• BIST 110.059
  • Altın 174,736
  • Dolar 4,0867
  • Euro 5,0024
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 14 °C

Türk-İş başka TÜSİAD başka 'Kıdem' istiyor

Türk-İş başka TÜSİAD başka 'Kıdem' istiyor
Kıdem tazminatında yapılması düşünülen değişiklikle ilgili işçi ve işverenlerden eleştiri geldi. Türk-İş, "50 yıldır dokunulmadı, yine dokunulmayacak" derken, TÜSİAD da tüm tarafların katılımını istedi.

Kıdem tazminatı sisteminde yapılacak değişiklikler kamuoyunda büyük tartışma yarattı.

Konuyla ilgili İstanbul'da basın toplantısı düzenleyen Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, ''Aylardan beri kimi zaman bakanımızın açıklaması kimi zaman bir bakanlığımızın çalışması şeklinde kamuoyu defalarca bu konu ile meşgul ediliyor. Son olarak da 'kıdem tazminatının işçinin bireysel hesabına yatırılması hakkında kanun tasarısı taslağı' başlıklı bir metin tartışılmaya başlandı. Hemen belirtmeliyim ki, bu metin işçi, işveren, hükümet arasında olması gereken sosyal diyaloğun bir ürünü olarak, yani resmi olarak bize iletilmedi ve görüşülmedi'' dedi.

Kıdem tazminatı taslağıyla ilgili metni gazetelerden okuduklarını ve incelemeye çalıştıklarını kaydeden Kumlu, şöyle devam etti: ''Biz burada ciddi hak kayıpları barındıran bu metnin içeriğini tartışmayacağız. Dikkat çekmek istediğimiz konu, kıdem tazminatı gibi geniş emekçi kitlelerini ilgilendiren konuda, aylardan beri değişik bakanların aklına geldiği gibi konuşmasıdır, değişik bakanlıklardan sızdırılan değişik metinlerle 'alıştırmak' adına kamuoyu dimağının altüst edilmesidir.

Bilgi kirliliği bizzat hükümet ve işveren eliyle yaratılmaktadır. Hükümetin yapmak istediklerinin hangi metinde yer aldığının ayrımına artık hiç kimse varamamaktadır. Kıdem tazminatları konusu 1962'den beri işverenlerin ve hükümetlerin gündeminde olmuştur.

İşveren kesimi, güvencesiz, ucuz ve maliyetsiz emek özlemiyle yıllardan beri bu konuyu sıcak tutmaya çalışmışlardır. Hükümetler de fırsat buldukça konu üzerine yoğunlaşmakta, kamuoyunu bu fikre alıştırmaya çalışmaktadırlar. Ancak bu konuda gündeme getirilen önerilerin tümü ne kadar iyi ve güzel gösterilmeye çalışılsa da her zaman bu hakkı budamaya yönelik olmuştur ve olmaya da devam edecektir.

İşçilerin ve Türk-İş'in, bu konudaki tavrı açık ve nettir. Konunun sürekli gündemde tutulması nedeniyle Türk-İş, 2003 yılında toplanan 19. Genel Kurulu'nda kıdem tazminatına yönelik herhangi bir saldırı karşısında diğer eylemlerin yanı sıra üretiminden gelen gücün kullanılacağı yönünde karar almış ve bu kararı daha sonraki genel kurulunda tekrarlamıştır. Kıdem tazminatı endüstri ilişkileri sisteminin en önemli konularından biridir, işçinin en büyük güvencesidir.''

'BARIŞ VE HUZUR GETİRMEZ'

Türk-İş Genel Başkanı Kumlu, kıdem tazminatı konusunda sergilenen sermaye yanlısı tavrın, barış ve huzur getirmeyeceğini ifade ederek, bu ülkede sadece sermaye değil, emek de olduğunu, bu ülkenin emekçilerin alın teri üzerinde yükseldiğini söyledi.

Sürekli sermayenin taleplerinin dikkate alındığı bir ülkede toplumsal barıştan söz edilemeyeceğini dile getiren Kumlu, şöyle konuştu:

''Buradan hükümete ve sermayeye seslenmek istiyorum. Kıdem tazminatlarımız, istediğiniz gibi süreceğiniz tarlalarınız değildir. İşçinin kıdem tazminatının bir sahibi, bir koruyucusu vardır. Açıkça bir kez daha ilan ediyorum. İşçinin kıdem tazminatına el uzatan, karşısında Türk-İş'i görecektir. Kıdem tazminatlarının sahibi, bugüne kadar Türk-İş olmuştur, bundan sonra olmaya da devam edecektir.

Bu ülkede 50 yıldır kıdem tazminatlarına dokunulamadıysa bundan sonra da dokunulamayacaktır. Şu anda çalışma hayatının en önemli sorunu, bir türlü çıkarılamayan Toplu İş İlişkileri Yasası'dır. Bu yasanın çeşitli etkilerle çıkarılamaması nedeniyle yüzlerce iş yerinde, binlerce işçinin toplu iş sözleşmesi prosedürü işletilememektedir.

Bu durum sendikal hak ve özgürlüklerin kullanılmasına fiili bir engeldir. Bu sorun tüm çarpıcılığıyla çözüm beklerken kıdem tazminatı hakkına ilişkin düzenlemelerin gündemde tutulması, hükümetin sorun çözme kabiliyetindeki zaafının bir ifadesidir.

Biz, hükümete kıdem tazminatı konusunun işçiler açısından hassas bir konu olduğunu hatırlatıyor, bu konuda bugüne kadar yaratılan gerginliğe, kafa karışıklığına ve bilgi kirliliğine artık son verilmesini istiyoruz. Hükümeti sorumlu davranmaya ve bugüne kadar yaptığı tüm çalışmaları rafa kaldırmaya çağırıyoruz. İşverenlere ise güvencesiz, ucuz ve maliyetsiz emek özlemiyle dünyanın en gelişmiş ekonomileri arasına girilemeyeceğini anımsatıyoruz.''

TÜSİAD: TÜM TARAFLARIN KATILIMI OLMALI

Patronlar da yeni sistemle ilgili eleştirisini ortaya koydu. TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner, Twitter hesabından konuyla ilgili açıklamalar yaptı.

Boyner şunları kaydetti: "Kıdem tazminatında yeni bir düzenleme yapılacaksa, bu süreç ancak tüm tarafların katılımıyla yürütülürse sağlıklı sonuca ulaşabilir. Bu sürecin sonunda tüm tarafların amacı istihdam artışı ve işsizliğin azaltılması olmalıdır. Bu süreçte en duyarlı olunması gereken konu kazanılmış hakların muhafaza edilmesidir."

www.UlasimOnline.Com

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Ulaştırma | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim