• BIST 94.006
  • Altın 194,293
  • Dolar 4,7446
  • Euro 5,4880
  • İstanbul 28 °C
  • Ankara 27 °C

Türkiye'de internet kullanıcısı hızla artıyor

Türkiye'de internet kullanıcısı hızla artıyor
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, 18 milyonu aşan genişbant mobil sabit abone sayısına erişildiğini söyledi. Türkiye'de internet kullanıcısı sayısını açıkladı.

Türkiye internet kullanıcısı nüfusa yaklaştı

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, 18 milyonu aşan genişbant mobil sabit abone sayısına erişildiğini söyledi. Türkiye'de internet kullanıcısı sayısını açıkladı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, bugün 2,5 milyar insan internetle 7 gün 24 saat iletişim halindeyken, hala haberleşmesi olmayan 1,5 milyara yakın da insan olduğunu bildirdi.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), Alcatel-Lucent, Ericsson ve Huawei firmalarının desteğiyle gerçekleştirilen Uluslararası Teknik Eğitim Programı'nın tamamlanması dolayısıyla sertifika töreni Bakanlık binasında düzenlendi.

Törende bir konuşma yapan Bakan Yıldırım, Türkiye'nin konumu itibariyle doğudan batıya batıdan doğuya yolların geçtiği bir ülke olmakla kalmadığını, aynı zamanda medeniyetlerin buluşmasına da ev sahipliği yaptığını söyledi.

Türkiye'nin bu tarihi gerçeği ve geçmişinin bugün ve gelecek için önemli sorumluluklar yüklediğini belirten Yıldırım, ''18. ve 19. yüzyıllarda tarım, 20. yüzyılın başlarında sanayi devrimi ve bugünde bilişim, bilgi çağını tüm hızıyla yaşıyoruz'' dedi.

Devasa fabrikalarda çalışan yüz binlerce insanın ve tesislerin yerini, masa, bilgisayar ve çipin aldığını anlatan Yıldırım, ''Aynı üretimin hatta daha fazlasını yüksek bir hızla yapabilir hale geldik. Süratle bilgi toplumuna doğru giden bu yolda, bölgesel ve ülke içindeki sayısal uçurumun ortadan kaldırılması en önemli hedeflerimiz arasında yer almalı'' diye konuştu.

Bir ülkenin kendi sınırları içinde gelişmiş olmasının, bilişim alt yapısını kurmasının veya bilgi toplumu anlamında vatandaşlarına her türlü hizmeti sunmasının tek başına anlam ifade etmeyeceğine dikkati çeken Yıldırım, önemli olanın aynı hizmetlerin, yaşam kalitesinin ve erişebilirliğin, komşu ülkelere ve uluslararası düzeyde herkese eriştirilmesi olduğunu ifade etti.

Bugün 2,5 milyar insanın internetle 7 gün 24 saat iletişim halinde olduğunu bildiren Yıldırım, ''Unutmayalım ki 1,5 milyara yakın da hala hiçbir haberleşmesi olmayan insan var. Bu bize çok önemli bir sorumluluk getiriyor. Türkiye yaptığı çalışmalarla gerçekleştirdiği programlarda, asla olaya menfaat açısından bakmadı. Nerede desteğe ihtiyacı olan, sıcak bir ilgiye olan ülke varsa hesap kitap yapmadan gizli gündemi olmadan onların yanında yer almış ve onların acılarını, yoksunluklarını ortadan kaldıracak tedbirlere ve çalışmalara ortak olmuştur'' dedi.

''Türkiye, yıllık 2 milyar dolar yardım yapıyor''

Son birkaç yıl içinde en az gelişmiş ülkeler uluslararası konferansının İstanbul'da yapıldığını ve geleceğe yönelik proje ve programlarını dünyaya duyurduğunu anımsatan Yıldırım, Türkiye'nin sosyal sorumluluk gereği birçok ülkeye yıllık 2 milyar dolara yakın yardım yaptığını söyledi.

''İnsanlar ihtiyaç duyduğu zaman yanlarında olmazsanız ne kadar büyük ülke olursanız olun hiçbir anlam ifade etmez. Bugün batımızda yaşanan krizlerin arkasında insan unsurunun ihmal edilmesi vardır'' diyen Yıldırım, dünyanın artık bunu anladığını, yapılacak işte insanı işin merkezine oturtmanın mecburiyet olduğunu kaydetti.

Osmanlı Devleti'nin kuruluş felsefesinde ''İnsanı yaşat ki devlet yaşasın'' ilkesinin olduğunu anlatan Yıldırım, bu nedenle Osmanlı Devleti'nin milyonlarca değişik kültür ve inanıştaki insanının 600 yıl barış içinde yaşadığını bildirdi.

İşbirliği, aynı dili konuşma, aynı teknolojiyi kullanma kabiliyetinin kazanılması durumunda gelişmelerin ve ürünlerin faydasının görüleceğini dile getiren Yıldırım, ''Burada yapılan da budur. Buradaki küresel firmalar, Türkiye'de sadece Türkiye pazarında değil, bölgesel işbirliğini geliştirmek için anlamlı bir işin içinde yer aldılar'' diye konuştu.

Bakan Yıldırım, İngilizce olarak seslendiği kursiyerlere, işbirliğinin önemini anlatarak, iletişimin yayılmasının önemli olduğunu söyledi. Yıldırım, bu doğrultuda ilişkilerin gelişeceğini ifade etti.

''50 milyon kişi internetle haşır neşir''

Türkiye'de yaşanan son 9 yıldaki gelişmelere de değinen Yıldırım, özellikle telekomünikasyon alanında çok ilerlediğini belirterek, ''18 milyonu aşan genişbant mobil sabit abonesi sayısına eriştik. Bu da 50 milyon nüfusumuzun internetle, bilgisayarla haşır neşir olduğu anlamına geliyor. Sektörün cirosu 35 milyar doları aştı. E-devlet uygulamalarında genç ve orta yaşın dışında, 66 yaşın üzerinde her gün bu hizmeti alan 340 bin vatandaşımız var'' diye konuştu.

Bugün bilgisayar okur yazarlığı döneminin başladığını ifade eden Yıldırım, ''Biz çocuklarımızı yetiştirdik, şimdi onlar bizi yetiştiriyor. Bilgisayar okur yazarı, onlar sayesinde oluyoruz. Böylece aramızdaki sayısal uçurum da kapanıyor. Fatih Projesi de Türkiye'nin bilişim çağının başladığı proje. Bu proje, sadece Türkiye'nin değil dünyada bilişim ve ICT sektörünün gelişmesine önemli katkısı olacak'' dedi.

Bilgiye eriştikçe yenisine ihtiyaç duyulacağını, bunun için bilgi ve akıl yollarına ihtiyaç olduğunu anlatan Yıldırım, akıl yollarını inşa etmek için de gönül yollarını yapmak gerektiğini, bunun da daha çok ülkeden daha çok insanın bir araya gelmesi ve kaynaşmasıyla oluşacağını söyledi.

www.UlasimOnline.Com

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Ulaştırma | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim