• BIST 116.603
  • Altın 172,599
  • Dolar 3,9676
  • Euro 4,9052
  • İstanbul 8 °C
  • Ankara 10 °C

50 milyar dolar hedefi sekteye uğrayabilir

50 milyar dolar  hedefi sekteye uğrayabilir
İMKİB Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) tarafından hazırlanan ve 1 Temmuz'da yürürlüğe girecek olan Tebliğ'in bu haliyle yürürlüğe konması halinde sektörün 2023'teki 50 milyar dolarlık ihracat hedefinin sekteye uğ
İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı , yaptığı açıklamada, EPDK tarafından hazırlanan ve kimyanın tüm alt sektörlerini ayağa kaldıran "Akaryakıt Haricinde Kalan Petrol Ürünlerinin Yurt İçi ve Yurt Dışı Kaynaklardan Teminine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ"in 24 Nisan 2013'te Resmi Gazete'de yayımlandığını belirterek, 1 Temmuz 2013 tarihinde yürürlüğe girecek tebliğ hazırlanmadan önce sektörlerin görüş ve önerilerini almak amacıyla taslak bir tebliğin yayımlandığını ancak Resmi Gazetede yayımlanan tebliğin taslaktan çok farklı olduğunun görüldüğünü söyledi. 
 
 
Tebliğ kapsamında kimyanın pek çok alt sektöründe üretimde kullanılan petrokimya ürünlerinin sadece ithalatında değil yurtiçi temininde de EPDK'dan uygunluk yazısı alınmasının zorunlu hale geldiğine dikkati çeken Akyüz, "Tebliğin 5'inci maddesinde, sevkiyat başına net 150 kilogramı geçen akaryakıt harici petrol ürünü temininde uygunluk yazısının aranacağı ifadesi yer alıyor. İtirazlar da bu noktada başlıyor. Her sevkiyatta izin alma zorunluluğunun bürokrasiyi artıracağı, üreticinin ihracatçının ise beklemeye tahammülü olmadığı yorumları yapılıyor. Bir diğer itiraz ise 4'üncü maddedeki, sanayicinin en fazla iki ithalatçıya yetki vererek uygunluk yazısı talebinde bulunabileceği noktasında geliyor" dedi. 
 
Sektörün görüşü alınsın, uygulama 2013 sonuna bırakılsın
Sektör temsilcilerinin, binlerce firmayı ve en az 150 milyar dolarlık bir pazarı etkileyecek tebliğin bu haliyle 1 Temmuz 2013'de yürürlüğe girecek olmasına tepkili olduğunu belirten Akyüz, taleplerinin ise sektörün de görüşü alınarak yeniden gözden geçirilmesi ve uygulamasının 2013 sonuna kadar ertelenmesi yönünde olduğunu ifade etti. 
Akyüz, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile EPDK nezdinde girişimlerde bulunduklarını ancak bir sonuç alamadıklarını söyledi. 
Kimya sektörü olarak 2023 yılında 50 milyar dolarlık ihracat hedefi koyduklarını belirten Murat Akyüz, "İhracatçılarımız şimdiye kadar en az destekle kimyayı Türkiye'nin en fazla ihracat yapan ikinci sektörü konumuna yükseltti. Kimya sektörü, neredeyse tüm sektörlere girdi sağlıyor. Bu açıdan ekonominin de nabzını tutuyoruz. Sektörümüzün görüşü alınmadan yapılan bu tür uygulamalar, maalesef ihracatçımızın önünü tıkıyor, moralleri bozuyor. Bürokrasinin artması yabancı yatırımcıyı da Türkiye'den uzaklaştırıyor. Avrupalı iki büyük yatırımcının, anlatmakta bile zorluk yaşadığımız bu sorun nedeniyle yatırım kararlarını gözden geçirme kararı almaları hem sektörümüz hem Türkiye için üzücü bir durumdur" diye konuştu. 
 
Akyüz ayrıca, akaryakıt harici ürünlerin amaç dışı kullanımının Ekim 2012'de Maliye Bakanlığı tarafından yayınlanan ÖTV Tebliği ile azalmasından dolayı, EPDK'nın hazırladığı bu tebliğin yürürlüğe alınmasına gerek kalmadığı, mevcut haliyle kimya sektörünü cezalandırmaktan öteye gitmeyeceğini vurguladı. 
 
www.UlasımOnline.com
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Ulaştırma | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim