• BIST 103.235
  • Altın 197,827
  • Dolar 4,7171
  • Euro 5,5018
  • İstanbul 22 °C
  • Ankara 19 °C

Yeni teşvik sistemi bölge bazlı olmayacak

Yeni teşvik sistemi bölge bazlı olmayacak
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, önceki teşvik sisteminde kalkınma ajansı bölgelerinin esas alındığını belirtirken, yeni teşvik sisteminde değişeceğini söyledi.

Yeni teşvik sistemi bölge bazlı olmayacak

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, önceki teşvik sisteminde kalkınma ajansı bölgelerinin esas alındığını belirtirken, yeni teşvik sisteminde değişeceğini söyledi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, önceki teşvik sisteminde kalkınma ajansı bölgelerinin esas alındığını belirtirken, yeni teşvik sisteminde, yeni ekonomik ve sosyal gelişmişlik endeksinin esas alınarak illerin sıralandığını söyledi.

Bakan Ergün, Türkiye-Etiyopya 6. Dönem Karma Ekonomik Komisyon Toplantısı kapanış töreninde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, yeni teşvik sisteminin neler getirdiğini ve ne zaman açıklanacağını sorması üzerine Ergün, teşvik sistemiyle ilgili tüm çalışmaların tamamlandığını, ilave bir çalışma yapmayı gerektirecek bir durumun olmadığını, geriye Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın programına bağlı olarak ilan edilme sürecinin kaldığını söyledi.

Önceki teşvik sisteminde kalkınma ajansı bölgelerinin esas alındığını, o bölgedeki ekonomik ve sosyal gelişmişlik endeksi ortalamasına göre 4 bölge oluşturulduğunu hatırlatan Ergün, yeni teşvik sisteminde yeni ekonomik ve sosyal gelişmişlik endeksinin esas alınarak illerin sıralandığını belirtti. Bu nedenle yeni sistemde aynı kalkınma ajansı bölgesindeki bütün illerin aynı teşvik bölgesi içerisinde yer almayacağını ifade eden Bakan Ergün, şunları kaydetti:

''Aynı kalkınma ajansı içerisinde yer alan bir il 2. teşvik bölgesinde yer alırken, başka bir il sosyo-ekonomik gelişmişlik endeksi farklı olduğu için 6. teşvik bölgesinde yer alabilecek. Dolayısıyla şu problem de ortadan kalkacak; Kayseri ve Yozgat aynı kalkınma ajansı bölgesinde olduğu için, aynı teşvik bölgesi içinde yer almayacak. Şimdi Kayseri başka bir teşvik bölgesinde, Yozgat başka bir teşvik bölgesinde olacak. Böylece teşvik bölgeleri de farklı bir hale gelecek. Yeni teşvik sistemi açıklandığında her ilin kendi sosyo-ekonomik gelişmişlik endeksine göre sıralamaya tabi tutulduğunu göreceğiz.''

''Yeni Endeks 2011 yılı verilerini kapsıyor''

Endeks çalışmasının da TÜİK tarafından yapıldığını belirten Bakan Ergün, 2011 yılı verilerini kapsadığını kaydetti. Önceki endeksin 2000 ve 2001 yılı verilerini kapsadığını hatırlatan Ergün, yeni çalışmada yeni verilere göre illerin sıralandığını, ona göre teşvik bölgelerinin oluşturulduğunu söyledi.

Yeni sistemin farklı neler getirdiğinin sorulması üzerine Ergün, geçen teşvik sisteminde yatırım üretim-süreci içerisinde teşvik uygulandığını, yeni sistemle bir anlamda yatırım indirimi sisteminin geri geldiğini bildirdi.

Yatırımcının yaptığı yatırımı başka bir işinden indirebileceğini anlatan Bakan Ergün, bunun da mevcut yatırımcının başka teşvik bölgelerinde ilave yatırımlar yapmasını hızlandıracağını söyledi. Bakan Ergün, geçen teşvik sisteminde bunun önünde bazı engeller olduğunu ifade etti.

Bakan Ergün, cari açığı önlemenin, teşvik sisteminin ana unsurlarından biri olması nedeniyle Ekonomi Bakanlığı tarafından, hangi alanlarda cari açık verildiğine dair çok ciddi bir çalışmanın yapıldığını belirtti.

Sanayi Strateji Belgesi içerisinde stratejik olarak görülen ve Türkiye'nin teknolojik dönüşümünü sağlayacak olan sektörlerin belirlendiğini ifade eden Bakan Ergün, şunları söyledi:

''Hem stratejik sektörler hem de cari açığı önlemeye dönük yapılan çalışmalar, teşvik sisteminin ana unsurlarını oluşturdu. Şimdi geçen teşvik sisteminde bölgesel ve sektörel bir ayırım vardı. Bir de büyük yatırımlar diye bir ayırım vardı. Şimdi bölgesel ve sektörel ayırımlar ve büyük yatırımlar yine var, ama ilaveten stratejik yatırımlar var, ilaveten Türkiye'nin teknolojik dönüşümünü sağlayacak olan yatırımların teşviki var. Ayrıca Ar-Ge'si Bilim Sanayi Teknoloji Bakanlığı ve TÜBİTAK tarafından desteklenmiş olan bir takım teknolojik ürün yatırımlarının da teşviki var. Bunlar yeni başlıklar...''

www.UlasimOnline.Com

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Ulaştırma | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim