• BIST 107.015
  • Altın 172,213
  • Dolar 4,0658
  • Euro 4,9307
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 13 °C

Yıldırım'dan fişleme iddialarına sert tepki

Yıldırım'dan fişleme iddialarına sert tepki
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) Türk Hava Yolları(THY), Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve PTT gibi devlet kurumlarından istihbarat elde edildiği iddialarına cevap verdi.
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, bir gazete tarafından gündeme getirilen Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) Türk Hava Yolları(THY), Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve PTT gibi devlet kurumları ile gizli protokol imzalayarak, vatandaşların özel hayatlarına ilişkin bilgileri, istihbarat amaçlı elde ettiği yönündeki iddialara ilişkin açıklama yaptı.
 
Herkese açık olan ve olmayan bilgilerin belli olduğunu ifade eden Bakan Yıldırım, “Kişinin özel hayatını ilgilendiren bilgiler, anayasa ile teminat altına alınmıştır. Ülke güvenliğini ilgilendiren konularda da kurumlar görev sınırları içerisinde gereken ne ise onu yaparlar. Bunun dışında bir işlem yapıldı ise bu suçtur. Protokol imzalandığı konusunda bilgim yok. Bir protokol vardır, yoktur demiyorum. Mekanizmayı anlatıyorum.” dedi.
 
Yıldırım, yapımı devam eden Keçiören Metrosu çalışmaları nedeniyle trafiğe kapalı olan Kızlar Pınarı Caddesi’nin açılışını yaptı. Yıldırım, açılış öncesinde basın mensuplarının sorularını cevapladı.
 
Bugün bir gazetede gündeme getirilen MİT’in THY, MEB ve PTT gibi devlet kurumları ile gizli protokol imzalayarak, vatandaşların özel hayatlarına ilişkin bilgileri elde ettiği yönündeki iddiaların hatırlatılması üzerine Yıldırım şunları söyledi: “Ne için takibe almışlar? Uçak yolculu yaptığınız zaman adınızı soyadınız almıyorlar mı? Yeni mi başladı bu uygulama? Zaten biletinizde yazıyor. Arkadaşlar yani seyahat için vatandaşın devletle olan işleri ile ilgili her zaman vatandaş bilgileri devletin kurumlarında vardır. Bunun da yadırganacağını düşünmüyorum. Herkese açık olan ve olmayan bilgilerde bellidir. Kişinin özel hayatını ilgilendiren bilgiler, Anayasa ile teminat altına alınmıştır. Ülke güvenliğini ilgilendiren konularda da kurumlar görev sınırları içerisinde gereken ne ise onu yaparlar. Bunun dışında bir işlem yapıldı ise bu suçtur. ”
 
Bir gazetecinin ‘Bir protokol olduğu iddiasını yalanlıyorsunuz, o zaman?’, sorusuna da Yıldırım, “Benim o konuda bilgim yok. Bir protokol vardır, yoktur demiyorum. Mekanizmayı anlatıyorum.” cevabını verdi.
 
İŞTE GÜNDEME BOMBA GİBİ DÜŞEN O HABER:
 
MEB, THY ve PTT ile çok gizli protokol imzalayan MİT, artık tüm öğrenci ve velileri, THY ile uçanları, kimin nereye ne posta gönderdiğini bilecek. Anayasaya göre suç olan bu gizli protokolde bakın neler var?
 
Bütün vatandaşlar, 5 yaşından itibaren seyahatleri, fotoğrafları, mailleri, mesajları, telefonları ve mal varlıklarıyla izlemeye alındı.
 
Türk Hava Yolları’yla uçan vatandaşlar, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı kurumlarda okuyan öğrenci ve ailelerinin tüm özel bilgileri, attıkları mailler artık MİT’te.
 
ANAYASAYA GÖRE SUÇ
 
Maillerimizden telefonlarımıza, fotoğraflarımızdan aldığımız puanlara, telefon bilgilerimizden aile ve yakınlarımızın özel hayatına varıncaya kadar tüm bilgiler “Çok Gizli” damgalı bir protokolle MİT’e aktarılmaya başlandı. Anayasa’ya ve Türk Ceza Kanunları’na göre yapılan suç. Buna rağmen “Çok Gizli” damgalı protokol gizlice hayata geçirildi.
 
28 ŞUBATÇILARININ YAPTIĞININ BİR BENZERİNİ MİT YAPIYOR
 
Taraf Gazetesi, MİT ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında düzenlenen “Çok Gizli” damgalı protokole ulaştı. Buna göre, özel hayatın gizliliğine ve kişisel verilerin korunmasına darbe vurulmuş. 28 Şubatçıların yaptığının bir benzerini şimdilerde MİT yapmaya başladı. Milli Eğitim Bakanlığı sistemindeki tüm özel bilgiler protokol gereği MİT’e aktarılıyor. Aynı skandal olay, “ÇOK GİZLİ” damgasıyla Tapu’da, THY’de, PTT’de de uygulamaya kondu. İşte skandal olayın ayrıntıları:
 
KİMİNLE UÇTUĞUN ARTIK MİT'DE
 
MİT, bir yıl önce, vatandaşların kişisel bilgilerine ulaşmak için Türk Hava Yolları ve Milli Eğitim Bakanlığı ile bir dizi görüşme gerçekleştirdi. Görüşmeler neticesinde her iki kurumdan da detaylı şahıs bilgilerinin düzenli olarak MİT’e aktarılmasına karar verildi.
 
Konuyla ilgili MİT’te sistem kuruldu. Yapılan mutabakat sonucu, Türk Hava Yolları, yurt içi tüm yolcu ve seyahat bilgilerini, kişinin yanında seyahat ettiği şahısların kim olduğunu, aktarma, yurtiçi bağlantılı tüm yurtdışı yolcu seyahat ve bilgilerini MİT’e vermeye başladı. Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileriyle yapılan görüşmelerde ise ilk ve orta dereceli okullar ile özel kolejlerde çalışan idareci, öğretmen ve diğer tüm personelin, okuyan tüm öğrencilerin bilgileri, notları, velilere ait özel ve tüm bilgiler, telefon numaraları, mailler de MİT’e verilmeye başlandı.
 
TÜM KİŞİSEL BİLGİLER ARŞİVLENİYOR
 
MİT’in yaptığı bu çalışmayla, THY ile seyahat edenler, postanede işlem yapanlar, tapuda kayıtları olanlar, Milli Eğitim’e bağlı kurumlarda okuyan öğrenciler, potansiyel suçlu kabul edilip fişleniyor. Bununla da yetinilmeyip, ailelerin bilgileri, evden velilerin MEB’in internetine girdiği kişisel bilgisayarlara ulaşım, öğrencilerin arkadaşlarının fotoğrafları ve yüzlerce bilgi MİT’in kontrolüne verildi. Bu bilgiler MİT’te toplanıp, arşivlenmeye başlandı.
 
Taraf anlaşmanın şimdilik dört kurumla yapıldığını öğrendi. Banka, kredi kartı, UYAP, SGK, eczane gibi bilgilerin de MİT tarafından elde edilip edilmeyeceği ise henüz bilinmiyor. MİT’in yaptığı bu çalışma, özel hayatın gizliliğine müdahale ve kişisel verilerin şahsın rızası olmadan erişimi anlamına geliyor. Yapılan bu anlaşma ise hem Anayasa’ya hem de TCK’ya göre suç. Bu anlaşmanın tarafları suç işlediklerinin ya farkında değiller ya da bilerek bu suçu işliyorlar.
 
GİZLİ PROTOKOL ANAYASAYA AYKIRI
 
Anayasa’nın 23’üncü maddesi yerleşme ve seyahat hürriyetini düzenliyor. Bu maddeye göre; “Herkes yerleşme ve seyahat hürriyetine sahiptir. Yerleşme hürriyeti, suç işlenmesini önlemek, sağlıklı ve düzenli kentleşmeyi gerçekleştirmek, kamu mallarını korumak, seyahat hürriyeti ise suç soruşturma veya kovuşturulması sebebiyle, genel sağlığı korumak yahut suç işlenmesini önlemek amacıyla sınırlanabilir.” Anayasa’da bu madde açıkken, MİT ve ilgili kurumlar tüm vatandaşları potansiyel suçlu kabul edip kişisel verileri arşivleyip paylaşıyorlar. Üstelik mahkeme kararı olmadan.
 
TCK'YA GÖRE BİLGİ PAYLAŞIMI SUÇ
 
TCK’nın 134’üncü maddesi de özel hayatın gizliliğini düzenliyor. Maddeye göre; “Kişilerin özel hayatının gizliliğini ihlal eden kimse, bir yıldan üç yıla kadar hapis veya adli para cezası ile cezalandırılır. Gizliliğin görüntü veya seslerin kayda alınması suretiyle ihlal edilmesi halinde ise verilecek ceza bir katı artırılır.”
 
Ayrıca yasaya göre, “Kişilerin özel hayatına ilişkin görüntü veya sesleri hukuka aykırı olarak ifşa eden kimse iki yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. İfşa edilen bu verilerin basın ve yayın yoluyla yayımlanması halinde de aynı cezaya hükmolunur.” 135. madde kişisel verilerin kaydedilmesini düzenliyor: “Hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydeden kimseye altı aydan üç yıla kadar hapis cezası verilir. Kişilerin siyasi, felsefi veya dini görüşlerine, ırki kökenlerine; hukuka aykırı olarak ahlaki eğilimlerine, cinsel yaşamlarına, sağlık durumlarına veya sendikal bağlantılarına ilişkin bilgileri kişisel veri olarak kaydeden kimse, yukarıdaki fıkra hükmüne göre cezalandırılır.”
 
VEREN DE SUÇLU
 
136. madde ise hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme hususunu düzenler: “Kişisel verileri, hukuka aykırı olarak bir başkasına veren, yayan veya ele geçiren kişi, bir yıldan dört yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.” Anayasa ve TCK’da yer alan hükümler bu kadar açıkken, MİT’in mahkeme kararı olmadan kişilerin bilgilerine ulaşması, kamu kurumlarından bilgilerin aktarılmasını talep etmesi ilgili kurumlarda tepkilere neden olmuş durumda.
 
ÖĞRENCİ VE VELİLERİN ÖZEL HAYATI FİŞLENİYOR
 
MİT ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan “Çok Gizli” damgalı protokol, 6 Eylül 2012 tarihinde imzalanmış. Milli Eğitim Bakanı adına Bilgi İşlem Grup Başkanı Volkan Akçay protokole imza koymuş. MİT Müsteşarı adına ise Başkan Yardımcısı Abdurrahman Bulur imza koyan kişi. Protokol “Milli Eğitim Bakanlığı tarafından tutulan bilgilerin elektronik ortamda MİT Müsteşarlığı ile paylaşılmasına ilişkin usul ve esaslar hakkında protokol” başlığını taşıyor. Üç sayfadan oluşan protokolün sayı numarası 11.041.05.051/552
 
İşte skandal protokol: Aktarılacak Verinin İçeriği
 
Madde (7)
 
(1) Bu protokol kapsamında Müsteşarlığın kullanımına sunulacak olan verinin içeriği aşağıda belirlenmiştir:
 
a) Bakanlık tarafından yapılan sınavlara ait ad ve tarih bilgileri ile bu sınavlara başvuru yapan tüm adayların kimlik numarası, adı-soyadı, sınav yeri ve adres bilgileri ile mevcut olması halinde fotoğraf kayıtları ve iletişim bilgileri (telefon numaraları, e-posta adresleri gibi).
 
b) MEBBİS veri sisteminde bulunan tüm Bakanlık personelinin kimlik numarası, ad-soyad, telefon ve e-posta gibi iletişim bilgileri, görev yerine ilişkin il/ilçe adres bilgileri ve fotoğraf kayıtları.
 
c) E-Okul sisteminde bulunan tüm öğrencilerin, kimlik numarası, adı soyadı, telefon, e-posta gibi iletişim bilgileri, öğrenim gördüğü okul ve sınıfı, fotoğrafı, ana-baba ya da veli adı ile bunlara ait telefon numarası gibi iletişim bilgileri, öğrencinin adres bilgisinin yanı sıra, öğrenim görülen sınıftaki yılsonu başarı puanı, ödül ve ceza kayıtları ile varsa aldığı belgeler ve toplam devamsızlık süreleri.
 
d) MEB’e bağlı olarak hizmet veren eğitim, kurs, rehabilitasyon merkezi vb. yerlere ait bilgiler.
 
e) MEB tarafından yurtdışına gönderilen öğrencilere ait, kimlik numarası, ad-soyad, gidilen ülke, gidişdönüş tarihi bilgileri ile telefon, e posta vb. iletişim bilgileri, ayrıca, ana-baba adı, irtibat kanalları ile varsa fotoğraf kayıtları.
 
f) Rehberlik ve Araştırma Merkezi (RAM) öğrencilerine ait kimlik numarası, ad-soyad telefon e-posta gibi iletişim bilgileri ile fotoğraf kayıtlan vb. tüm bilgiler.
 
g) Yaygın Eğitim kapsamındaki öğrencilere ait bilgiler.
 
(2) Yukarıda yer almakla birlikte protokolün imza tarihi itibariyle Bakanlık veri tabanına henüz dâhil edilmemiş olan veriler (örn. bu maddenin e, f ve g bentleri), Bakanlık veri tabanına dâhil edilir edilmez gecikmesizin Müsteşarlığın kullanımına sunulacaktır.
 
Veri tabanına bu şekilde sonradan dahil edilen veri türünün Müsteşarlık kullanımına sunulması yöndeki çalışmalar, Bakanlık tarafından yürütülecek olup, ihtiyaç duyulduğunda Müsteşarlıktan da teknik destek alınabilecektir.
 
(3) Güncel ve teknolojik gelişmeler doğrultusunda, Bakanlık veri tabanına protokolde belirtilmeyen yeni bir veri türünün eklenmesi veyahut bu protokol kapsamında olmayan yeni bir veriye Müsteşarlıkça ihtiyaç duyulması halinde, Müsteşarlığa aktarılacak verinin içeriği değiştirilebilir/genişletilebilir.
 
(4) Yukarıda belirtilenlerin dışında Müsteşarlıkça talep edilecek bir verinin, 2937 sayılı Kanunun 6’ncı maddesi kapsamında Bakanlıkça karşılanma yükümlülüğü devam etmektedir.
 
Veri Aktarım Süresi, Değişiklik, İlave
 
Madde 8
 
(1) Bu protokol kapsamındaki veri iletim yönteminin web servis olarak sürekli ve kesintisiz olarak Müsteşarlığa aktarılması esastır.
 
(2) Güncel ve teknolojik gelişmeler sebebiyle ihtiyaç duyulması halinde işbu protokolün amacına uygun olmak kaydıyla, değişiklikler yapılabilir, ek hükümler eklenebilir.
 
Yürürlük
 
Madde 9 (dokuz) maddeden ibaret olan işbu protokol, 06/09/2012 tarihinde iki asıl nüsha olarak taraflarca imzalandığı tarihte yürürlüğe girecek olup, taraflarca feshedilmediği sürece yürürlükte kalacaktır. TC. Milli Eğitim Bakanlığı. Volkan AKÇAY Bakan a. Bilgi İşlem Grup Başkanı. T.C.Başbakanlık MİT Müsteşarlığı Abdurrahman Bulur. Müsteşar a. Başkan Yardımcısı.”
 
7’DEN 70’E FİŞLEME
 
MİT Müsteşarlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan “Çok Gizli” damgalı protokole göre eğitim camiası fişlenmeye başlandı. Tüm öğrenci ve velilerin mailleri, telefon numaraları, özel bilgileri, fotoğrafları, notları ve yüzlerce özel bilgisi MİT’e aktarılıyor. Bu protokol Anayasa ve TCK’ya göre suç. Bu hukuksuzluk “Çok Gizli” damgasıyla gizlenmiş.
 
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Ulaştırma | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim