• BIST 110.932
  • Altın 175,132
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • İstanbul 11 °C
  • Ankara 0 °C

Akbank'tan esnafa SMS ile kredi

Akbank'tan esnafa SMS ile kredi
Akbank Genel Müdür Vekili Hakan Binbaşgil, esnafın toplam krediden aldığı yüzde 3,6’lık payın oldukça mütevazi olduğunu belirterek, bunun zaman içinde diğer kredilerden daha fazla büyüyeceğini söyledi.

Akbank'tan esnafa SMS ile kredi

Akbank Genel Müdür Vekili Hakan Binbaşgil, esnafın toplam krediden aldığı yüzde 3,6’lık payın oldukça mütevazi olduğunu belirterek, bunun zaman içinde diğer kredilerden daha fazla büyüyeceğini söyledi.

Akbank’ın "Esnafa SMS Kredi" ürünü ile küçük işletme sahipleri, şubeye gitmeden SMS ile kredi başvurusunda bulunabilecek.

Akbank Genel Müdür Vekili Hakan Binbaşgil, "Esnafa SMS Kredi"nin tanıtımında, bugüne kadar yüz binlerce tüketicinin kullandığı bu kanalı esnafa da yaygınlaştırarak onların da hayatlarını kolaylaştırmayı hedeflediklerini kaydederken, "Biliyoruz ki büyüme süreci ekonominin yapı taşı olan küçük işletmelerimizi güçlendirmekle başlar. Bu amaçla bizler de esnaflara yenilikçi uygulamalarla katma değer yaratmayı hedefliyoruz" dedi.

Türkiye’de KOBİ kredilerinin hızla artmakta olduğuna işaret eden Binbaşgil, buna karşın bu segmentte esnafların krediye ulaşmada hala güçlük çektiklerini belirtti.

Binbaşgil, "Ülkemiz için arzuladığımız uzun vadeli büyüme vizyonuna ulaşmak için küçük ve mikro işletmelerin gelişimi çok önemli. Esnafların ülkedeki toplam kredi pastasından aldıkları payın sadece yüzde 3,6 olduğunu görüyoruz. Bu oran oldukça mütevazi. Esnafın ekonomik kalkınmadaki önemi dikkate alındığında bu oranın büyümesi son derece kritik. Hedefimiz Türkiye’deki KOBİ’lerin yarısından fazlasını oluşturan 2 milyon esnafın hayatını kolaylaştırıp işlerine destek olmaktır" diye konuştu.

Küçük işletmeler ve şahıs firmalarının, ticari döngünün ilk basamağı ve yarının büyük işletmeleri olduğuna dikkati çeken Binbaşgil, Akbank olarak finansal ve ticari uzmanlıklarını esnaf müşterilerinin hizmetine sunarak her türlü ihtiyaçlarında yanlarında olduklarını ve olmaya devam ettiklerini, başvuru ve değerlendirme süreçlerindeki kolaylık ve hızlılık nedeniyle esnafın bu ürüne büyük ilgi göstereceğine inandıklarını, özellikle acil kredi ihtiyaçlarında esnafın imdadına "hızır gibi" yetişecek nitelikteki bu üründen yıl sonuna kadar 100 binden çok küçük işletmenin yararlanacağını düşündüklerini kaydetti.

Hakan Binbaşgil, "Esnafa SMS Kredi" ürünü ile krediyi dükkana götürdüklerini ve ürünün Türkiye’nin üçte birini ilgilendirdiğini ifade ederek, Türkiye’de günde 450 milyon tane SMS gönderildiğini, kendilerinin de kredinin başvurusunu SMS ile aldıklarını söyledi.

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Binbaşgil, "Esnafa SMS Kredi"nin maksimum 36 ay vadeli olduğunu belirterek, Akbank’ın kredilerinin üçte birinin KOBİ kredisi olduğunu bildirdi. Binbaşgil, şöyle devam etti: "Sektörde KOBİ kredileri biraz daha fazla büyüyor. İlk yarının gidişatına baktığınız zaman yüzde 20’ler civarında. Türkiye’deki krediler muhtemelen yüzde 25 büyüyecek ya... Dolayısıyla KOBİ kredileri belki biraz daha büyüyebilir. Ama toplam pasta içerisindeki payı üçte bir civarında olacaktır.

Akbank da sektöre paraleldir.

Toplam krediler yüzde 25 büyüyecek. Hangisi daha fazla büyüyecek, hangisi daha az büyüyecek? Onu kestirmek zor. Ama bundan sonra bireysel kredilerin büyüme hızı herhalde azalacak. Öyle tahmin ediyorum." Esnafın Türkiye’deki kredi pastasından yüzde 3,6 pay aldığını hatırlatan Binbaşgil, bunun zaman içerisinde ister istemez ve diğer kredilerden daha fazla büyüyeceğini söyledi.

-"ESNAFIN 20 BİN LİRAYA KADAR TİCARİ KREDİ İHTİYAÇLARINI KARŞILAMAYI HEDEFLİYORUZ"-

Akbank Bireysel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Galip Tözge de, KOBİ ve küçük işletmelerin toplam işletmelerin yüzde 95’ini oluşturduğunu belirterek, esnaf odalarına kayıtlı 2 milyon esnafın toplam işletmelerdeki payının yüzde 60’larda olduğunu, esnafın sağladığı istihdamla Türkiye’de nüfusun önemli bir kısmına iş sahipliği, aileleri ile birlikte düşünüldüğünde 24 milyon hane halkının geçimine katkı sağlandığını anlattı.

Tözge, "Esnafa SMS Kredi ile kendi işini yapan ve vergi levhası olan firma sahibi müşterilerimizin 20 bin liraya kadar ticari kredi ihtiyaçlarını karşılamayı hedefliyoruz. Biz esnaf müşterilerimizi yakından tanıyoruz. Ticaret hayatının zorluklarını ve işletmelerinin ihtiyaç duyduğu kaynakları tek başlarına göğüslemeye çalıştıklarını biliyoruz. Bu yoğun tempolarında müşterilerimiz, dükkanlarından ayrılmaya gerek kalmadan yalnızca bir SMS ile TC kimlik numaralarını göndererek ticari kredi başvurusu yapabilsinler istedik. Buna ek olarak kredi taleplerini yoğun prosedüre gerek kalmadan bir dakikada değerlendiriyor ve SMS ile hemen yanıtlıyor olmanın da hayatlarını kolaylaştıracağını düşündük" şeklinde konuştu.

Yeni uygulama ile Akbank ile çalışsın çalışmasın tüm küçük işletmelerin, kredi ihtiyaçlarını hızlı bir şekilde karşılayabileceklerini belirten Tözge, bankanın öz kaynaklarından fonlayacakları kredinin kampanya fiyatının aylık yüzde 1,49 olduğunu belirterek, "Yıl sonuna kadar yaklaşık 100 bin müracaat bekliyoruz. Yıl sonuna kadar 500 milyon lira yeni kredi düşünebiliriz" dedi.

Verilen bilgiye göre, "Esnafa SMS Kredi" ile ticari faaliyeti olan ve vergi levhası bulunan şahıs firmaları, bundan böyle şubeye gitmeye gerek kalmadan işletmeleri için ticari kredi başvurusunda bulunabilecek.

www.UlasimOnline.Com

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Ulaştırma | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim