• BIST 110.932
  • Altın 174,417
  • Dolar 4,0605
  • Euro 4,9845
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 24 °C

Yerli sermaye yurtdışına yatırıma uçtu

Yerli sermaye yurtdışına yatırıma uçtu
Yerli sermaye yeni teşvik sistemini beklemeyerek, yurtdışına yatırıma uçtu.

2.5 milyar dolar yerli sermaye yurtdışına gitti

Yerli sermaye yeni teşvik sistemini beklemeyerek, yurtdışına yatırıma uçtu.

2012 yılının ilk dört ayında, yurtdışına yatırıma giden yerli sermaye yüzde 128.2 artışla 2 milyar 528 milyon dolara ulaştı. Bunun 2 milyar 280 milyon dolarla en büyük bölümünü Avrupa’ya giden yerli sermaye oluşturdu. Avrupa ülkeleri içinde 2 milyar 33 milyon dolarla Hollanda, doğrudan yatırım için en çok Türk sermayesini çeken ülke oldu.
 
Türkiye’ye doğrudan yatırım düştü
 
Merkez Bankası’nın ödemeler dengesi verilerine göre yurt dışında yerleşik kişilerin yurt içinde yaptıkları net yatırımlar, geçen yılın Ocak-Nisan dönemine göre 76 milyon dolar artarak 5 milyar 13 milyon dolara yükselirken, yurt dışında yerleşik kişilerin Türkiye’deki doğrudan yatırımları geçen yılın Ocak-Nisan dönemine göre yüzde 32.3 oranında azalışla 4 milyar 221 milyon dolara geriledi.
 
Yatırım göçü arttı
 
Bu dönemde yurt içinde yerleşik kişilerin yurt dışında yaptıkları net yatırımlar 1 milyar 430 milyon dolar artarak net 2 milyar 528 milyon doları tutarında gerçekleşti. AKP hükümetinin bölgesel bazlı yeni teşvik sistemini açıklanmasına rağmen, yerli sermayenin yatırım göçü yılın ilk dört ayında artarak sürdü.
 
2.1 Milyar dolar sanayi sektörüne yatırıma gitti
 
2012 yılının Ocak-Nisan döneminde yurtiçi yerleşiklerin yurtdışındaki 2.5 milyar doları aşkın doğrudan yatırımları sektörler itibariyle incelendiğinde en büyük payı 2 milyar 128 milyon dolarla sanayi sektörü yatırımları aldı. Yılın ilk dört ayında yurtdışına doğrudan yatırım için çıkan yerli sermayenin yüzde 84’ünü sanayi sektörü yatırımları çekti. Yurtdışındaki sanayi sektörüne yatırıma giden yerli sermaye tutarı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9.5 kat artış gösterdi.
 
Sanayi sektörü yatırımlarının 1 milyar 977 milyon dolarlık bölümünü imalat sanayi yatırımları, 126 milyon dolarını madencilik ve taşocakçılığı sektörü, 25 milyon dolarını elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı alanında yatırıma giden yerli sermaye oluşturdu.
 
2012 yılının 4 ayında yurtdışında hizmetler sektörüne sektörüne doğrudan yatırım için giden yerli sermaye geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 54.8 azalışla 884 milyon dolardan 400 milyon dolar düzeyine geriledi. Bunun 184 milyon dolarını finans ve sigorta faaliyetleri için yurtdışına giden yerli sermaye oluşturdu.
 
Avrupaya yatırım için 2 milyar dolar gitti

 
2012 yılının 4 ayında Avrupa ülkelerine giden yerli sermaye geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 158.5 artışla 2 milyar 280 milyon dolar oldu. Avrupa ülkeleri içinde 2 milyar 33 milyon dolarla en çok Türk sermayesine ev sahipliğini Hollanda yaptı. Hollanda’ya 2012 yılının 4 aylık döneminde doğrudan yatırım olarak giden yerli sermaye 61 milyon dolar düzeyindeydi. 2012 yılının 4 ayında Hollanda’yı 17’şer milyon dolarla Almanya ve Avusturya, 12 milyon dolarla İtalya izledi.
 
Körfez ülkelerine giden yerli sermaye yüzde 12 azaldı
 
Yılın ilk 4 ayında Afrika kıtasına doğrudan yatırım için giden yerli sermaye yüzde 12.5 azalışla 14 milyon dolar düzeyinde kaldı. Kuzey Afrika’ya giden yerli sermaye yüzde 50 azalışla 8 milyon dolar düzeyinde gerçekleşti.
 
Sermaye Asya kıtasına yöneldi
 
Ocak-Nisan döneminde doğrudan yatırım için Asya kıtasına yönelen yerli sermaye geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1.6 oranında artışla 194 milyon dolara yükseldi. Yılın ilk 4 ayında, Yakın ve Ortadoğu ülkelerine doğrudan yatırım için yönelen Türk sermayesi yüzde 2.4 azalışla 163 milyon dolar oldu. Yakın ve Ortadoğu ülkeleri arasında Azerbaycan, Gürcistan, Lübnan, Suriye ve Ürdün’ün de aralarında bulunduğu Diğer Yakın ve Ortadoğu ülkelerine giden yerli doğrudan sermaye geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 28 artışla 128 milyon dolara ulaşırken, Körfez ülkelerine giden Türk yatırımları yüzde 47.8 oranında azalışla 35 milyon dolar düzeyine geriledi. 4 aylık dönemde doğrudan yatırım için Amerika ülkelerine giden 38 milyon doların tamamı Kuzey Amerika’ya yöneldi. Bunun 26 milyon doları ABD’ye, 12 milyon doları Kanada’ya gitti.

www.UlasimOnline.Com

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Ulaştırma | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim