• BIST 115.450
  • Altın 166,825
  • Dolar 3,9399
  • Euro 4,8592
  • İstanbul 9 °C
  • Ankara 15 °C

Türkçe Treni Haydarpaşa'dan yola çıktı

Türkçe Treni Haydarpaşa'dan yola çıktı
Türk Dil Bayramı dolayısıyla hazırlanan özel Türkçe treni, Haydarpaşa Tren İstasyonu'ndan yola çıktı.Karaman Valiliği ve Karaman Belediyesi 734. yıl Karaman Türk Dil Bayramı dolayısıyla Haydarpaşa Tren İstasyonu'nda özel bir program düzenledi.

Türkçe Treni yola çıktı

Türk Dil Bayramı dolayısıyla hazırlanan özel Türkçe treni, Haydarpaşa Tren İstasyonu'ndan yola çıktı.Karaman Valiliği ve Karaman Belediyesi 734. yıl Karaman Türk Dil Bayramı dolayısıyla Haydarpaşa Tren İstasyonu'nda özel bir program düzenledi.

Programa Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, Karaman Valisi Süleyman Kahraman, Karaman Belediye Başkanı Kamil Uğurlu, Piyanist Süleyman Tuluyhan Uğurlu ve tiyatro sanatçısı Ahmet Yenilmez katıldı.

Bakan Dinçer: Önemli ve iyi bir strateji

Çalışma ve sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, dünyada her yıl onlarca dilin, özellikle yerel dilin yok olduğunu belirterek, ''Her yıl onlarca yerel dilin yok olduğu bu ortamda, Türkçeyi yaşatma gayretinin, sadece yaşatmak değil, aynı zamanda evrensel bir dile dönüştürme gayretinin gerçekten çok büyük önemi olduğunu ve bunun iyi bir strateji olduğunu ifade etmek lazım'' dedi.

Türkçeyi iyi kullanmak ve bunu da ülkede yaygın hale getirmek için başlatılan çabaların ilk adımının bu etkinlikle atıldığını belirten Dinçer, şunları kaydetti:

''Bu çabalarımızın anlamlarını ortaya koymak açısından, önemli iki hususun altını çizmek istiyorum. İçinde yaşadığımız dünyada her yıl onlarca dil, özellikle yerel dil yok oluyor. Her yıl onlarca yerel dilin yok olduğu bu ortamda, Türkçeyi yaşatma gayretinin, sadece yaşatmak değil, aynı zamanda evrensel bir dile dönüştürme gayretinin, gerçekten çok büyük önemi olduğunu ve bunun iyi bir strateji olduğunu ifade etmek lazım. İkinci husus ise aslında Türkçenin kullanımıyla ilgili fermanın Konya ve Karaman'da çıkarılması karşısında, Türkçeyi en güzel kullananın da yine Karaman olması da çok önemli. Hz. Yunus'un, Türkçeyi en güzel kullanan şairimiz, ozanımız olduğunu hep beraber biliyoruz. Dolayısıyla, her ikisinin birbirini desteklediğini görürsek şayet, hakikaten bunun hukuku zemini ile kullanım alanındaki insanların gayretinin bir araya gelmesiyle çok daha yaşayabilir bir dile kavuşuruz.''

Tüm dünyada, toplumlar arasında etkileşimin artığını ifade eden Dinçer, ''Diller, toplumlar sürekli birbiriyle yoğun etkileşim içerisindeler. Diller de canlı bir organizmadır. Olduğu yerde kalmaz. Tarihin içerisinde sürekli şekil değiştirerek, kendi yaşamlarını devam ettirecek yeni formasyonlar kazanabilirler'' dedi.

Değişiklikler karşısında onu ifade edecek yeni kavramlar üretmenin mümkün olduğunu belirten Dinçer, gelen kavramları reddetmeden ama Türkçenin ana formasyonunu ve formülasyonunu koruyarak yaşatma çabası içerisinde olunabileceğini kaydetti.

Ömer Dinçer, ''Bugün yaptığımız bu çaba, aslında buna dikkat çekmek ve tüm Türkiye'de her alanda insanlarımızın Türkçeyi kullanmalarını sağlamak olmalı. Sözümüz özümüzdür'' diye konuştu.

-DİĞER KONUŞMACILAR-

Törene katılan Karaman Valisi Süleyman Kahraman da Türkçenin, Karaman'a Yunus'tan, Karamanoğlu Mehmet Bey'den emanet olduğunu belirterek, Karaman halkının bu emaneti yüzyıllardır sevgi ve muhabbet ile kucakladığını, bağrına bastığını söyledi.

Kahraman, Türkçenin, toplumun mazisi ve istikbali olduğunu belirterek, bu trenin aslında maziden yola çıkarak, istikbale doğru yol alacağını belirtti.

''Bu tren, gerçekten hayalden gerçeğe doğru yol alacaktır. Umudumuz, istikbalimizin de mazimiz kadar şanlı olmasıdır'' diyen Kahraman, Karaman'ın omuzlarında 4500 yıllık bir miras ve 734 yıllık bir sorumluluk taşıdığını ifade etti.

Süleyman Kahraman, böyle bir amanetin övünç kaynağı olduğu gibi Karamanlılara yeni sorumluluklar da yüklediğini aktararak, ''Tüm kamu kurum ve kuruluşlarımızla, sivil toplum örgütlerimiz ve halkımızla birlikte, dilimizi ülkemizi ve ilimizi daha yüksek mevkilere taşımanın gayretindeyiz ve sorumluluğundayız'' diye konuştu.

Karaman Belediye Başkanı Kamil Uğurlu da kentin, tarihin önemli aktörlerinden olduğunu belirterek, ''Geçmişte, şimdi ve gelecekte bir yerleşim yeri olmanın dışında şeyler ifade eder Karaman'' dedi.

Karaman'ın ekonomiye sağladığı artı değerlerle önem taşıdığını dile getiren Uğurlu, Karaman'ın ülke ekonomisinde 16. sırada yer aldığını kaydetti.

Uğurlu, Karaman'ın, bünyesinde taşıdığı maddi ve manevi değerlerle önemli bir aktör olduğunu bildirerek, ''Depremsiz topoğrafyası, olağanüstü güneşi, okur yazar insanı dolayısıyla gelecek yüzyılların önde gideni olacaktır'' dedi.

Kamil Uğurlu, Karamanoğlu Mehmet Bey'in 734 yıl önce yayınladığı fermanla Türkçenin kaderini belirlediğini ve aynı zamanda tarihin gidişatını da belli bir yönde etkilediğini söyledi.

Tarihte benzer böyle bir toplum daha olmadığını savunan Uğurlu, ''İşte bu özellikleriyle, dilini, dinini, inancını, geleceğini inanılması güç bir sabırla korumaya çalışmaları sebebiyle Osmanoğulları onları fethedilen topraklara 'Evlad-ı Fatihan' olarak uçbeyi ve medeniyet bekçisi olarak sevk etmiştir'' dedi.

Konuşmaların ardından, tiyatrocu Ahmet Yenilmez ve ekibinin, Karamanoğlu Mehmet Bey'in ünlü Türkçe fermanın ilanını canlandırması sonrasında, piyanist Tuluyhan Uğurlu tarafından kısa bir konser verildi.

Daha sonra treni uğurlamak için, trenin bulunduğu perona geçen Bakan Dinçer, bu sırada da Mehter Takımının kısa konserini dinledi.

Bakan Dinçer daha sonra uğurlama programına katılan AK Parti Karaman milletvekilleri Lütfi Elvan ve Mevlüt Akgün'ün olduğu heyetle projeye destek veren üniversite öğrencileriyle fotoğraf çektirdikten sonra, trenin hareket emrini verdi.

Dinçer, programın ardından Haydarpaşa Gar'ındaki esnafla selamlaştı ve bir süre sohbet etti.

Bilecik ve Eskişehir'de mola verecek olan ve içinde birçok sanatçıyla yola devam eden ''Türkçe Treni''nin uğrayacağı illerde çeşitli etkinlikler düzenlenecek. Türkçe Treni, bugün saat 10.00'da Karaman'da görkemli bir törenle karşılanacak.

www.UlasimOnline.Com

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Ulaştırma | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim