bir bütün halinde tüm şirketin bu ilkeleri sahiplenmesi ve özümsemesi sayesinde mümkün olduğunu sözlerine ekleyen Şener, “Türkiye’de ve dünyada Kurumsal Yönetim’in önemi her gün daha iyi anlaşılıyor. Etkin kurumsal yönetim politikası, riski sınırlandırmak suretiyle yönetimin daha sağlıklı kararlar almasını sağlıyor. TAV Havalimanları’nın bu yıl birinciliğini perçinlediği endekste, 30’a yakın şirket yer alıyor.” dedi. TAV Havalimanları Holding Yatırımcı İlişkileri Koordinatörü Nursel İlgen, “TAV Havalimanları olarak kurumsal yönetim uygulamalarında bugüne kadar elde ettiğimiz başarılar, hep daha iyisini yapmak için bizi daha da heyecanlandırıyor. Geçtiğimiz yıl İMKB’de birinci sırayı almaya hak kazanan TAV Havalimanları, yakaladığı başarı grafiğini sürdürmek sorumluluğu ile hiç durmadan gelişmeye devam etmektedir. Tüm gayretimizle yaptığımız çalışmaların sonucu olarak bu sene de Kurumsal Yönetim Endeksinde liderliğimizi koruduğumuz gibi notumuzu da yükseltme başarısını gösterdik, bu bizim için büyük bir mutluluktur.” dedi.

TAV Havalimanları, üçüncü değerlendirme yılında notunu 10 üzerinden 9,03’ten 9,09’a yükseltti ve geçtiğimiz yıl endekste elde ettiği birinciliği sürdürdü. Bu çerçevede, Sermaye Piyasası Kurulu, SPK'nın konuya ilişkin ilke kararı çerçevesinde; pay sahipleri, kamuyu aydınlatma ve şeffaflık, menfaat sahipleri ve yönetim kurulu alt başlıkları altında yapılan ağırlıklandırılmış değerlendirme sonuçları şöyle gerçekleşti:

1.20110826154348.jpg

Ülkemizde kurumsal yönetim derecelendirme faaliyeti SPK tarafından Temmuz 2003'te yayımlanan ve Şubat 2005'te düzeltme ve eklemelerle yeniden yayımlanan “Sermaye Piyasası Kurulu Kurumsal Yönetim İlkeleri” dikkate alınarak yürütülüyor. Bu ilkeler OECD tarafından 2004 yılında yayınlanan ve global ölçekte referans alınan "OECD Kurumsal Yönetim İlkeleri" ile uyumlu olup, yine OECD tavsiyeleri doğrultusunda ülkemize özgü durum ve koşullar göz önüne alınarak oluşturulan prensip ve uygulamaları da içeriyor. TAV Havalimanları Holding’e kurumsal yönetim notu veren ISS Corporate Services (ICS), kurumsal yönetim, risk yönetimi, araştırma ve analizleri ile genel kurullarda vekaleten oy kullanma alanında da yatırımcılara hizmet sunan dünyanın lider kuruluşlarından olup, Türkiye’de SPK Kurumsal Yönetim İlkelerine uyum konusunda derecelendirme yapmak üzere faaliyet izni olan tek uluslararası kurumsal yönetim derecelendirme kuruluşudur. 1985 yılında kurulan şirketin, Washington DC, Amsterdam, Bruksel, Chicago, Londra, Melbourne, New York, Tokyo, Paris ve Toronto başta olmak üzere dünyanın birçok yerinde ofisleri bulunmaktadır. ISS, dünyaca ünlü MSCI’ın yan kuruluşudur.

www.UlasimOnline.Com

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Ulaştırma | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim