• BIST 111.806
  • Altın 174,877
  • Dolar 4,0292
  • Euro 4,9860
  • İstanbul 19 °C
  • Ankara 23 °C

TCDD Eskişehir-İstanbul hattını durdurdu

TCDD Eskişehir-İstanbul hattını durdurdu
Eskişehir –İstanbul YHT Hattının, Köseköy-Gebze kesiminin inşası nedeniyle, Eskişehir –İstanbul hattında 1 Şubat 2012 tarihinden itibaren 2 yıl süreyle tren trafiğine ara verilecek.

Bilindiği üzere, ülkemizin en büyük Yüksek Hızlı Tren hattı olan ve Ankara-Eskişehir kesimi 2009 yılında hizmete açılan Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren Hattı’nın Eskişehir-İstanbul kesiminin inşasında son aşamaya gelindi.

MARMARAY’la yaklaşık zamanlı olarak ve birbiriyle entegre şekilde 2013 yılında tamamlanması hedeflenen Eskişehir-İstanbul kesimi de çift hatlı, elektrikli, sinyalli, en son yüksek hızlı tren teknolojisine göre yapılıyor.
 
Ancak bu kesimde demiryolu literatüründe “deplasman “ diye ifade edilen, eski hatla yeni hattın coğrafi şartlar, şehirleşme, istimlâk zorlukları gibi nedenlerle birbirinin üzerine inşa edilmesi söz konusudur.
 
Bu çerçevede, Köseköy-Gebze kesimi istimlâk zorlukları nedeniyle tamamen mevcut hat üzerine oturduğundan,   hatta yapılan çalışmayla tren trafiğini aynı anda sürdürmek gerek hattın zamanında bitirilmesi ve gerekse güvenlik açısından mümkün olmamıştır. Mevcut yolun  çift hatlı olmasına rağmen,  hatların aynı platform üzerinde bulunmasından dolayı da  hattın birinin açık kalıp diğerinde çalışmanın yürütülmesi, proje yapım süresi ve maliyetler açısından  da uygun değildir.
 
Ayrıca, bu kesim ülkemizde demiryollarında ilk defa AB hibe kredileriyle yapılmakta olup, hibenin kullanım süresi tanımlıdır.
 
YHT hat inşası çalışmaları kapsamında; 1890 yılında inşa edilen Köseköy-Gebze arasındaki mevcut hat, 122 yıl sonra yeniden yapılarak fiziki ve geometrik şartları Yüksek Hızlı Tren işletmeciliğine uygun hale getirilecek; hat ihata alınacak, hat üzerinde hemzemin geçit bulunmayacaktır.
 
Hat üzerinde biri aç kapa olmak üzere 9 tünel, 10 adet köprü, 122 adet menfez olmak üzere 141 adet sanat yapısı bulunmaktadır. Bu yapılar gerektiğinde tadil edilerek standart hale getirilecek, 28 adet yeni menfez ve 1 adet alt geçit yapılacaktır.
 
Yapım kapsamında yaklaşık 1 Milyon 800 bin metreküp kazı ve 720 bin metreküp dolgu gerçekleştirilecektir.
 
Diğer taraftan, Köseköy-Gebze kesimine paralel olarak kuzeyden yeni bir hat planlanmış olup, kuzey Marmara otoyolu üzerinde bulunan Üçüncü Boğaz Köprüsü ile bu yolun irtibatı sağlanacaktır.
 
Ülkemizin bu bölgesi, Marmaray, Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Demiryolu ile projesi yapılan İstanbul-Ankara ikinci yüksek hızlı tren yolu ile birlikte orta vadede çok seçenekli demiryolu ulaşım ağına kavuşacaktır.
 
İnşa sürecinde vatandaşların ulaşım ihtiyacının en makul ölçülerde karşılanması  amacıyla, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın başkanlığında,   Bölge illerin valileriyle toplantılar da yapılmış ve Kocaeli, İstanbul, Sakarya Büyükşehir Belediyeleri, Valilikler, TCDD Genel Müdürlüğü, Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü, İETT, İstanbul Ulaşım A.Ş. yetkililerinden oluşan heyetlerce de yerinde incelemelerde bulunulmuştur.
 
Bu kapsamda, 1 Şubat’tan itibaren vatandaşların herhangi bir  mağduriyet yaşamamaları için tedbirler alınmıştır.
 
Güzergaha paralel karayolunda acil durumlar hariç iki yıl süreyle rutin bakımlar kaldırılmış, yolun sürekli açık tutulması kararı alınmıştır.
 
Belediyelerin bölgeye yönelik toplu taşıma kapasiteleri artırılmıştır.
 
Sanayicilerimizin, lojistik sektörünün, nakliyecilerimizin trenle taşımalarında aksama olmaması için Derince-Tekirdağ arasında feribot hattı oluşturulmuştur.
 
Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü Başkanlığında,  yerel yönetimler ve valilikler arasında 2 yıl süreyle koordinenin sürekliliğini sağlamak, hattın kapalı kaldığı sürede vatandaşların rahat ulaşımı için gerekli çalışmalar yapmak üzere bir komite oluşturulmuştur.

www.UlasimOnline.Com

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Ulaştırma | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim