• BIST 110.932
  • Altın 175,132
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 17 °C

Üçüncü Havalimanı'nın temel atma töreni gerçekleştirildi

Üçüncü Havalimanı'nın temel atma töreni gerçekleştirildi
Başbakan Erdoğan, İstanbul'da temeli atılan üçüncü havalimanının 150 milyon yolcu kapasitesiyle dünyanın en büyüğü olacağını söyledi.

3. Havalimanı Temel Atma Töreni Arnavutköy'de gerçekleştirildi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yaptığı konuşmada, "Bu havalimanı 76.5 milyon metrekarelik bir alan üzerine inşa ediliyor. Bu büyük bölge üzerinde 1 milyon 471 bin metrekare genişliğinde kapalı alan bulunacak. Bu boyutları ile havalimanı dünyanın en büyüğü. 6 bağımsız pisti ile 70 bin araçlık otoparkı ile yıllık 150 milyon yolcu kapasitesi ile dünyanın en büyüğü olacak" diye konuştu.

"Bütün dünyanın en büyük havalimanı burada yükseliyor"

İstanbul'un tarihi günlerinden birini yaşadığını belirterek konuşmasına başlayan Erdoğan; "Bugün sadece İstanbul değil, Türkiye tarihi bir anı yaşıyor. 6 kıtanın, bütün dünyanın en büyük havalimanı, işte bugün burada yükselmeye başlıyor. Şahsen bu tarihi ana şahitlik etmenin bahtiyarlığı içindeyim. İstanbul adına, Türkiye adına, insanlık adına büyük bir heyecanı yaşıyor, buna şahitlik ediyor olmanın iftiharı içindeyim" dedi.

"1 milyon 471 bin metrekare genişliğinde kapalı alan bulunacak"

Havalimanının 76,5 milyon metrekarelik bir alan üzerine inşa edildiği bilgisini paylaşan Erdoğan; "Bu büyük bölge üzerinde 1 milyon 471 bin metrekare genişliğinde kapalı alan bulunacak. Bu boyutlarıyla havalimanı dünyanın en büyüğü. 6 bağımsız pistiyle, 500 uçak kapasitesiyle, 70 bin araçlık açık ve kapalı otoparkıyla, özellikle de yıllık 150 milyon yolcu kapasitesiyle dünyanın en büyüğü olacak. Bu millete, bu yakışır. Bu ülkeye, bu yakışır. Burada sadece bir havalimanı değil, adeta büyük bir şehir inşa ediyoruz. İnşaat dönemi boyunca burada 80 bin kişi istihdam edilecek.

tayyip-1.jpg

"Hastanesinden kongre merkezine kadar hepsi bulunacak"

Havalimanı hizmete girdiğinde yıllık ortalama 120 bin kişinin burada istihdam edeceğini belirten Erdoğan; "Hastanesinden oteline, ibadethanesinden kongre merkezine kadar bir şehirde olması gereken ne varsa, bu havalimanında bunların hepsi bulunacak. Her türlü konforun yanında havalimanı, kendi enerjisini üreten, çevreci, engelsiz ve yeşil bir havalimanı olarak inşa edilecek, bu şekilde hizmet verecek. Sadece büyüklüğüyle değil, yeşiliyle, sosyal yapısıyla, sosyal altyapısıyla dünyanın en modern havalimanını, Türkiye'ye, inşallah dünyaya kazandırmış olacağız." şeklinde konuştu.

"Cumhuriyet tarihinin en büyük projelerinden biri"

Erdoğan; Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulduğu günden bugüne kadar, 91 yıl içinde nice büyük yatırımlara, nice büyük projelere şahitlik ettiğini ancak bugün temeli atılan projenin, 91 yıllık süreç içinde çok farklı bir yerde durduğunu ve büyüklüğüyle, kapasitesiyle Cumhuriyet tarihinin en büyük projelerinden biri olma özelliğini taşıdığını dile getirdi.

"Yap-işlet-devret modeliyle inşa edilecek"

Erdoğan, havalimanı tamamlandığında doğu ile batı, kuzey ile güney arasında çok önemli merkez haline geleceğini belirterek, "Bu havalimanıyla Türkiye'nin ticareti daha da canlanacak, ekonomisi daha da büyüyecek. Bu havalimanı, altını çizerek ifade ediyorum, kamu kaynaklarıyla değil, özel sektörümüzün kaynaklarıyla, yap-işlet-devret modeliyle inşa edilecek. Havalimanının inşası, özel sektör tarafından gerçekleştiriliyor. 25 yıl, buranın işletmesini bu firmalarımız yapacak, ayrıca devlete de bunun karşılığında kira ödeyecekler. Kamu kaynaklarını kullanmadığımız gibi, bu havalimanı sayesinde kamuya çok önemli miktarda kaynak da kazandırmış oluyoruz" diye konuştu.

İlk etap 29 Ekim 2017'de açılacak

Erdoğan; İstanbul'da temeli atılan 3. havalimanının yılda 70 ila 90 milyon yolcuya hizmet verebilecek ilk etabının, 29 Ekim 2017'de açılacağı sözünü yüklenici firmalardan alan Erdoğan ve beraberindekiler butona bastıktan sonra ilk harç atıldı. Eski Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile bölgede helikopter ile oldukça dolaştıklarını, gezdiklerini, nerenin uygun olduğunu araştırdıklarını, rüzgar ölçümleriyle ilgili çalışmalar yapıldığını anlatan Erdoğan, Binali Yıldırım, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Kadir Topbaş, teknokratlar, bürokratlar, projeyi üstlenen firmalar, firma çalışanlarına, işçilere teşekkür etti. 

tayyip-2.jpg

"Herkese şimdiden başarılar diliyorum"

Havalimanında görev yapacak pilot, hostes, teknisyen, herkese şimdiden başarılar dileyen Erdoğan; "Yolcuların da emniyet içinde her daim sevdikleriyle buluşmasını temenni ediyorum. Elbette bu büyük projenin temelini atarken, Türkiye'yi bugünlere taşıyan herkese, milletçe şükranlarımı ifade ediyorum. Şehitlerimizi, bu anlamlı günde bir kez daha rahmetle yad ediyorum. Rabbimden niyazım şudur: Kazasız, belasız inşallah 2017'de ilk etabının açılışında ya Rab bizleri buluştur diyorum. Hep beraber inşallah bir arada olacağız. Bu büyük proje hayırlı olsun" diyerek sözlerini tamamladı.

Projenin Yavuz Sultan Selim Köprüsü'yle bütünleşecek ve aynı zamanda raylı sistemle de bütünleşeceğini ve şehir merkezine shuttle denilen sistemlerin çalışacağını kaydeden Erdoğan; “Bütün bunlarla inşallah bu üçüncü havalimanımız çok çok farklı olacak. Türkiye'nin bu büyük iftihar anına ulaşmasında emeği olan herkesten Rabbim razı olsun. Bu büyük hizmetin milletle ve insanlıkla buluşmasında emeği olanlardan Rabbim razı olsun. Bugünlere bizleri ulaştırdığı için, bize bu heyecanı yaşattığı için Rabbime sonsuz hamdüsenalar olsun. İstanbul'a,Türkiye'ye, dünyaya hayırlı olsun diyorum."

Temel atma tarihine söz aldı

Temel atma öncesi yüklenici firma temsilcisi Mehmet Cengiz'e, "Ne zaman yapıyoruz?" diye soran Erdoğan, Cengiz'den "2017” yanıtını aldı. Erdoğan, tören alanında bulunan vatandaşlara, "İlk etap, senede 70 milyon ila 90 milyon yolcuya hizmet verebilecek. Açılışı da, sözünü aldık ve gününü belirledik, 29 Ekim 2017. Razı mısınız? Şahit misiniz? Demek ki şu anda 2014'teyiz, artık Ekim yaklaştı zaten, yani 3,5 yıl bile yok. İnşallah yoğun bir çalışmayla 29 Ekim'de, o gün anlamlı bir gün, birinci etabın açılışını yapacağız. Hayırlı olsun" şeklinde seslendi.

Yıldırım: “Türkiye, dünyanın transfer merkezi haline geliyor”

Havalimanının yerini tespit etmek için Başbakan’la defalarca çalışma yaptıklarını söyleyen Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım; “Bu çukurları tekrar hayata döndürdük. Döndürürken de ülkemiz ekonomisine hizmet etmek amacıyla bu projede karar kılmıştık. Bu havalimanı bölgede 10-12 yıldır güvenin ve istikrarın abidesi ülkemizi havacılıkta yeni bir konuma getiriyor. Türkiye, bu havalimanıyla birlikte dünyanın transfer merkezi haline geliyor” dedi.

yildirim.20140607221245.jpg

“Havayolu halkın yolu olmuştur”

Bu havalimanıyla Türkiye’nin Afrika’nın, Avrupa’nın ve Uzakdoğu’nun buluştuğu bir merkez haline geldiğini belirten Yıldırım;  “Eğer benim vatandaşım, bu ülke insanının Hakkarilisi, Iğdırlısı, Edirnelisi, İstanbullusu hep beraber aynı uçağa binebiliyorsa; köylüsü, çiftçisi, emeklisi, memuru, iş adamı birlikte seyahat edebiliyorsa işte o zaman havayolu halkın yolu olmuş demektir. 52 faal havalimanıyla iç hatlarda 8,5 milyondan 76 milyona, Türkiye nüfusu kadar uçuracak bir sayıya eriştik. Bunu Başbakanımızın talimatlarıyla başardık” diye konuştu.

Elvan: "Herkesin dikkatini çeken devasa bir proje"

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan da temel atma törenindeki konuşmasına günün anlam ve önemine işaret ederek başladı. Bugünün, tarihi bir gün olduğunu dile getiren Elvan, şunları kaydetti:

"Proje gündeme getirdiğimiz günden itibaren bazı çevrelerce eleştirildi, 'hayal ürünü asla gerçekleştirilemez' denildi. İhale öncesinde de teklif gelmeyeceği iddia edildi. Bütün bunlar yaşanırken, sizin desteğiniz ile proje adım adım ilerledi ve ihalesi yapıldı. Sadece Türkiye'de değil, dünyada bir rekor kırıldı. Türkiye tarihinin en büyük ihalesini 22,1 milyar avroyla gerçekleştirildi. Yatırım maliyeti ve yıllık kira bedeli toplamı 33 milyar avroyu geçiyor. Türkiye'nin 50 yıl boyunca IMF'den aldığı kredi miktarını karşılayan bir yatırım. Kısacası dünyayı hayretler içinde bırakan, herkesin dikkatini çeken devasa bir proje."

“Havalimanını yaparken ulaşım altyapısını da kuruyoruz”

Elvan, proje kapsamında yüklenici firmalara da tebriklerini sunarak, konuşmasını şöyle bitirdi:

"Yeni İstanbul Havalimanı’nı yaparken ulaşım altyapısını da kuruyoruz. Havalimanı, Kanal İstanbul ile bu bölgeye yapılacak yeni şehir projesiyle birlikte İstanbul'un merkezine raylı sistem ve karayolu ile bağlanacak. Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ne yapılan raylı sistem direkt olarak Yeni Havalimanı’na bağlanacak. Yani Havalimanı, yeni ekosistemin tam ortasında yer alacak. İlk etabı 2018 yılında hizmete almayı planladığımız havalimanı, yıllık ortalama 120 bin kişiye istihdam imkanı sağlayacak. Emeği geçenlere teşekkür ediyor, şimdiden yeni havalimanımızın hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum."

elvan.jpg

Temel atma töreni

Konuşmaların ardından Başbakan Erdoğan, TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, Başbakan Yardımcıları Ali Babacan ve Emrullah İşler, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ve yüklenici firma temsilcileri, butona basarak üçüncü havalimanının temelini attı.

Temel atma törenine binlerce kişi geldi. AK Parti ilçe teşkilatlarının kiraladığı minibüslerle gelen vatandaşlar, trafik yoğunluğu nedeniyle tören alanına ulaşamadan araçlardan inip yürüdü. Tepeleri aşan bazı vatandaşlar ise tören alanına ulaşmak için zorlu bir yolculuk yaşadı.

Temel atma töreninin ardından havai fişek gösterisi yapıldı ve balonlar havaya uçuruldu.

Haber - Fotoğraf: Cansu Yılmaz / Fatih Serdar Özgültekin

http://www.ulastirma.com.tr

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Ulaştırma | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim