• BIST 9530.47
  • Altın 2481.736
  • Dolar 32.4561
  • Euro 34.6736
  • İstanbul 24 °C
  • Ankara 23 °C

Yatırım Kriz Dinlemez!

M.Sabri Dânâbaş

Bilindiği üzere kamyon sektörü birkaç yıldır çıkmazda. Her ne kadar bu sektör ağır aksak, topallayarak gidiyorsa bile bu alanda üretimde bulunan imalatçılar kriz falan dinlemeden yatırımlarına devam etmekte kararlılık gösteriyor.

Bunlardan birisi de Türkiye’de otobüs üretiminde önemli projelere imza atmış Man, gelişen çağın değişen trendleri doğrultusunda kamyon üretimine başlamak üzere üretim bantlarını harekete geçirecek. Bu sektör için, Türkiye sanayisi için, ülke ekonomisi için gurur verici bir tablo bu. Gerçekten çok sevindirici ve heyecan verici bir oluşum.

Man, Ortadoğu pazarında ve Türkiye pazarında 2010 yılında kamyonda büyümeyi, otobüste ise küçülmeyi öngörüyor. Şirketin hedefi bu yıl Türkiye’de 268 otobüs, bunun yaklaşık 3 katına yakın bir potansiyelle 650 kamyon üretmek. Daralan pazar hacmine göre yine üretim atıl değil. Üretimde yeni projelerle çarklar döndürülmeye çalışılıyor. Bu konudaki girişimciliğinden dolayı tüm Man yönetimini tebrike şayan dileklerimizle kutlamayı borç telakki etmek gerekiyor.

Krizler yatırımlar için en verimli ortamlardır. Üretim-İstihdam-Pazarlama üçgeninde yeni pazarlar oluşturur, atıl sanılan ekonomilere dinamizm kazandırır. Türkiye pazarında da geçtiğimiz yıl Man tarafından yapılan açıklamada toplam pazarda tercih edilme oranının arttığı, önceki yıllara göre çekici tercih edenlerin sayısında yüzde 50 artış olduğu belirtilmişti. Yani “artış” tanımlaması krizlere rağmen başarı trendinin her zaman kendini muhafaza edebildiğini gösteriyor.

Ziyadesiyle otobüs grubunda hem şehirlerarası hem de şehir içi otobüslerde söz sahibi olan Man, bu pazardan yüzde 23’lük bir pay bekliyor. Evet bu rakam toplam pazarda iyi bir oranlama gibi gözüküyor. Bu sektörde oldukça memnuniyet verici bir durum. Sadece Man Türkiye CEO’su Münür Yavuz ve Kazım Tuncay Bekiroğlu’nun ekibine teşekkür etmek düşüyor bizlere.

Sanıyorum bu trendle bu dinamik ekip sektör adına daha çok başarılı projelere imza atacak, ülke kalkınmasında ve yenilikçi yaklaşımlarda uyumakta olan bir devin uyanmasını sağlayacaktır.

Sağlıcakla kalın, esen kalın.
     
www.tasimacilar.com

Bu yazı toplam 689322 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Ulaştırma | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 970 87 88 | Haber Scripti: CM Bilişim