• BIST 94.552
  • Altın 192,939
  • Dolar 4,7378
  • Euro 5,4908
  • İstanbul 24 °C
  • Ankara 18 °C

Sahil Güvenlik Komutanlığı 32. yılını kutluyor

Sahil Güvenlik Komutanlığı 32. yılını kutluyor
SGK 32. kuruluş yıldönümünü kutluyor. SGK kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Genel Kurmay Başkanı Org Necdet Özel, İçişleri Bakanı Efkan Ala ve SGK Tümamiral Adnan Özbal kutlama mesajı yayınladı.

Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın 32’inci kuruluş yıl dönümü tüm yurtta düzenlenen törenlerle kutlandı. Törenlerde mavi vatanın bekçileri  Sahil Güvenlik Komutanlığı'nın önemine vurgu yapıldı. 

 Sahil Güvenlik Komutanlığı 32. kuruluş yıldönümü etkinlikleri İstanbul, Antalya, Mersin, İskenderun'da düzenlenen törenlerle kutlandı.

İstanbul

Sahil Güvenlik Komutanlığı'nın 32'nci Kuruluş Yıl Dönümü münasebetiyle İstanbul'da tören düzenlendi.Sarıyer sahiline demirleyen TCSG Güven Arama ve Kurtarma Gemisinde düzenlenen törene İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ile birlikte Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ahmet Selamet, Garnizon Komutanı Vekili Tümgeneral M. Faruk Şengün,Sarıyer Kaymakamı Ömer Karaman, Sahil Güvenlik Marmara ve Boğazlar Bölge Komutanı Deniz Albay Mehmet Karabacak,İl Jandarma komutanı Jandarma Kurmay Albay Mehmet Artar ile şehit yakınları ve çok sayıda davetli katıldı.

Törende, geleneksel ipe bağlı simit yeme, yoğurt içinde para bulma, denizci düğümü bağlama, yangın söndürme ve silistre çalma yarışmaları düzenlendi. İzleyenlerin keyifli dakikalar geçirdiği yarışmaların ardından kazananlara ödülleri Vali Mutlu ve diğer protokol üyeleri tarafından verildi.

Törenin ardından TCSG Güven Arama ve Kurtarma Gemisi'ni gezen Vali Mutlu, yetkililerden gemi hakkında bilgi aldı. Programın sonunda günün anlam ve önemine binaen düzenlenen Optimist Yarışması'na katılan çocuklara ödüllerini veren Vali Mutlu, Deniz Albay Karabacak'a ev sahipliklerinden ötürü teşekkür etti, görevlerinde başarılar diledi.

Mersin

Mersin Sahil Güvenlik Komutanlığı’nda düzenlenen törene, Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu ile Ayşe Güzeloğlu, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Hayrettin İmren, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Yıldırım, Toros Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tayyar Şen, il müdürleri, Sahil Güvenlik Komutanlığı personeli ve aileleri katıldı. Törende konuşan Vali Güzeloğlu, Sahil Güvenlik Teşkilatı’nın 32’inci kuruluş yıl dönümünü kutlayarak, "Mavi vatan sınırlarını üstün bir görev anlayışıyla koruyan, vatandaşlarımızın can ve mal emniyeti başta olmak üzere sınırlar içerisinde yasalar çerçevesinde görev yapan tüm SGK personelimizin günlerini kutluyor, daha nice yıllara gelişen ve güçlenen bir ülke olarak erişmeyi diliyorum” dedi.
Gelişen Türkiye’de Sahil Güvenlik Komutanlığı'nın da her geçen gün geliştiğini ve güçlendiğini ifade eden Güzeloğlu, “2006 yılında Samsun Valiliği görevime başladığım günden bugüne katıldığım bu 9’unucu törende, her yıl gelişen, müdahale, mücadele ve etkinlik anlamında bölgesinde ve uluslararası alanda ön plana çıkan bir Sahil Güvenlik Teşkilatı görüyoruz. Sorumluluk bölgesinde hava müdahale unsuru olan uçaklardan helikopterlere, mobil radarlardan diğer tüm taktik unsurlara ve en önemlisi bu ülkenin insanının, mühendisinin ve işçisinin alın teriyle üretilmiş yatlarla, gemilerle ve botlarla hizmet veren bir Sahil Güvenlik Komutanlığımızın olduğunu görüyoruz” diye konuştu.
Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 100'üncü yıl dönümü 2023 yılı hedeflerine giderken, tüm kurumları ve kuruluşlarıyla bu gücü ve iddiayı yansıtmak ve gelişmesini taçlandırmak durumda olduklarını vurgulayan Güzeloğlu, "Türkiye Cumhuriyeti bugün artık kendi gemisini, kendi helikopterini, kendi uçağını ve uçak gemilerini yapacak vizyonun içerisindedir ve hiç şüpheniz olmasın ki bunu devam ettirecek güç, birikim, azim ve karalılığa sahiptir. 32 yıl önce kurulduğunda kapasitesi küçük olan boyuttan bugün Gürcistan’dan Suriye sınırına kadar her alanda ve uluslararası anlamda etkin ve proaktif bir boyuta ulaşan bir Sahil Güvenlik Komutanlığımız var. Teknik düzeyde birçok ülkenin Sahil Güvenlik Komutanlıklarına destek, eğitim ve tecrübe aktarımı yapan güçlü bir altyapımız ve buna inanmış gerekirse hayatını bu uğurda feda etmeye hazır, vatan sevgisiyle buluşmuş çok güçlü bir kadromuz var” ifadelerini kullandı.

Bölge ölçeğindeki stratejik önemi yüksek olan Akdeniz kıyı çanağını koruyan Sahil Güvenlik Komutanlığı'nın olduğunu kaydeden Güzeloğlu, değerli Komutanı ve tüm ona bağlı personeli ile sorumluluk bilinciyle görev yaptıklarını aktardı. Güzeloğlu, "Sahil Güvenlik Komutanlığımızın Mersin’de olması, Mersin’e güç ve değer katmakta, Mersin’in deniz kimliğini, denizle bütünleşen bir kent kimliğini ön plana çıkarmaktadır. Ben bu anlamlı günü kutlarken, Ebediyete akan ve her geçen yıl güçlenecek ve gelişecek olan bu aziz ülke uğruna hayatlarını feda eden ve bu bayrağın altında özgürce ve iddiasını tüm dünyaya gururla gösterecek şekilde yaşamamızı, Türkiye Cumhuriyeti kimliğimizi taşımamızı sağlayan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmetle ve minnetle anıyor, ülkemizin daha nice böyle önemli günlere ulaşmasını diliyorum. Gününüz kutlu olsun” şeklinde konuştu.

Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanı Albay Fatih Erhan ise "Denizlerde güven ve emniyet sağlamak maksadıyla görev icra eden Sahil Güvenlik Komutanlığı 32 yıl önce sadece 42 yüzen unsura sahipti. Bugün ise 150 den fazla sahil güvenlik botu, arama kurtarma gemileri, sahil güvenlik uçakları, helikopterleri ve mobil radarlarıyla bulunduğumuz coğrafyadaki en büyük Sahil güvenlik komutanlıklarından biri durumundayız. Bu ay sonunda Mersin'de konuşlanacak olan 'Yaşam' isimli arama kurtarma gemimiz yaklaşık 90 metre boyunda helikopter platformu ve harici yangın söndürme sistemlerine sahip tamamen Türk gemi sanayisi tarafından inşa edilen 4 sahil güvenlik gemisinden birisidir. Ayrıca süratli ve modern sahil güvenlik botlarımızın inşasına Türk tersanelerinde devam etmekte olup 2014 yılı içerisinde 60 deniz mili sürat yapabilen yeni bir sahil güvenlik botu da Mersin'de göreve başlayacaktır. Tüm görevlerimizin başarılmasında bizlere verdikleri desteklerden dolayı Başta Sayın Valimiz olmak üzere Garnizon Komutanlığına, tüm kamu kurum ve kuruluşlarına, sivil toplum örgütlerine ve tüm Mersinlilere şahsım ve personelim adına teşekkür ederim” dedi.

Konuşmaların ardından başarı belgesi almaya hak kazanan Sahil Güvenlik Komutanlığı personeline plaketleri ile 14 Haziran tarihinde Kızkalesi’nde yapılan engelli yelken yarışlarında dereceye giren yarışmacılara kupaları Vali Güzeloğlu tarafından verildi. Sonrasında aday memurluktan asli memurluğa geçmeye hak kazanan sivil memurların yemin töreni ve çeşitli gemicilik yarışmaları gerçekleştirildi.

Antalya

Antalya Valisi Sebahattin Öztürk, Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın 32’nci kuruluş yıl dönümü törenine katıldı.

Sahil Güvenlik Eğitim ve Öğretim Komutanı Deniz Albay Mutlu Şemdinan Yıldırım’ın ev sahibi olduğu törene, Antalya Valisi Sebahattin Öztürk, Garnizon Komutanı Tuğgeneral İrfan Can, Vali Yardımcısı Mehmet Kurdoğlu, İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Aykut Tanrıverdi, İl Emniyet Müdürü Cemil Tonbul ile Sahil Güvenlik Komutanlığı personeli katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın 32’inci kuruluş yıl dönümü töreni, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ve Sahil Güvenlik Komutanı Tümamiral Adnan Özbal’ın kutlama mesajlarının okunmasının ardından Antalya Valisi Sebahattin Öztürk’ün konuşması ile devam etti. Vali Öztürk, Türk Milleti ve Türk Devleti’nin denizciliğinin yaklaşık 800 yıl öncesine dayanan bir maziye sahip olduğunun altını çizerek, milletimizin ilk Türk donanmasını kuran Çaka Bey’den günümüze kadar Barbaros Hayrettin Paşa, Turgut Reis, Murat Reis gibi pek çok dünyaca ünlü denizci yetiştirdiğini vurguladı.

Türkiye’nin 8000 kilometreden fazla sahil şeridine sahip olduğunu belirten Vali Öztürk, bu kadar büyük sahil şeridini kontrol ve koruma altına alma görevinin 1982’den bu yana Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından yapılmakta olduğunu ifade etti. Gerek sahillerin güvenliği, gerekse can ve mal emniyetinin sağlaması bakımından Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın çok önemli bir misyon üstlenmiş olduğuna dikkat çeken Vali Öztürk, Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın gerektiğinde Deniz Kuvvetleri’ne de takviye bir güç olarak bugüne kadar çok büyük hizmetlerde bulunduğunu dile getirdi.

Sahil Güvenlik Komutanlığı personelinin sahillerin koruması ve güvenliğinin sağlanmasının yanı sıra kurtarma, orman yangını gibi olaylara müdahale etmek gibi çok büyük bir misyonunun da olduğunu belirten Vali Öztürk, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün göstermiş olduğu yolda hizmetlerini devem ettiren ve devam da ettirecek olan, kesintisiz ve güvenilir hizmet sağlayabilecek ekip ve ekipmana sahip olan Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın 32’nci kuruluş yıl dönümünü kutluyor ve şehitlerimize Allah'tan rahmet, gazilerimize de uzun ömürler diliyorum” dedi.
Daha sonra kurtarma tatbikatı, gemicilik yarışmaları, ödül töreni, sahil güvenlik botlarını ziyaret ile devam eden Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın 32’nci kuruluş yıl dönümü töreni, plaj bölümünde kano ve yüzme yarışmaları ve yarışmalarda dereceye girenlere Vali Öztürk ile Tuğgeneral Can tarafından ödüllerinin verilmesiyle sona erdi.

İskenderun

Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın Kuruluşunun 32.Yıldönümü dolayısıyla İskenderun Sahil Güvenlik Grup Komutanı SG Kıdemli Binbaşı Özden O. Dürüst, SG Yüzbaşı Mevlüt Mercan, Astsubay Başçavuş Serkan Dağlı, Dalgıç Uzman Çavuş M. Fatih Evsen, İskenderun Kaymakamı H. Hasan Özyiğit’i makamında ziyaret ettiler.

Günün anlam ve önemine yönelik açıklamada bulunan Binbaşı Özden O. Dürüst; ülkenin bütün sahilleri, iç suları, karasuları ile ulusal ve uluslararası hukuk kuralları doğrultusunda egemenlik ve denetimi altında bulunan deniz alanlarında kanunlarla kendisine verilen arama ve kurtarma faaliyetleri de dahil olmak üzere emniyet, asayiş ve güvenlik görevlerini başarıyla yerine getiren Sahil Güvenlik Komutanlığının 32′inci Kuruluş Yıldönümü‘nü gururla kutlamanın mutluluğu ve heyecanı içinde olduklarını belirtti.

Sahil ve karasularımızın korunması ve güvenliğinin sağlanmasından, deniz yolu ile yapılan her türlü kaçakçılık eyleminin önlenmesine kadar geniş bir alanda görev yapan Sahil Güvenlik Komutanlığının üstün hizmetlerle dolu bir geçmişe sahip olduğunu vurgulayan İskenderun Kaymakamı H.Hasan Özyiğit, “Bir ülkenin temel görevlerinin başında güvenlik ve adaletin temin edilmesi gelir. Kara sınırları olduğu kadar, sahil sınırlarının da bu hassasiyet içerisinde değerlendirilmesi gerekmektedir. 3 tarafı denizlerle çevrili olan ülkemiz sahillerinin korunması uluslararası güvenlik tedbirleri adına çok büyük önem taşımaktadır. Ulusal güvenliğin çok önemli bir unsuru olan sahil güvenliğin küresel ve sınır aşan suçlarla mücadele etmesi de dünya barışı açısından büyük önem arz etmektedir. Bu açıdan her geçen yıl güçlenen ve dünya çapında bir hizmet veren sahil güvenlik komutanlığımız son yıllarda uygulamaya koyduğu modernizasyon projeleri ile mevcut kuvvet yapısını, imkân ve kabiliyetlerini geliştirmekte, planlanan projeleri ile kendini geleceğe taşımakta, diğer kurum ve kuruluşlarla örnek işbirliği platformları oluşturmaktadır” açıklamasında bulundu.

Bu anlamlı günün vesilesiyle; Halkımızın huzuru, güvenliği ve refahı için canlarını seve seve feda eden başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm aziz şehitlerimizin rahmet ve şükranla, gazilerimizin de minnetle anıldığını ifade eden Kaymakam Özyiğit, Ülkemizde ve uluslararası alanda ulaştığı saygın konumunu daha da güçlendiren, mavi vatan olarak tanımladığımız denizlerimizde daima göreve ve yardıma hazır olan, dünyada konusunda örnek alınan bir komutanlık olma vizyonu doğrultusunda milletimize hizmet etme gayretinde olan Sahil Güvenlik Teşkilatının, bütün subay, astsubay, uzman, erbaş, er ve sivil memurlarına, aileleriyle birlikte, sağlık, mutluluk ve başarılar diledi.

1-003.jpg2-004.jpg3-004.jpg4-003.jpg5-003.jpg6-001.jpg7-001.jpg8-001.jpg9-001.jpg10-001.jpg11-001.jpg

antalyasgk.jpg

antalyasgk1.jpg

antalyasgk2.jpg

antalyasgk3.jpg

mersin_sgk.jpg

mersin_sgk1.jpg

mersin_sgk2.jpg

mersin_sgk3.jpghttp://www.ulastirma.com.tr

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Ulaştırma | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim