• BIST 103.143
 • Altın 226,936
 • Dolar 5,3230
 • Euro 6,0368
 • İstanbul 9 °C
 • Ankara 4 °C

Antalya’ya 60 kilometrelik raylı sistem

Antalya’ya 60 kilometrelik raylı sistem
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Salı Grubu üyelerine Antalya’ya kazandıracakları yatırımları ve projeleri anlattı.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Salı Grubu’nun iftar yemeğine katılarak Antalya’nın vizyon projeleri anlattı. Başkan Türel, Boğaçayı, Kruvaziyer Limanı, konyaaltı Sahil, Kepez Santral Kentsel Dönüşüm ve Tünektepe Projeleri’nin çok önemli olduğunu belirtti. Antalya’nın bir marka şehir olduğunu söyleyen Türel, ancak bugüne kadar deniziyle, kumuyla, güneşiyle, tarihiyle markalaşmış bir şehir olduğunu, artık bunun ötesine geçilmesi gerektiğinin altını çizdi.

BİZDE FAZLASI VAR

Deniz, kum, güneş ile ortalama 600-700 dolar harcayan bir turist profili ile en yüksek daire satış metrekaresinin 2 bin lira civarında olduğu bir şehirle artık yetinilmeyeceğini belirten Başkan Türel, “Biz bunu kafi göremeyiz. Tabi ben ucuz turist sözünü hiçbir zaman doğru bulmuyorum. Ama daha kaliteli turisti getireceğiz demek, doğru bir yaklaşım olur. Monaco’daki Cannes’deki, Côte d’Azur’daki kaliteyi gördüğümüzde o zaman da hayıflanıyoruz. Biz onlardan daha çok vara sahibiz. Ama Monaco’da daire satış fiyatları metrekarede 65 bin dolarları bulmuş. Yine Paris’te 50 bin dolar, New York’ta 90 bin dolar Antalya’da bin dolar, en fazla bin 500 dolar. Bu şehirlerin bizden ne fazlası var? Yok. Fazlası yok eksiği var. Bizim bu kaliteyi tutturabilmemiz için bu projelere ihtiyacımız var. Tabi bu projeler, gerçekten yapılması kolay olmayan zor projeler. İşin doğrusu kolay olsaydı zaten, bugüne kadar yapılırdı” dedi.

HAN DEDİĞİMİZ YERE HAMAM YAPILIYOR

Bu dönemde Antalya’nın çok önemli bir şans yakaladığını belirten Başkan Türel, “Bu şans hepimizin şansı. Bunu çok iyi değerlendirelim. Kazanan Antalya olacak. Üst düzey bürokrasiyle çok iyi bir uyumumuz var. Siyasi otorite, Başbakanımızdan, Bakanlarımıza hakikaten han dediğimiz yere hamam yaptırıyorlar. En büyük şansımız kıymetli Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu. Cumhurbaşkanımızın Antalya konusunda hassasiyeti herkesin malumu. Bu dönemde bakıyorum sivil toplum örgütlerinden de ciddi şekilde yararlanıyoruz. O ‘istemezük’ zihniyeti bu dönemde daha az karşımıza çıkıyor. Bir ortamda en azından makuliyeti arayabilecek nezaket ve tartışma ortamını bulabiliyoruz. Valimiz, Antalya bürokrasisi hepsi adeta seferber, Antalyalılar artık her şeyin çok iyi farkında, bu hizmetleri bu dönemde ne kadar yapabilirsek kardır noktasında bir yaklaşım gösteriyorlar. Bize de çalışmak düşüyor açıkçası” ifadelerini kullandı.

VATANDAŞ GÜVENİ TAM

Vizyon projeler hakkında bilgi veren Başkan Türel, “Ne Büyükşehir’in ne Menderes Türel’in bu projeleri yapmaya gücü yetmez. Antalyalılar desteklemezse hiçbir şey yapamayız. Halka rağmen hiçbir şey yapamayız. Halkın desteği olursa aşarız. Kepezaltı Santral Projesi, Türkiye’nin en büyük dönüşüm projesidir. 2 milyon karelik bir inşaattan bahsediyoruz. Orada 3 bin 200 tapu tahsis belgesi almış hak sahibi var. Aslında tek tapu Büyükşehir Belediyesi’ne ait. Ve vatandaş tabi hakkını Büyükşehir Belediyesi’ne kentsel dönüşüm için devretmek durumunda. Arkadaşlar da o protokollerle ilgili çeşitli alternatifler düşünüyorlar. Ben dedim ki vatandaşın hakkını en sert şekilde, neredeyse her türlü hakkını belediye verecek şekilde bir sert ön protokol hazırlayın. Arkadaşlar itiraz ettiler biraz elastiki yazalım biraz diplomatik yazalım dediler. Hayır dedim en sertini yazın, ben inanıyorum ki bu vatandaş onu imzalayacak. Bu vatandaş bunu imzalamıyorsa zaten uğraşmayalım. Ve bu sert protokolü 15 günde 3 bin 200 hak sahibinin 3 bini imzaladı. 200’ü de varisleri yurt dışında olması gibi imza eksikliği nedeniyle imzalayamadı. Ama imzalayacaklar. Vatandaşın bize karşı güveni fevkalade yüksek seviyede” dedi.

2 BİN DOLAR HARCAYAN TURİST GETİRMELİYİZ

Türel, Boğaçayı ile ilgili yapılan anketlere göre yüzde 98-99 kamuoyu desteği aldıklarını söyledi.
Vizyon projeler bittiğinde Antalya değil Türkiye’nin katma değerine değer katacaklarını ifade eden Başkan Türel, “Bunlar ülke ekonomisine de tabi ciddi katma değer sağlayacak, bir proje dizisi olacak. Dediğim gibi o zaman inşallah bunlar bittiğinde Antalya’da, bugün nasıl İstanbul’da 15 bin liralar, dolarlar belki metrekare satış fiyatı olarak gayrimenkulde telaffuz edilebiliyorsa Antalya’da da inşallah 10-15 bin dolarları, ortalama Bin 500-2 bin dolar harcayan turistleri bu projeler bittiğinde görebiliriz” diye konuştu.

PROJE BÖLGEYİ SELDEN KORUYACAK

Boğaçayı Projesi’nin ilk döneminden biriktire biriktire bu hale geldiğini belirten Başkan Menderes Türel, “Artık yüzdük kuyruğuna geldik. Bunu başardığımızda inşallah çok farklı bir Antalya profilini ben ufukta görüyorum. İnşallah hep birlikte yaşarız. Sivil toplum örgütlerimizden de katılımcı bir anlayışı görüyoruz. İnşaat Mühendisleri Odamız projeyle ilgili zaman zaman eleştiriler getiriyorlar. Dediğim gibi müthiş bir proje. Tabi birçok bileşeni var. En önemlisi taşkın korumaya yönelik çalışmalar. Bir örnek vereyim. Daha önce bir sel felaketi yaşanmış, sahildeki köprü denize uçup gitmişti. O sel felaketindeki suyun debisi 2 bin 600 metreküptür. Şu anda bizim DSİ ile birlikte yürüttüğümüz taşkın önlemeye yönelik proje 500 senelik ortalamaya göre hesaplanarak 4 bin 600 metreküp debiye göre bir tedbirle yapılan bir proje. Yani ben Boğaçayı Projesi’ne hiçbir şey yapmasan dahi bugün bu taşkın önleme projesini yapmazsak eğer yine 2 bin 600’lük bir sel felaketinde sadece Boğaçayı değil, simülasyonlarını hep bize gösterdiler, neredeyse Büyük Liman’dan Boğaçayı’nın doğusuna kadar olan alanın hepsi su altında kalacak” şeklinde konuştu.

İLK ETAP İHALESİ BU YIL YAPILACAK

Toplamda bir havza planı, Boğaçayı planı, 927 kilometrekarelik bir alan içerisinde Boğaçayı’nı etap etap yapılacağını belirten Başkan Türel, 1’nci etabının bu dönemde bitirmek istediklerini belirtti. Başkan Türel, “Bu etap sahildeki marinalar ve sinema platosunu içeriyor. Dediğim gibi 6 etabı olacak hemen kanal kenarı projesi, dere manzarası projesi, yukarıda bir tarım kasabası yapacağız. Yine bir dere kenarı manzarası ve film platolarının olduğu yerle Boğaçayı Projesi’ni tamamlamış olacağız. Yine dere manzarası projesinde çatalın üstünde bir gezi ve yürüyüş yolu planlıyoruz. Dere kenarı köyü projemiz var” dedi. Başkan Türel, Boğaçayı Projesi’yle ilgili sene sonu ihaleye çıkmayı hedeflediklerini, tahsisleri tamamladıklarını, bu senenin sonunda Boğaçayı Projesi’nin ilk etabının ihalesini yapacaklarını söyledi. Başkan Türel, Kurvaziyer Limanı ihalesinin de bu yıl içinde tamamlanacağını açıkladı.

VARYANTIN ÖNÜNÜ AÇIYORUZ

Konyaaltı Kentsel Sahil Düzenleme Projesi’nin tamamlandığını, ihalesinin Temmuz ayı içinde yapılacağını belirten Başkan Türel, “Bu proje alanına Minicity ile ilgili alanı da dahil ettik. Gerçekten Konyaaltı’na yakışır bir şey olacak. Bunun da Temmuz ayı içerisinde ihalesini yapabilirsek en geç Ağustosta yer teslimini Ekim’de yaparak inşaatı başlatıp en azından sahil kısmını önümüzdeki yaz sezonunda kullanılabilir hale getirme düşüncesindeyiz.
Bu arada Varyant’ın önünü açıyoruz. Varyantın önü kördü, tıkalıydı. Varyant Antalya’nın nostaljik bir yoluydu. Bu projenin devamında araç trafiğine açarak ama kontrollü trafik dediğimiz tek gidiş-tek gelişlik bir yaşam trafiğini de sağlayacak şekilde bu nostaljiyi de bu projenin içerisinde koruyacağız” dedi.

TELEFERİK BİTMEK ÜZERE

Tünektepe Projesi’nin Antalya’nın yeni simgesi ve sembolü olacağını söyleyen Başkan Türel, “Projede yuvarlak küreyi tutan Akdeniz foklarıdır. 3 tane Akdeniz Fokunun ortasında turuncu küre. Tünektepe’deki otel aynı şekilde 80 odalı bir otel olarak korunuyor. Portakal kozası hemen lobinin üzerinde yer alacak. Üst taraf günü birlik halkın seyir terası ve gezi alanları. Bu projeyi Antalyalı bir mimar çizdi. Üst tarafta teleferiğimiz birkaç aya bitiyor. Telleri artık gerildi. Teleferikte çıkışlarımızda çay kahve sunabileceğimiz bir şekilde mevcut yapıyı rehabilite ederek hizmet sunulabilir hale getireceğiz” dedi.

60 KİLOMETRELİK RAYLI SİSTEM

Toplu ulaşım ile ilgili 3. Etap Raylı Sistem projesinin tamamlandığını fizibilitesinin Bakanlığa sunulacağını söyleyen Başkan Türel, “Güzergah Varsak Eski Belediyesinin önünden, Kepez Belediyesi istikametine inerek, Sakarya Bulvarı’na dönecek. Otogar’ın oradan üniversite istikametinden Uygulama Hastanesi’nde bitecek. Nostalji tramvayımızda Işıklar’dan bugün son durağından Uygulama Hastanesi’ne uzatarak bu sisteme bağlıyoruz. Dolayısı ile Antalyamızda tam bir ring oluşmuş oluyor. 3’ncü etap 23 kilometre olacak. Expo hattımız 18 kilometre, 11 kilometre önceden yaptık, 5 kilometre nostalji tramvayı, toplamda 60 kilometreye yakın raylı sistem hattımız olacak” diye konuştu.

TÜRKİYE’YE ÖRNEK KENTSEL DÖNÜŞÜM

Kepez Santral Kentsel Dönüşüm Projesi’nin Türkiye’nin en sorunsuz en büyük kentsel dönüşüm projesi olduğunu, tapu probleminin olmadığını belirten Başkan Türel, “Hak sahiplerinin yüzde 99’u tüm haklarını Büyükşehir Belediyesi’ne devretti. Bayramdan sonra sözleşmeleri imzalıyoruz ve kira yardımlarına ve alanı boşaltmaya başlıyoruz. Kira yardımı sanırım 36 ay yapılabiliyor kanun gereği 36 ay içerisinde zaten projeyi tamamlayıp eski yerlerine dönecek vatandaşlarımız. 1 milyon 200 bin metrekare konut, yaklaşık 500 bin metrekare ticari alanın olduğu bir kentsel dönüşüm projesi. Hukuki bir problemi yok” dedi. Başkan Türel, projeyle ilgili şu bilgileri verdi: “Bir ticari cadde yapacağız. Buranın içerisine de raylı sistem hattı koyduk. Bu raylı sistem hattı bir görsel kirlilik yaratmasın diye direksiz olacak. Kepezaltı Santral, Antalya’nın en nezih mahallesi olacak. Bir hastane alanı var burada başka bir proje de var yaşlı yaşam merkezi yapmaya çalışıyorlar. Çünkü Avrupa sigorta şirketleri yaşlılar ile ilgili çok ciddi pazarı hazır bir potansiyeli olduğu belirtiliyor” dedi.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Hayaller gerçek oluyor!31 Aralık 2018 Pazartesi 10:39
 • Hareket memurunun ve makasçının ifadesi ortaya çıktı18 Aralık 2018 Salı 10:28
 • Yapmadığı sistemin parasını tahsil etti17 Aralık 2018 Pazartesi 11:11
 • Doğu Ekspresi'ne yoğun ilgi gösteriyorlar16 Aralık 2018 Pazar 09:00
 • Ara verilen seferler yarın başlayacak15 Aralık 2018 Cumartesi 16:56
 • Tren kazası bir suikast mı?15 Aralık 2018 Cumartesi 16:40
 • Yürek burkan detay ortaya çıktı!15 Aralık 2018 Cumartesi 16:36
 • Tren kazasıyla ilgili açıklama yaptı15 Aralık 2018 Cumartesi 16:17
 • "Doğru değerlendirme yapmıyorlar"15 Aralık 2018 Cumartesi 16:06
 • Olayı hatırlamıyorum dedi15 Aralık 2018 Cumartesi 15:59
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Ulaştırma | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Haber Scripti: CM Bilişim