• BIST 110.932
  • Altın 175,230
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • İstanbul 13 °C
  • Ankara 10 °C

LPG'de ÖTV'ye danıştay engeli geldi

LPG'de ÖTV'ye danıştay engeli geldi
Hükümetin LPG'den (otogaz hariç) alınan ÖTV tutarını artırma kararı, Danıştay Vergi Dava Daireleri Kurulu tarafından durduruldu.

LPG'DE ÖTV'YE DANIŞTAY ENGELİ

Hükümetin LPG'den (otogaz hariç) alınan ÖTV tutarını artırma kararı, Danıştay Vergi Dava Daireleri Kurulu tarafından durduruldu.

Anadolu LPG Sanayicileri ve İşadamları Derneği, Bakanlar Kurulu'nun 31 Aralık 2009 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan kararıyla sanayide ve evde kullanılan LPG'den (otogaz hariç) alınan ÖTV'yi artıran bölümlerin yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle Danıştay'da dava açmıştı. Danıştay 7. Dairesi, yürütmeyi durdurma istemini reddetti. Derneğin ret kararına itiraz etmesi üzerine dosya Danıştay Vergi Dava Daireleri Kurulu'nca görüşüldü. Kurul, derneğin yaptığı itirazı oyçokluğuyla kabul ederek, Bakanlar Kurulu kararıyla sanayide ve evde kullanılan LPG'den (otogaz hariç) alınan ÖTV'yi artıran bölümlerin yürütmesini durdurdu. Kurul, gerekçeli kararında, Bakanlar Kurulu'nun 'vergileri, her bir mal itibarıyla en yüksek vergi tutarının yarısına kadar artırmaya, sıfıra kadar indirmeye, bu sınırlar içinde mal cinsleri, özellikleri, kullanım yerleri veya ithalatın şekline göre farklı tutarlar tespit etmeye' yetkili olduğu ifade edildi.

Bakanlar Kurulu'nun bu yetkilerini 'yasalarda öngörülen amaç dışında ve hiçbir neden gösterilmeksizin kullanmasının hukuka uygun düşmediği' kaydedilen kararda, "Vergi Usul Kanunu'nun mükerrer 298. maddesinin (B) fıkrası uyarınca yayımlanan 392 sayılı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği'nde, 2009 için yüzde 2,2 olarak belirlenen yeniden değerleme oranı düzeyinde artış, yasa yapıcının öngördüğü maktu vergi tutarının korunmasını ve vergi yükünün adil ve dengeli dağılımı konusundaki iradesine göre kurulan dengenin devamını sağlayacağı halde (I) sayılı listedeki mallar için uygulanan maktu vergi tutarlarının, bu orandaki artıştan daha fazla artırılmasını gerekli ve haklı kılan başka bir neden gösterilmediğinden yapılan düzenleme hukuka uygun düşmemektedir." denildi. Danıştay 7. Dairesi, düzenlemeye ilişkin iptal başvurusunu ise daha sonra karara bağlayacak.

www.UlasimOnline.Com

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Ulaştırma | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim