• BIST 107.015
  • Altın 172,213
  • Dolar 4,0658
  • Euro 4,9307
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 16 °C

Phillip Rösler, MAN tesislerini gezdi

Phillip Rösler, MAN tesislerini gezdi
Türkiye’ye gelen Alman Federal Cumhuriyeti Enerji ve Teknoloji Bakanı Dr. Phillip Rösler, MAN Türkiye A.Ş. üretim tesisleri ile Çıraklık ve Mesleki Eğitim Kanunu kapsamında kurulan Beceri Eğitim Merkezi’ni (BEM) ziyaret etti.

Ankara Akyurt’ta bulunan MAN Türkiye A.Ş. Tesisleri’ni gezen Alman Federal Cumhuriyeti Enerji ve Teknoloji Bakanı Dr. Phillip Rösler ve beraberindeki heyet, MAN Truck&Bus AG Üretim ve Lojistikten Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Carsten Intra ile MAN Türkiye A.Ş. CEO’su Münür Yavuz’dan bilgi aldı. 

Otobüs üretiminin her aşamasını yakından gören Bakan Rösler, “Türkiye’nin ekonomisi gelişmeye devam ediyor. MAN Türkiye A.Ş. tesisleri de bunun en iyi göstergesi” dedi.   
 
Alman Federal Cumhuriyeti Enerji ve Teknoloji Bakanı Dr. Phillip Rösler, MAN’ın doğalgazlı otobüs üretimini de yakından gördü. Temiz enerji konusunda tüm dünyada değişim yaşandığını ifade eden Bakan Rösler, “MAN Türkiye A.Ş. tesislerinde otobüs üretiminin yanı sıra sosyal sorumluluk çalışmalarının da yürütülüyor olması çok önemli. Amaç sadece ürün satmak değil, üretimin de yapılıyor olması. Elbette sosyal sorumluluk kavramı da bu üretimin bir parçası” dedi.
 
Öğrencilerle birlikte çalışıp fotoğraf çektirdi
 
Son üretilen otobüsü kullanarak fabrika ziyaretini tamamlayan Bakan Rösler daha sonra Beceri Eğitim Merkezi’ni (BEM) ziyaret etti. Bakan Rösler burada BEM’in amacı ve işleyişi hakkında detaylı bilgi alarak öğrencilerle bir araya geldi. Uygulama eğitimi yapan öğrencilerle sohbet eden Bakan Rösler aynı zamanda bir öğrencinin yaptığı işi inceleyerek, ceketini çıkartıp eğitim masasında çalıştı. Daha sonra öğrencilerin kendisine verdiği otobüs maketini kabul ederek fotoğraf çektiren Alman Bakan, “Böylesi bir tesis içinde eğitimin de yer alıyor olması çok güzel. Ayrıca ders planlarında sosyal aktivitelerin de yer alıyor olmasını çok beğendim” dedi. 
 
Alman Federal Cumhuriyeti Enerji ve Teknoloji Bakanı Dr. Phillip Rösler’in ziyaretini değerlendiren MAN Türkiye A.Ş. CEO’su Münür Yavuz, “Tesislerimizin her aşamasıyla ilgili kendisine bilgi verdik. Tek bir fabrikada tüm üretimin gerçekleşiyor olmasını ilgiyle izledi. Ayrıca sektörde fark yarattığımız doğalgazlı otobüs üretimini de kendisine anlattık. MAN Türkiye’nin temiz enerjiye olan duyarlılığı konusunda da Sayın Bakan’a bilgi verdik” dedi. 
 
BEM ile Türkiye’nin geleceğine yatırım
 
Kurum kültüründe sosyal sorumluluk çalışmalarına özel önem veren MAN, BEM ile Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu nitelikli eleman yetiştirilmesi için sanayi çarkının her aşamasına, uygulamalı bir eğitim programı ile gençleri hazırlıyor.
 
1997–1998 Eğitim ve Öğretim yılında kurulan Beceri Eğitim Merkezi’ne, ilköğretimi tamamlamış öğrenciler arasından yazılı ve mülakat sınavlarda başarılı olanlar kabul ediliyor. Beceri eğitim Merkezi 1997 yılında, oto mekanik, oto elektrik ve metal teknik olmak üzere toplam 3 meslek branşında 67 öğrenci ile ikili mesleki eğitime başladı. Bu güne kadar 412 öğrencinin mezun olduğu MAN Türkiye Beceri Eğitim Merkezi’ne kabul edilen öğrenciler, ikili eğitim sistemine uygun olarak, haftanın iki günü Ankara Dikmen’deki Mesleki Eğitim Merkezin’de teorik eğitim, diğer üç günü ise MAN Fabrikası’nda beceri eğitimi görüyor. 
 
Türkiye’nin geleceğine yönelik yapılan bir yatırım olarak değerlendirilen Beceri Eğitim Merkezi’nin eğitim - öğretim süresi 3 yıl olup, eğitimi tamamlayan öğrenciler kalfalık sınavına giriyor ve başarı gösterenler mezun olarak, kalfalık diploması almaya hak kazanıyor. Milli Eğitim Bakanlığı müfredatına göre eğitim veren Beceri Eğitim Merkezi’nden mezun olarak diploma almaya hak kazanan öğrenciler, ayrıca fark derslerini vererek Endüstri Meslek Lisesi diploması da alabiliyorlar.    
 
BEM’den sosyal hayata katılımcı rol
 
MAN Türkiye A.Ş. İnsan Kaynakları ve Organizasyonel Gelişim Müdürlüğü'ne bağlı olarak hizmet veren Beceri Eğitim Merkezi’nde, yönetim ve öğretmen olmak üzere 7 kişilik bir kadro görev yapmaktadır. Beceri Eğitim Merkezi’nde halen 66’sı erkek, 6’sı kız olmak üzere toplam 72 öğrenci eğitim görüyor. Aktif eğitim ve öğretimin yanı sıra öğrencileri sosyal hayata da katılımcı bir rol ile hazırlayan Beceri Eğitim Merkezi’nde bu doğrultuda bir çok imkân da bulunuyor. Merkezde, öğrencilerin düşünme yeteneklerini geliştirmek için satranç ve dama gibi oyunların yanı sıra; spor, piknikler, sosyal ve kültürel içerikli seminerlere katılım ve psikolojik danışmanlık desteği de sağlanıyor.
 
1.20130411162512.jpg
 
2.20130411162527.jpg
 
3.20130411162538.jpg
 
4.20130411162548.jpg
 
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Ulaştırma | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim