• BIST 107.352
  • Altın 172,835
  • Dolar 4,0612
  • Euro 4,9557
  • İstanbul 26 °C
  • Ankara 26 °C

'Türkiye, AB'ye girmezse pırıltısı devam eder'

'Türkiye, AB'ye girmezse pırıltısı devam eder'
ABD, Avrupa ve Japonya'da yatırımcılar için pazarlar üzerine araştırma yapan Global Research LLC, Türkiye'nin Avro bölgesine girmediği müddetçe parıltılı büyümesine devam edeceğini söyledi.

'Türkiye, AB'ye girmezse pırıltısı devam eder'

ABD, Avrupa ve Japonya'da yatırımcılar için pazarlar üzerine araştırma yapan Global Research LLC, Türkiye'nin Avro bölgesine girmediği müddetçe parıltılı büyümesine devam edeceğini söyledi.

Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa ve Japonya'da kurumsal yatırımcılar için ekonomik ve finansal pazarlar üzerine araştırma yapan Global Research LLC'nin Yönetim Kurulu Başkanı ekonomist Elias Karakitsos, ''Türkiye Avro bölgesine girmediği müddetçe parıltılı büyümesine devam eder'' dedi.
 
Londra merkezli Guildhall Asset Management şirketinde de hedge fon yöneticisi olan Karakitsos, soruları cevapladı.
 
Avrupa Merkez Bankası'nın aldığı tedbirleri yeterli bulmadığını dile getiren Karakitsos, piyasaya likidite sağlayarak krize kesin bir çözüm bulunamayacağının altını çizdi.
 
Atılan adımların sadece Avrupalı politikacılara zaman kazandırmaya yarayacağını anlatan Karakitsos, ''1 trilyon avro hacminde bir likidite enjeksiyonunu sadece finansal erimenin yönünü değiştirmeyi amaçlar, soruna kesin çözüm olmaktan uzak'' değerlendirmesini yaptı.
 
Avrupa krizinin olası yansımaları ve kısa ve uzun vadede yaratabileceği riskler üzerine de değerlendirmelerde bulunan Karakitsos, ''Avrupa'nın merkezinde, çekirdek Avrupa'da düşük büyüme, çevresinde ise resesyon devam edecek'' dedi.
 
Yunanistan, İtalya, İspanya ve Portekiz gibi çevre ülkelerde resesyonun yaratacağı en büyük riski, mevcut borçların ödenemeyecek olması olarak ifade eden Karakitsos, şunları söyledi:
 
''Bu durum çevre ülkelerin daha önce sözü verilmiş bütçe kesintilerini uygulamalarında ciddi sorunlara yol açacak. Avrupa borç krizinde ikinci dalgaya hazır olun, kriz kaçınılmaz olarak yeniden ortaya çıkacak. Yapılanlar yapısal sorunları ortadan kaldırmış değil. Aslında Avrupa'daki ekonomik krizin kalbinde çekirdek Avrupa ile çevre ülkelerin arasındaki reel büyüme ve üretim büyüklüklerinin uyuşmazlığı yatıyor. Bu uyuşmazlıkların bir kısmının belirli ölçüde iş gücü ve üretim piyasasındaki reformlarla kısmen üstesinden gelindi, fakat bazı temel uyuşmazlıklar halen devam ediyor.''
 
''Parasal birliğin çöküşü kaçınılmaz bir son olacak''

 
Avrupa finans piyasasının detaylarını anlatan Karakitsos, ''Yakın zamanda Avro Bölgesinden herhangi bir ülkenin çıkışı mümkün değil'' dedi.
 
Avro bölgesinin toplu bir çöküşe de yakın olduğuna dikkati çeken Karakitsos, ''Yakın zamanda Avro bölgesi ülkelerinden birinin ayrılmasını beklemiyorum. Maalesef Avrupa ortak bir para birimi için hazır değil, hemen her üye ülke kendine bir katmanın hesabını yaparken ortak bir hedefe kitlenmekten uzak duruyor. Eğer AB kaynaklarını birleştirebileceği bir politik birliğe doğru ilerlemezse, parasal birliğin çöküşü kaçınılmaz bir son olacak'' değerlendirmesini yaptı.
 
Karakitsos, Avrupa ekonomisinin kırılganlığının etkisini siyaset alanında göstereceği görüşünü ifade ederek, ''Fransa'daki Cumhurbaşkanlığı seçimleri Sosyalist Parti adayı François Hollande'nin kazanması halinde Avrupa'da kemer sıkma politikalarına karşı muhalefet hız kazanacak. Avrupalı liderlere önderlik ederek, daha büyüme odaklı ve dengeli ve destekleyici bütçelerin oluşturulması için çalışacak'' dedi.
 
Karakitsos, Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi'nin geçen ay Alman Bild gazetesine verdiği bölgedeki ülke borç krizinde en kötü dönemin atlattığı yönündeki görüşüne ise katılmıyor.
 
Karakitsos, ''Evet, piyasalara likidite enjeksiyonu belki ilk etapta güven artırdı, ama alışılmışın dışında tedbirlerden dolayı Alman Merkez Bankası (Bundesbank) ve Avrupa Merkez Bankası arasındaki çatlak piyasalardaki zaten kırılgan olan güveni yine zedeledi'' dedi.
 
''Türkiye Avro bölgesine girmediği müddetçe parıltılı büyümesine devam eder''
 
Türkiye'nin geçen yılki büyümesine ilişkin olarak ise, ''Türkiye Avro bölgesine girmediği müddetçe parıltılı büyümesine devam eder'' görüşünü aktardı.
 
Uzun yıllardır Avrupalı liderler tarafından Türkiye'nin olası Avrupa Birliği üyeliğinin ekonomik yük olacağı yönündeki eleştirilere değinen Karakitsos, ''Maalesef önyargıları bir kenara koymak pek mümkün olamıyor bazen, fakat önyargılarından kurtulamayan Avrupa, yakın zamanda parasal birliğinden kurtulabilir'' dedi.
 
Avrupa'daki ekonomik krizin Türk ve Yunan ekonomileri için de işbirliği adına bir imkanlar doğurduğuna değinen Karakitsos, ''Birbirimizi incitmek yerine birlikte çalışarak çok şey başarabiliriz. Özellikle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın her iki ülkenin ilişkilerini iyileştirmek yönündeki reformları son derece önemli'' yorumunu yaptı.

www.UlasimOnline.Com

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Ulaştırma | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim