• BIST 110.932
  • Altın 175,132
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 19 °C

Ulaştırma Bakanlığı'ndan teknelere takip

Ulaştırma Bakanlığı'ndan teknelere takip
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tekne takip (ÖTVBSTTM) modülü kuracak ve işletecek. Modül kapsamında kararname uyarınca deniz yakıtı alan araçlar tekne takip cihazı ile donatılacak.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, çalışma usul ve esaslarını kendisinin belirleyeceği ve ÖTV'siz Yakıt Bilgi Sistemi"nin (ÖTVBS) bir alt bileşeni, tamamlayıcısı niteliğinde olan ve GPS, GSM tabanlı çalışacak tekne takip (ÖTVBSTTM) modülü kuracak ve işletecek. Modül kapsamında Kararname uyarınca deniz yakıtı alan araçlar tekne takip cihazı ile donatılacak.

Maliye Bakanlığı'nın Özel Tüketim Vergisi Genel Tebliği Seri No:6'da Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ Resmi Gazete'de yayımlandı. Tebliğ ile Kararname kapsamında deniz yakıtı teslim edebilecek olanların gerekli belgeler ve işlemlerinde değişikliğe gidildi. Buna göre Maliye Bakanlığı tarafından verilen Dağıtım İzin Belgesi'ne sahip dağıtıcıların yakıt taahhütnamesini ilgili vergi dairesi başkanlığına veya defterdarlığa vermiş olmaları gerekecek. Daha önce yakıt taahhütnamesi ilgili vergi dairelerine veriliyordu.

TEKNE TAKİP MODÜLÜ

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, çalışma usul ve esaslarını kendisinin belirleyeceği ve ÖTV'siz yakıt kullanan gemiler için ÖTV'siz Yakıt Bilgi Sistemi"nin (ÖTVBS) bir alt bileşeni, tamamlayıcısı niteliğinde olan ve GPS, GSM tabanlı çalışacak tekne takip (ÖTVBSTTM) modülü kuracak ve işletecek. Modül kapsamında Kararname uyarınca deniz yakıtı alan araçlar tekne takip cihazı ile donatılacak. Modülden alınacak veriler jurnal, bildirim ve benzeri kayıtlarla eşdeğer hükmü haiz olup, hukuki uyuşmazlıklarda destekleyici unsur olarak kabul edilecek. Ayrıca modül yoluyla elde edilen veriler; kontrol ve denetim, yakıt alım defterinin bloke edilmesi veya blokenin kaldırılması, yakıt alım defterinin düzenlenmesi, yakıt limitlerinin değerlendirilmesi ve benzeri amaçlarla ÖTVBS ile de kullanılacak.

Maliye Bakanlığı'nın Özel Tüketim Vergisi Genel Tebliği Seri No: 18'de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ Resmi Gazete'de yayımlandı. Kararname kapsamında LPG teslim edebilecek olanların gerekli belge ve işlemlerinde değişikliğe gidildi. Buna göre "Dağıtım İzin Belgesi"ne sahip dağıtıcılar, yakıt dağıtım taahhütnamesinin bir örneğini vergi dairesi başkanlığına veya defterdarlığa vermiş olmaları gerekecek. Daha önce taahhütname Gelir İdaresi Başkanlığı'na veriliyordu.

Tebliğ ile ithalde verilen teminatın çözümü ile ilgili maddede değişikliğe gidildi. Buna göre dağıtıcılar tarafından ithal edilen L.P.G.'nin bu kararname kapsamında teslim edilmesi ve bu Tebliğde belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde beyan edilmesi üzerine, vergi dairesince 1 Seri No.lu ÖTV Genel Tebliği'nin ekinde yer alan bilgi formu elektronik ortamda oluşturularak ilgili gümrük idaresine gönderilecek ve gümrük idaresince bu form uyarınca teminatın çözümü işlemi gerçekleştirilecek. Üreticiler tarafından kararname kapsamında ithal edilen L.P.G.'nin, vergiye tabi olan veya olmayan aerosol üretiminde kullanıldığının, düzenlenen aerosol üretim tasdik raporu ile tevsik edilmesi ve ÖTV'ye ilişkin yükümlülüklerin yerine getirilmesi üzerine, vergi dairesince 1 Seri No.lu ÖTV Genel Tebliği ekindeki bilgi formu elektronik ortamda oluşturularak gümrük idaresine gönderilecek. Bu formda çözülecek teminat tutarı olarak ithal edilen maldan aerosol üretiminde kullanılan miktara isabet eden tutar yazılacak ve gümrük idaresince bu form uyarınca teminatın çözümü işlemi gerçekleştirilecek.

25 SERİ NOLU TEBLİĞ'DE DEĞİŞİKLİK

Maliye Bakanlığı'nın Özel Tüketim Vergisi Genel Tebliği Seri No: 25'de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ Resmi Gazete'de yayımlandı.

İade talebi, internet vergi dairesi üzerinden KDV yönünden bağlı olunan vergi dairesine verilecek bir dilekçe ile elektronik ortamda yapılacak.

Mahsup dilekçesine eklenecek belgeler arasında imal edilen mallarda ne kadar iadeye konu ÖTV'ye tabi mal kullanılması gerektiğine ve zayi miktarına ilişkin ilgili kuruluşlardan alınan ekspertiz raporları yer alacak. (Bu raporların sanayi odası bulunan illerde sanayi odalarından, sanayi odası bulunmayan illerde sanayi ve ticaret odalarından alınması gerekecek. Ancak 5174 sayılı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Kanunu çerçevesinde yapılan sanayici tanımı gereği sanayi odasına kaydolma zorunluluğu bulunmayan 10 işçiye kadar işçi çalıştıran imalatçılarca söz konusu raporların sanayi ve ticaret odalarının ayrı ayrı bulunduğu illerde ticaret odalarından alınması mümkün olmayacak.

NAKDEN İADE DİLEKÇESİ

İade talebi, internet vergi dairesi üzerinden KDV (KDV mükellefiyetinin bulunmaması halinde Gelir veya Kurumlar Vergisi) yönünden bağlı olunan vergi dairesine verilecek bir dilekçe ile elektronik ortamda yapılacak.

Öte yandan 1 Seri No.lu ÖTV Genel Tebliği uyarınca verilen teminatlardan nakden iade talepleri için de kullanılabileceği belirtilmiş olanların, imalatçının talebi üzerine bu bölüm uyarınca alınması gereken teminat yerine kullanılması da mümkün bulunmayacak.

www.ulasimonline.com

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Ulaştırma | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim