• BIST 116.362
  • Altın 171,568
  • Dolar 3,9606
  • Euro 4,8865
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 21 °C

Türk Hava Yolları'na artık biri dur desin

Türk Hava Yolları'na artık biri dur desin
Türk Hava Yolları'na dur diyecek olan yok mu? 2003 yılından 2010 yılına kadar yüzde 100 bir büyüme oranı ile bir yandan takdir toplarken diğer yandan da eleştiriliyor.

THY, AHL'YE SIĞAR MI?

Türk Hava Yolları'na dur diyecek olan yok mu? 2003 yılından 2010 yılına kadar yüzde 100 bir büyüme oranı ile bir yandan takdir toplarken diğer yandan da eleştiriliyor. Tabii Türk Hava Yolları büyürken Atatürk Havalimanı küçülmeye devam ediyor. Türk Hava Yolları büyürken özel şirketlerimiz de boş durmuyor. Özel havayolu şirketleri de kendi çaplarında büyümeye devam ediyor.

Havayolu şirketleri büyürken Atatürk Havalimanı küçülüyor. Kapasite sorunu olan Atatürk Havalimanı'nda geleceği yönelik kaygılar devam ederken, Türk Hava Yolları'nın her gün daha fazla uçak getirmesi diğer şirketleri köşeye sıkıştırmaya başladı. Bu engellenemez büyüme devam ettiği sürecek hem slot konusunda hem de park konusunda büyük sorunlar yaşanacak.

Türk Hava Yolları'nın bu büyümesi ile bırakın slotu Atatürk Havalimanı'nın körüklerinde diğer şirketlere yer kalmayacak.

DHMİ bu büyümenin mutlaka farkındadır. Plan üstüne plan yapıyor olabilir. Ama bu planların ivedilikle hayatiyete geçirilmesi gerekiyor. Aksi taktirde THY büyüklüğünün gücü ile özel şirketleri güç durumda bırakabilir.

Mevcut çözüm önerileri arasında bildiğim kadarı ile askeri alanın bir an önce DHMİ'ye devredilmesi ve buraya çözüme yönelik işlem yapılması lazım. Askeri alana bir terminal yapılarak sadece THY'nin kullanımına sunulabilir. Ayrıca buralarda oluşturulabilecek park alanları, park sorununa bir nebze çare olabilir.

Askeri alana yapılacak olan terminal sadece iç hat olarak da kullanılabilir. Zira bugün iç hatlar terminali olarak kullandığımız terminal geçmişte dış hat olarak kullanıldığı için, yine dış hat terminaline dönüştürülüp bugünkü dış hatlar terminaline çabucak entegre edilebilir.

Bilmiyorum hiç düşünen oldu mu ama Türk Hava Yolları'nın eğitim binalarının bulunduğu alan, THY'nin Florya'da bulunan arsalarına taşınabilir. Florya yolu deplase ederek AHL'nin geleceğine en azından İstanbul'a yapılacak üçüncü havalimanının işletmeye açılmasına kadar çare olabilir. THY'nin eğitim binalarının kendi arsalarına taşınması halinde buradan kazanılacak olan alana uçak park alanları tesis edilebilir.

Özel hava yolu şirketlerimizin daha fazla köşe sıkışmasına mani olacak adımlar bir an önce atılmalı. Türk Hava Yolları'nın baş döndürücü bir hızla büyümesini alkışlasak bile geleceği düşünerek sağlıklı adımlar atmanın faydalı olacağını düşünüyorum.

Türk Hava Yolları'nın bu kadar hızla büyümesinin sadece özel şirketlerimiz açısından tehlikesi yok. İleride yaşanacak muhtemel sorunlardan birisi de diğer ülkelerin havayolu şirketlerinin Atatürk Havalimanı'na uçmak istemesiyle de yaşanabilir. İkili anlaşmalar çerçevesinde Türk Hava Yolarları'nın veya özel şirketlerimizin uçtuğu yurt dışı noktalardan yabancı şirketlerin de havacılığımızın başkenti Atatürk Havalimanı'na uçma istekleri kabul görmezse işte o zaman asıl kıyamet kopabilir. Hava trafiğinin yoğun olması, slot sorunu gibi nedenlerle verilmeyecek uçuşlar bu ülkeler nezdinde ters etki yaparak bizim uçuşlarımızın o ülkeler tarafından kısıtlanmasına neden olabilir.

Belki de THY'nin Ankara'yı daha fazla kullanması, İzmir'e uçak base etmesi, "Antalya'da ortağım SunExpress var" deyip Antalya Havalimanı'nı göz ardı etmemesi gerekir.

Yaklaşık 150 uçağa ulaşan Türk Hava Yolları bu uçakları Atatürk Havalimanı'na sığdırmaya çalışmak yerine bu uçakları değişik illere konuşlandırabilir.

Böylelikle Atatürk Havalimanı hem nefes alır hem de özel şirketlerimizin şah damarına saplanacak olan sorunlar yaşanmadan önlenmiş olacak. Belki de sivil havacılığımızın tek bölgesel şirketi olan Borajet'e bile yer açılabilecek.

Kısaca toparlamak gerekirse; askeri alan sorunu bir an önce halledilmeli, THY'nin eğitim binalarının olduğu yer gözden geçirilmeli, THY Atatürk Havalimanı ısrarını gözden geçirmeli...

Kaynak: Ali Kıdık-Airport Haber

www.UlasimOnline.Com

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Ulaştırma | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim