• BIST 107.015
  • Altın 172,475
  • Dolar 4,0735
  • Euro 4,9314
  • İstanbul 24 °C
  • Ankara 26 °C

TOFED, sigorta sorununu masaya yatırdı

TOFED, sigorta sorununu masaya yatırdı
Ulaştırma Bakanlığı, Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü ve TOFED yetkilileri otobüsçünün sigorta sorununu görüşmek üzere bir araya geldi.

Sigorta sorunu masaya yatırılıyor

Türkiye Otobüsçüler Federasyonu yönetiminin Müsteşar Yardımcısı Talat Aydın ile yaptığı görüşme sonucunda sigorta sorununun çözümü için ilk adımlar atıldı. 11 Ekim Pazartesi günü Bakanlık yetkilileri, sigorta yetkilileri, TOFED yönetiminin katılımıyla Ulaştırma Bakanlığı’nda bir toplantı yapma kararı alındı.

TOFED Genel Başkanı Rüştü Terzi, Başkan Yardımcısı Ali Çıkkan, Genel Sekreter Mevlüt İlgin ve Genel Müdür Mevlüt Bayrak’dan oluşan heyet, 5 Ekim Salı günü Ulaştırma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Talat Aydın’a bir ziyaret gerçekleştirdi. Ziyarette öncelikle Dünya Verimlilik Ödülü almaya hak kazanan 11 Türk arasında yer aldığı için Müsteşar Yardımcısı Talat Aydın’ı tebrik eden Genel Başkan Rüştü Terzi, “ Yaptığınız çalışmalar ve sektörümüze sağladığınız bu katkılar nedeniyle bu ödülü hak ettiğinizi düşünüyor ve gurur duyuyoruz” dedi.

Yapılan görüşmede sektörün yaşadığı sorunlar arasında en ön sıralarda yer alan sigorta konusu gündeme alındı. TOFED Genel Başkanı Rüştü Terzi, sigorta mevzuatı konusunda otobüsçünün mağduriyetini giderecek düzenlemeler yapılmasını talep ettiklerini söyledi: Taşımacılık Mali Mesuliyet Sigortası kaza başına 8 milyon 750 bin, kişi başına 175 bin TL, ölüm halinde ödenecek miktar bu. Bizim burada talebimiz şahıs başına indirgenmemesi, örneğin bir arabada iki kişi ölmüşse bu ölüm 175 bin TL, tazminat davasında kazanıldığında, karşı taraf kazandığında, 8 trilyon 750 bin TL’ye kadar ödenmesi, yani 500 bin TL tazminat kazandı, 3 kişi 1 milyon 500 bin TL eder. 8 trilyon 750 bin TL’den azdır bu. Bunla ilgili hem limitleri, primleri, yeniden düzenlenerek, şahıs başına indirgenmemesi yani, bu sigortacılık mevzuatında manevi tazminat hiçbir yerde yok. Maddi ve manevi tazminatı kapsayacak şekilde düzenlenmesi. İkincisi Ferdi Kaza Koltuk Sigortası. Bu sigorta zorunlu bir sigorta. Bu zorunlu sigortayı yapan otobüsçü. Primi de Bin 500 TL. Ölüm halinde yolcuya 175 bin TL, ödeniyor ama yolcunun dava açıp kazanması halinde bu ödenen para yolcunun hakkı deniliyor ve bu kazanılmış tazminatı düşülmüyor. Ama yolcu sigorta yapmamış, otobüsçü sigorta yapıyor. Bunu da tazminattan sayılır hale getirilmesini istiyoruz” Talepleri dinleyen Ulaştırma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Talat Aydın, Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürü Sayın Ahmet Genc’i arayarak 11 Ekim Pazartesi günü Ulaştırma Bakanlığı’nda bir toplantı düzenlenmesi konusunda bir karar alındı. Toplantıya Müsteşar Yardımcısı Talat Aydın, Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürü Ahmet Genç, ve TOFED yönetiminin katılacağı bir toplantı yapılacak. Müsteşar Yardımcısı Talat Aydın yapılacak toplantının ardından sigorta mevzuatında yapılacak düzenlemelerin genelgeyle idari kararla düzeltebilecek olanların tespiti, Bakanlar Kurulu kararıyla yapılacakların tespit edilmesini, yasal mevzuat gerekiyorsa onun hazırlığının yapılacağını söyledi.

Hava taşımacılığına taban ücret tarifesi

Genel Başkan Rüştü Terzi, Sivil Havacılık Kanunu’nda yapılacak değişiklikle hava taşımacılığına yönelik bir taban ücret tarifesinin getirilmesine yönelik taleplerini iletti: Sivil Havacılık Kanunu’nda yer alan düzenleme ile ruhsat sahipleri, ücret tarifelerini ekonomik koşullara uygun olarak belirler ve yürürlüğe koymadan 3 gün önce 3’üncü kişilere duyurur. Bu düzenleme de bakanlık onayı gerekmiyor, 3 günde belirler 7 günde de yürürlüğe koyar. Ulaştırma Bakanlığı’nın havayolu şirketlerinin kendi aralarında yaptıkları rekabet, haksız ve yıkıcı bir hal aldığında müdahale şansı düzenleme ile bulunmuyor. Karayolu Taşıma Kanunu’nun 11. Maddesinde de, “Ücret tarifelerinin ülke ekonomisi, kamu yararı gözetilmesi ve aşırı ücret uygulanması veya rekabet ortamının bozulması, halinde veya gerektiğinde taban ve tavan ücretleri bakanlıkça tespit edilir” deniliyor. Biz bu düzenlemenin aynısının havayolu taşımacılığına da getirilmesini istiyoruz. bu konuda 2920 sayılı kanuna bir madde eklenmesini istiyoruz. Hava taşımacılığında da Ulaştırma Bakanlığı’nın onayından sonra tarifelerin yürürlüğe girmesi, ayrıca ücret tarifelerinin ülke ekonomisi ve kamu yararına sonuç vermesi halinde Bakanlığın taban ve tavan fiyatı belirleme yetkisinin olması. Bunu isteme gerekçemiz, havayolu taşımacılarının yaptıkları rekabet karayolu taşımacılarına zarar verir hale geldi. Bu rekabetin taşıma modlarını olumsuz etkiler hale gelmesi ve kamu yararını zedeler şekle dönüştüğünde Bakanlık buna müdahale etsin” Bu talebe Müsteşar Yardımcısı Talat Aydın olumlu baktıklarını ve gerekli hazırlıkların yapılacağını ifade etti.

Turizm taşımacılığı genelgesi

TOFED heyeti D2 ve B2 belgelerine getirilen kısıtlamalar arasında yer alan günübirlik seyahatlerde 400 km sınırlama ve sabah 06’dan önce hareket edilmesi yönündeki düzenlemelerin kalkması yönünde bir talepte bulundu. Bu konuda şoförlerin belirli sürelerle araç kullanımının denetlenir hale gelmesi, araçta birden fazla şoför bulundurulması zorunluluğunun getirilmesi istendi.

Uluslar arası Yolcu Taşımacılığı Birliği

Yapılan görüşmelerde Uluslar arası Karayolu Yolcu Taşımacılığı Birliği (IPRU)’nun tüzüğünün hazırlandığını ve 4 dilde bir kitap halinde yayınlandığı bilgisini veren TOFED heyeti, bu konuda özellikle komşu ülkelerle yapılacak görüşmelerde Ulaştırma Bakanlığı’nın desteği talep edildi. IPRU’nun komşu ülkelerle yolcu taşımacılığı alanında sağlanacak işbirliği hem ülkemiz adına hem de sektörümüz adına önemli kazanımlar elde edilebileceğine dikkat çekildi.

Hatay toplantısı

TOFED heyeti, Hatay’da 23- 25 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek toplantıya Ulaştırma Bakanı Sayın Binali Yıldırım, Adalet Bakanı Sayın Sadullah Ergin ve Müsteşar Yardımcısı Sayın Talat Aydın ile Kara Ulaştırması Genel Müdürü Sayın Ali Rıza Yüceulu’nun katılımı konusunda gerekli davetleri yaptıklarını ifade etti. Ulaştırma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Talat Aydın’da 2-5 Kasım tarihleri arasında 16. Dünya Verimlilik Kongresi kapsamında düzenlenecek olan verimlilik ödül törenine TOFED heyetini davet etti.

www.UlasimOnline.Com

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Ulaştırma | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim