• BIST 10676.65
  • Altın 2418.603
  • Dolar 32.1985
  • Euro 34.8747
  • İstanbul 16 °C
  • Ankara 11 °C

Otobüs sektörünün olmazsa olmazları

Ahmet Sarıahmetoğlu

Otobüs sektörü, Türkiye'deki ulaşımın yüzde 65 civarı ağırlığını taşıyan çok önemli bir sektördür. Son iki senedir uçak ve demiryollarının aktivitesi epeyce artsa dahi otobüs taşımacılığının ulaşım sektöründeki yeri hala yüzde 60’lar civarındadır.

Amerika’da genel ulaşımın sadece yüzde 10’u, Avrupa'da yüzde 6,5’u uçakla yapılmaktadır. Yani ağırlık hala dünya genelinde otobüs ve karayolu taşımacılığındadır.

Bu oranlar otobüscülük sektörü adına mutluluk vericidir. Bu sebepten dolayı otobüs sektörüne gerilemiş gözü ile bakmayıp tüm otobüscüler  olarak elbirliği ile sektörü layık olduğu çizgiye nasıl getirebiliriz acil olarak ne önlemler alabiliriz bunların çalışmaları gayet ciddi bir şekilde düşünülmeli ve gereği yapılmalıdır. Yoksa kayıplar beklenenlerinde çok üstünde olabilir.

Yapılması gereken belli başlı hususlar şunlardır:

1) Sektörün bütünlüğünün ne pahasına olursa olsun sağlanması,   sektördeki firma sahiplerinin birlik ve beraberlik içinde olup bölünmemeleri gerekmektedir.

2) Mantık hesap dışı hareketlerin gelir –gider tablolarını bozacak ve müşteriye dengesiz gelecek bilet fiyatlarındaki farklılıkların dengelerinin mantık çizgilerinde olması. Bilet fiyatlarına mantık ve hesap dışı yapılan şok iniş çıkışlar şirketlerin gelir ve gider tablolarını alt üst etmektedir.

Ölü sezonlarda yapılan aşırı fiyat indirimleri şirketler arasında dengesizliklere ve sektörel dayanışmaya ters düşen hareketlerdir. Sektörde genel olarak bir fiyat dengesinin oturması şarttır.

Bu duruma uymayan firmalar sonunda kendilerininde müşkül durumda kalmalarını genel olarak aşağıdaki aksaklıklar görülecektir;

1)  Standartları genel olarak bozulacaktır.

2)  Hizmet kaliteleri düşecektir.

3)  Personel kaliteleri düşecektir.

4)  Müşteri portföyleri negatif yönde etkilenecektir.

5)  Yatırımlar korkutacak, eldeki avuçtakiler de piyasanın panik dönemlerinde (ölü sezonlarda) yok fiyatlara satılacaktır.

6)  Sektörel yenilenmeler ertelenecektir.

7)  Sektördeki çalışanların işlerine olan güvenleri azalacaktır.

8)  Personelin firmalar arasındaki oradan oraya yer değiştirmeleri çoğalacaktır.

9)  Personel yetiştirmeye önem veren firmalar personel kaçmalarından ve değişik kalitedeki personel kalitesi yüzünden eğitimi aksatacaklar ve dolayısı ile personel kalitesi çok düşecektir.(Bu aralar bazı firmalarda aşırı derecede personel kalite kaybı olduğu gibi)

10)  Dolayısı ile şirketler arası güven ve düzgün rekebet bozulacak vede bütün bunlardan dolayı sektörümüz kaybedecektir.

Netice olarak bugün görünen en önemli husus sektörümüzü oluşturan değerli otobüs firmalarımızın bir durup “biz ne yapıyoruz, kendi kendimizi yıpratıyoruz” demesi gerekir.

Bu yıpranışlar sonunda sektörümüze çözülmesi zor olan problemler getirecektir. Şu anda bitmek üzere olan firmalar vardır. Çırpınışlar sürmektedir. Bu seslere kulak vermek  ve çözüm getirmek ancak birlik ve beraberlik prensipleri içinde hareket etmekle olur. Bu prensibi sektör olarak kendimize slogan yapmak lazımdır.

Birlik ve beraberlik başarı, varlık ve kuvveti getirir.

Bu yazı toplam 16651 defa okunmuştur.
Yorumlar
bulent baskaya
18 Kasım 2011 Cuma 09:48
otobus sektorunun olmaz ise olmazlari
sayin yazar

uzun yillar yasamis oldugum abd de otobus sektoru greyhound isimli nerede ise tek firmanin tekelinde dir.
hic biri sahis firmasi olmayan otobusler ve greyhound firmasinin soforleri turkiyedeki otobus firmalari ile mukayese dahi kabul edilmeyecek derecede geridir,cogunda yer numarasi dahi verilmeyen seferler muavin host ikramsiz tum seferler,tv dahi olmayan otobusler rezalet bir bagaj servisi ancak bazi seylerde turkiyeden ustundur oda her otobusun klimasinin calismasi her otobusde wc olmasi soforlerin cok egitimli olmasi kaza oranlarinin dusuk olmasi sofor otobusde yatiralacagina muhakkak yolda saati dolunca dinlenmis yenisi ile degistirilmekte degistirilen ise otel de agirlanip istirahati temin edilmektedir.

Turkiye sektorunde sofor ve emniyet cogu firmaca geri plana itilmekte konu sadece otobus modeli ve koltuk arkasi eglence sistemlerine donmustur.

pahalilasan yatirim olan sektorde firmalarin standart larda birlesmesi kamu idaresininde standart lar getirmesi sarttir aksi taktirde her firma birbirini yiyecek calisanlar tedirgin olacak yolcu kacacaktir.
umit ederimki dunya da bir cok ulkeden ustun olan bu sektorumuz emniyeti ve duzeni on plana cikartsin calisanlarini mutlu ederek halka hizmet vermeye devam etsin
saygilarimla

bulent baskaya
78.191.117.118
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Ulaştırma | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 970 87 88 | Haber Scripti: CM Bilişim