• BIST 111.590
  • Altın 174,037
  • Dolar 4,0306
  • Euro 4,9626
  • İstanbul 14 °C
  • Ankara 13 °C

THY 2011 yılı 1. çeyrek sonuçları açıklandı

THY 2011 yılı 1. çeyrek sonuçları açıklandı
İlk üç ayda ciroda yüzde 27 artış sağlanarak 2.1 milyar TL gelir elde edildi.Türk Hava Yolları’nın 2011 yılı ilk üç aylık dönemine ait konsolide mali tabloları İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’na gönderilerek açıklandı.

THY 2011 yılı 1. çeyrek sonuçları açıklandı

İlk üç ayda ciroda yüzde 27 artış sağlanarak 2.1 milyar TL gelir elde edildi.Türk Hava Yolları’nın 2011 yılı ilk üç aylık dönemine ait konsolide mali tabloları İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’na gönderilerek açıklandı.

Geçen yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında; toplam yolcu sayısı yüzde 9 artarak 6,7 milyona, toplam yolcu içindeki “business class” artışı ise yüzde19’a ulaşmıştır. Bunun yanı sıra kapasite yüzde 20, üretim ise yüzde 14 artmıştır. Elde edilen sonuçlar sektörde rekabetin arttığı dönemde de Türk Hava Yolları’nın sağlıklı büyümesini sürdürdüğünü göstermektedir.

2011 yılının ilk çeyreğinde bir önceki döneme oranla cirodaki artış yüzde 27 gerçekleşerek 2.1 milyar TL olmuştur. Dönem sonu nakitimiz ise yüzde 53 artış ile 902 milyon TL’ye ulaşmıştır.

Bugüne kadar teslim alınan 23 adet uçağın 2,9 milyar $’lık finansmanı, piyasaların altında rekabetçi oranlarla, 12 yıl gibi uzun vade ile tamamlanmıştır. Ayrıca, teslim alınan uçaklar için Ortaklığımız kasasından nakit olarak toplamda 306 milyon $’lık ödeme de yapılmıştır.

2011 yılının ilk çeyreğinde büyüme stratejimizin trafik verilerine olumlu yansımaları ile birlikte, beklenen finansal yansımaları da görülmüştür. 2011 yılı 1.çeyrek döneminde esas faaliyet zararımız, 280 milyon TL olmuştur. Aynı dönem için bütçelenen zarar ise 105 milyon TL’dir. Bilanço kaynaklı kur farkı, faiz etkisi ile birlikte vergi sonrası zararımız 332 milyon TL olarak gerçekleşmiştir.

İlk çeyrek dönemde ani gelişen Ortadoğu krizi ve Japonya depremi trafik verilerini hem bölgesel bazda hem de transit yolcu bazında etkilemiştir. Kriz nedeniyle akaryakıt maliyetleri 850 USD/ton’dan 1,050 USD/ton seviyelerine yükselmiştir.

Yaşanan kriz ve petrol fiyatlarındaki artışların yanı sıra geniş gövde uçakların filoya katılımıyla beklendiği şekilde utilizasyon düşmüş, kapasite artışı; doluluk oranı ve birim gelirdeki azalış karlılığı olumsuz etkilemiştir.

İstanbul’un dünyanın önemli aktarma merkezlerinden biri haline getirilmesi stratejisi paralelinde yatırım döneminin büyük oranda sonlanacağı 2011 yılında şirketin büyümesini destekleyecek nakit üretimi sağlamak ve vergi, faiz ve kira öncesi kar marjını %16 seviyesinde tutmak öncelikli hedefimizdir.

2003 yılında taşıdığı 5.4 milyon yolcu sayısını 2011 yılında 32.5 milyon olarak hedefleyen ve ülke havacılığının gelişmesinde lider olan Türk Hava Yolları, büyüme stratejisi paralelinde ortaya çıkacak dalgalanmaları ve zorlukları faaliyetlerinden nakit üretme kabiliyeti ile aşacak finansal güçtedir.

Türk Hava Yolları, Dünyanın önde gelen havayolu şirketlerinden biri olma hedefi doğrultusunda büyümesini sürdürecek ve İstanbul’u havacılık merkezi yapma yolunda güvenli adımlarla ilerlemeye devam edecektir.

www.UlasimOnline.Com

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Ulaştırma | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim