• BIST 107.401
  • Altın 173,507
  • Dolar 4,1031
  • Euro 4,9999
  • İstanbul 22 °C
  • Ankara 16 °C

Enerjide 30,7 milyon liralık tasarruf

Enerjide 30,7 milyon liralık tasarruf
Turkcell ve Turkcell Superonline 2014'te Türkiye'nin enerji faturasında 30,7 milyon liralık tasarruf sağladı.

Turkcell ve Turkcell Superonline, altyapı ve iş süreçlerinde çevre dostu çözümleri kullanarak geçen yıl Türkiye'nin enerji faturasında 30,7 milyon liralık tasarruf sağladı. 

Yapılan açıklamaya göre, Turkcell ve grup şirketlerinden Turkcell Superonline, iş süreçlerinin her aşamasında hayata geçirdiği enerji tasarrufuna yönelik teknoloji ve uygulamalarla, hem çevre korumasına hem de Türkiye'nin enerji faturasının azaltılmasına katkı sağlıyor. 

Buna göre, uygulanan verimlilik ve tasarruf çözümleri sayesinde, 2014 yılında, 30,7 milyon liraya karşılık gelen 111 milyon kilovat saatlik enerji tasarrufu sağlandı. 

Turkcell, hibrit iletişim ünitelerinin yanı sıra elektrik şebekesinin ulaşamadığı 26 noktaya kurulan güneş panelleri ve rüzgar tribünleriyle çalışan iletişim üniteleri ve şebekede yapılan diğer tasarruf çalışmaları sayesinde bir yılda 87 milyon kilovat saatlik enerji tasarrufu elde etti. 

Bu tasarrufla çevreye yaklaşık 52 bin 200 ton daha az karbondioksit salınımı gerçekleştirilirken, ortaya çıkan enerji tasarrufunun miktarı ise 32 bin 200 hanenin bir yıllık toplam elektrik tüketimi seviyesine ulaştı. 

Turkcell ayrıca, bir yılda yaptığı toplam karbondioksit azaltımıyla, 83 bin 780 adet yetişkin kızılçam ağacının yaptığına eşit oranda karbondioksit azaltımı yapmış oldu.  

Tasarruf konusunda yaptığı çalışmaları sadece altyapı ile kısıtlı tutmayan Turkcell, binalarındaki elektrik ve mekanik sistemlerde de enerji tasarrufu çalışmalarını sürdürdü. Bu sayede de bir yılda bin 670 hanenin yıllık enerji tüketimine karşılık gelen 4,5 milyon kilovat saat enerji tasarrufu sağlandı. 

Turkcell, mobil iletişim sektöründe, enerji yönetimindeki yaklaşımıyla da ISO50001 Enerji Yönetim Sistemi Standardı sertifikasını almaya hak kazanan ilk GSM şirketi oldu. Çevresel, sosyal ve kurumsal yönetim alanlarındaki politikalarıyla da BIST Sürdürülebilirlik Endeksi'nde yer aldı. 

19,5 milyon kilovat saat elektrik enerjisi tasarrufu elde etti 

Türkiye'de evlere fiber internet hizmetini GPON teknolojisini kullanarak sunan ilk şirket olan Turkcell Superonline ise bu şebekeyi kullanarak, bir yılda yaklaşık 19,5 milyon kilovat saat elektrik enerjisi tasarrufu elde etti. 

Ayrıca bu teknolojinin kullanımıyla, cihazların ve soğutma sistemlerinin yayacağı 26,7 milyon kilovat saatlik ısı enerjisi de engellenmiş oldu. 

Ayrıca, 10 Gbps yerine 100 Gbps'lik dalga boyuna geçen şirkette, yaklaşık 299 bin kilovat saat elektrik enerjisi tasarrufu sağlandı. Turkcell Superonline yaptığı tasarruflarla toplamda 7 bin 256 hanenin elektrik tüketimine denk gelen enerji tasarrufunu sağladı. 

Açıklamada görüşlerine yer verilen Turkcell Kurumsal Sosyal Sorumluluklar, Sponsorluk ve STK İlişkileri Direktörü Zeynep Özbil, şirket olarak çevresel, sosyal ve kurumsal yönetim alanlarında üzerlerine düşeni en iyi şekilde yerine getirmek ve herkes için daha iyi bir gelecek oluşturmak için çalıştıklarını bildirdi. 

Hem sürdürülebilir bir dünya, hem de ülke ekonomisine katkı sağlamak için çevre dostu uygulamalarını işlerinin her noktasında hayata geçirmeye özen gösterdiklerini vurgulayan Özbil, şunları da kaydetti: 

"Doğa dostu yenilenebilir ve alternatif enerji odaklı çalışmalarımızla 'Sürdürülebilir Kalkınma' alanında ülkemiz ve sektörümüz için iyi bir örnek oluşturduğumuza inanıyoruz. Sadece 2014'te yaptığımız yatırımın miktarı yaklaşık 25,8 milyon lira oldu. Grup şirketlerimizden Turkcell Superonline da fiber şebekesinde kullandığı teknolojik çözümlerle enerji tasarrufuna büyük katkı sağlıyor. Enerji alanında yürüttüğümüz başarılı çalışmaların bir sonucu olarak 2014'te ISO50001 Enerji Yönetim Sistemi Standardı sertifikasını almaya hak kazandık. 2015'te de çevreyi koruyan, verimlilik ve tasarruf sağlayan uygulamalarımızla çalışmalarımızı aralıksız sürdüreceğiz." 

Yılda 5 bin 712 ağaç e-fatura ile kesilmekten kurtuluyor 

Turkcell, enerji tasarrufu bilincini şirketle sınırlamayarak abonelerine de yaymayı amaçlıyor. Bu kapsamda hem kağıt tüketimini, hem karbon salınımını azaltan çevre dostu bir uygulama olarak e-fatura kullanımını teşvik eden Turkcell'de, e-fatura kullanımı ile sadece 1 ayda 28 ton daha az kağıt kullanılarak 476 ağaç kesilmekten kurtarılıyor. Bu da yılda 5 bin 712 ağacın varlığının korunması anlamına geliyor. 

Geçen yıl Turkcell Makineler arası iletişim (M2M) çözümlerinin daha fazla kullanılmasıyla, birçok alanda da enerji tasarrufu ve ülke ekonomisine katkı sağlandı. 

Lojistikten tarıma, su ve elektrik sayaçlarından beyaz eşya sektörüne ve konutlara kadar kullanım alanı çok geniş olan teknoloji sayesinde bir yılda ülke ekonomisine, 1,8 milyar liradan fazla fayda sağlandı. 

Turkcell M2M Akıllı Araç çözümleri sayesinde ise sadece trafikteki araçların yakıt tüketiminin azalmasıyla 1,3 milyar lira tasarruf sağlanmış oldu. 

Açıklamada Turkcell'in enerji tasarrufu karnesi ile ilgili şu bilgilere de yer verildi: 

"Turkcell, şebeke elektriği ile çalışan iletişim ünitelerinde; ürün seçiminde enerji verimi yüksek tercihlerle 16 bin 802 sahada inverterli klima kullanımı ile yıllık 40 milyon 294 bin kilovat saatlik; 8 bin 392 sahada yüksek verimli güç kaynakları kullanımı ile 10 milyon 700 bin kilovat saatlik; 10 bin 594 sahada pasif soğutma cihazı kullanılmasıyla yıllık 6 milyon 827 bin kilovat saatlik; güç kaynakları modül sayısı optimizasyonu ile yıllık 3 milyon kilovat saatlik; 170 adet sahada yerli üretilmiş dış mekan kabinlerin kullanımıyla yıllık 100 bin kilovat saatlik; yalnız 2014 yılında bin 541 sahada yapılan ekipman modernizasyonları sayesinde yıllık 5 milyon 500 bin kilovat saat'lik; iletişim ünitelerinin enerji tüketimlerinin konuşma trafiğine bağlı dinamik olarak yönetilmesini sağlayan bir güç tasarruf algoritmasıyla 20 milyon kilovat saatlik; veri merkezlerinde bulunan yenilenmiş iklimlendirme sistemleriyle 300 bin kilovat saatlik olmak üzere yılda yaklaşık 86 milyon 700 bin kilovat saat daha az enerji tüketimi sağlıyor. Bu işlemler sonucunda 32 bin 100 hanenin bir yıllık enerji tüketimi kadar tasarruf sağlanıyor." 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Ulaştırma | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim