• BIST 102.715
  • Altın 223,931
  • Dolar 5,2843
  • Euro 5,9542
  • İstanbul 5 °C
  • Ankara -1 °C

5 yıl istihdam sağla arsayı kap: Sermayeye sınırsız teşvik

5 yıl istihdam sağla arsayı kap: Sermayeye sınırsız teşvik
Hükümetin yatırım yapacak sermayeye olağanüstü düzeyde sağlayacağı teşvikler Meclis’te sert eleştiri ve kaygılara neden oldu.

Hükümetin yatırım yapacak sermayeye olağanüstü düzeyde sağlayacağı teşvikler Meclis’te sert eleştiri ve kaygılara neden oldu. Muhalefet milletvekilleri, yeni teşvik sistemiyle birlikte hükümetin kamu kaynaklarını istediği yatırımcılara istediği gibi akıtacağını, hükümetin yasa çıkarmadan Bakanlar Kurulu kararıyla Meclis’in yetkilerini kullanacağını söylediler.

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edilen 70'inci maddeye göre, Bakanlar Kurulu ülkenin mevcut ya da ileride ortaya çıkabilecek ihtiyaçlarını karşılamak, arz güvenliğini sağlamak, dışa bağımlılığı azaltmak, teknoloji dönüşümünü yapmak gibi gerekçelerle bazı yatırımlara süper teşvikler verebilecek.

Teşvik kapsamına alınacak yatırımcılar yatırımda yüzde 100 Kurumlar Vergisi indiriminden yararlanacağı gibi işletme sırasında 10 yıl boyunca vergi ödemeyecek, gelir vergisi stopaj teşvikleri alacak, 49 yıl süreyle bedelsiz fabrika arsası tahsisinden yararlanacak, 5 yıl istihdam sağlaması halinde arsayı bedelsiz alabilecek. 10 yıla kadar sigorta primi işveren hissesini ödemeyecek, enerjiyi ve yatırım kredisi faizini 10 yıl süreyle yarı yarıya ödeyebilecek.

Maddeyle çok sayıda teşvikin yanı sıra Bakanlar Kurulu'na mevcut yasalarda yer alan ve yatırımların önünde engel olabileceği düşünülen kısıtlayıcı hükümler konusunda istisnai hükümler getirme yetkisi de veriliyor. Buna göre, örneğin orman ya da tarım arazisi gibi alanların ilgili yasalar yerine Bakanlar Kurulu kararıyla yatırıma açılabileceği ifade ediliyor.

MEGA PROJELERE ZIRH

Teşvikler düzenlemesine komisyonda muhalefetten sert eleştiri geldi. CHP'li Mehmet Bekaroğlu, şirketlerin çapraz sübvansiyonlarla vergi kaçırma yoluna gidebileceklerini söyledi. Bekaroğlu, kamu mülklerinin yatırımcılara bedelsiz olarak verilerek feda edileceğini, ÇED raporlarının devre dışı bırakılabileceğini belirtirken, CHP'li Aykut Erdoğdu, teşviklerin hangi şirketlerin neye göre verileceğinin belirsiz olduğunu, bunun da suistimallere neden olacağını ifade etti. Erdoğdu, “Diyelim ki sütü bozuk bir bürokrat, İstanbul'da oturdu, pazarlık yapıyor. ‘Şunu da veririz ama şu şartla, şunu da veririz ama bu şartla' derse ne olacak?” dedi.  Eroğlu, Bakanlar Kurulu'na tanınan istisna yetkisinin özellikle mega projelere zırh sağlayacağını da ifade etti.

ANAYASA'YA AYKIRI

CHP Milletvekili Bülent Kuşoğlu da, yasalarda yer alan hükümlerin Bakanlar Kurulu kararıyla iptal edilmesini öngören düzenlemenin Anayasa'ya aykırı olduğuna dikkat çekerken, CHP'li Utku Çakırözer ise, “Bu maddede çok büyük kaygılar var. Gerekçesi ne olursa olsun hiçbir kanun maddesi yasalar üstü bir imtiyazı hiçbir yatırıma sağlayamaz, sağlamamalıdır. Bakanlar Kuruluna yasalar üstü bir yetki verilemez ya da bir istisna verilecekse bu ancak kanunla konulur ama burada bu ilkenin dışına çıkıldığını görüyoruz” dedi.

Kaynak: Erdoğan Süzer/Sözcü

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Ulaştırma | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim