• BIST 110.059
  • Altın 174,736
  • Dolar 4,0867
  • Euro 5,0024
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 10 °C

Başbakan'dan iki yeni şehir projesi

Başbakan'dan iki yeni şehir projesi
Erdoğan'ın 2023 vizyonundaki İstanbul'a iki yeni şehir projesinde yerler netleşti. Avrupa Yakası'nda ve Anadolu Yakası'ndaki iki ilçe yeni şanslı merkezler olacak.

İstanbul'da iki yeni şehir nereye kurulacak?

Erdoğan'ın 2023 vizyonundaki İstanbul'a iki yeni şehir projesinde yerler netleşti. Avrupa Yakası'nda ve Anadolu Yakası'ndaki iki ilçe yeni şanslı merkezler olacak.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın İstanbul'da iki yeni şehir projesi netleşmeye başladı. Nüfusun 17 milyona dayandığı dev metropol İstanbul'un iki yakasında iki şehir olacak. Avrupa Yakası'nda Silivri projesi Anadolu Yakası'nda ise Kartal planlanıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin 2023 vizyonuyla hazırladığı 1/100 binlik planında projeyle ilgili ayrıntılar da yer alıyor. İstanbul'un gelişim aksının doğu-batı yönünde olması için sürdürülen çalışmalar kapsamında nüfus yoğunluğu ve yapılaşmanın kontrol altına alınması amacıyla kentin üç parçaya bölünmesi öngörülüyor. Buna göre Avrupa Yakası'nda Silivri, Anadolu Yakası'nda ise Kartal olmak üzere iki yeni şehir merkezi daha oluşturulacak.

DEMİRYOLU İLE ENTEGRE

İstanbul'un anayasası olarak kabul edilen 1/100 bin ölçekli çevre düzeni planı 2006 yılında hazırlanmaya başlanmış mahkeme sürecinden sonra 2009 yılında kabul edilmişti. Planda İstanbul'un merkez nüfusunun çevreye kaydırılarak raylı sistemlerin yanı sıra üçüncü köprü ve Marmaray geçişiyle entegre edilmesi planlandı. Planda öngörülen çalışmaya göre iki yeni alt kentin oluşturulması hedeflendi. Dörder milyonluk yeni kentlerden biri Silivri merkezli, diğeri de Kartal merkezli olacak. Bakırköy ile Kadıköy arasını kapsayan İstanbul merkezinin nüfusu ise 8 milyon olacak.

AVRUPA'NIN MERKEZİ SİLİVRİ

İstanbul'un kapsamlı bir yapısal dönüşümden geçerek küresel bir kent olması amacıyla hazırlanan plana göre, İstanbul'un iki yakasında yeni merkezler kurulması öngörülüyor. Avrupa Yakası'nda yeni merkez olarak gösterilen Silivri'nin çevresindeki ilçelerle birlikte yeni havaalanı, üniversite, sanayi ve fuar alanı ile desteklenmesi hedefleniyor. Deniz, hava ve lojistik taşımacılık üssü olarak planlanan Ambarlı, Esenyurt, Silivri'ye ek olarak Beylikdüzü, Kayabaşı ile birlikte 4 milyon nüfusun barındırılması amaçlanıyor.

İstanbul'daki iki şehrin şifreleri çevre planında
Edinilen bilgilere göre kurulacak şehirlerin şifreleri İstanbul'un anayasası sayılan 'Çevre Düzeni Planı'nda gizli. Plana göre Avrupa yakasında Silivri, Anadolu yakasında Kartal merkezli şehirler oluşturulacak. Büyükçekmece Gölü'nden Tekirdağ sınırına kadar olan bölge kontrollü olarak genişleyecek. Silivri merkezli yeni şehir, üniversite, teknoloji geliştirme bölgesi, fuar, kültür ve kongre merkezlerinin yanı sıra turizm alanlarıyla desteklenecek. Ayrıca bölgedeki günübirlik deniz ulaşımı sistemi geliştirilerek metro, metrobüs ve diğer ulaşım akslarıyla entegrasyonu sağlanacak. Anadolu yakasında ise Maltepe, Kartal, Tuzla, Orhanlı, Şile ve Ağva gelişme alanı olarak öneriliyor.

Silivri-Büyükçekmece aksında D-100 ve TEM otoyolları arasında kalan bölge, Silivri'nin batısında Değirmenköy ve Çanta, Hadımköy ve Küçükçekmece Gölü'nün kuzeyindeki Kayabaşı ve Ispartakule, kentin yeni gelişme alanı olacak. Kartal merkezli şehirde Sabiha Gökçen Havalimanı, Pendik Yenişehir ve Kurtköy'de önerilen teknoloji geliştirme bölgeleri dikkat çekiyor. Pendik limanı, Orhanlı lojistik merkezi ile etrafında gelişecek konut ve yeni ticaret alanları da belirlendi. 1/100 bin ölçekli planda yer alan Silivri'de üçüncü havaalanı projesi de bölgeye olan talebi artırmada etkili olacak. Planda İstanbul'un nüfusu 8 milyonu merkezde ve 8 milyonu kenar bölgelerde olmak üzere 16 milyon olarak hedefleniyor.

İstanbul Çevre Düzeni Planı, 2005 yılında BİMTAŞ bünyesinde kurulan İstanbul Metropoliten Planlama Merkezi (İMP) bünyesinde istihdam edilen çok sayıda şehir plancısının katılımı ve sivil toplum örgütlerinin önerileri doğrultusunda şekillendirildi. Plan, 13 Şubat 2009'da İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde oyçokluğu ile kabul edildi. AK Parti'nin seçim beyannamesinin açıklandığı toplantıda İstanbul'un nüfusunun 15 milyon civarında olduğunu belirten Başbakan Erdoğan, "Nüfusun 17 milyonu aşması bekleniyor. İstanbul'da iki yeni şehir kuracağız. Biri Avrupa yakasında, birisi Anadolu yakasında. Ey muhalefet, sakın siz de projelerinizi açıklarken bunu kapmaya kalkmayın. Patenti bize ait." diye konuşmuştu.

Askerî kışlalar TOKİ'ye devredildi

Kurulacak 2 yeni şehirle İstanbul'un kuzeyinde cazibe merkezi oluşturulacak. İstanbul Boğazı'nın kuzeyinde inşa edileceği açıklanan 3. Boğaz Köprüsü güzergâhındaki birçok askeri kışla TOKİ'ye devredildi.

Hadımköy'den kuzeye çıkıldığında Sancaktepe ve Akpınar kışlaları boşaltıldı. Güzergâh üzerindeki Odayeri, Riva ve Kılıçlı'daki askerî tesisler de TOKİ'ye geçen araziler arasında. Çevre düzeni planında Çatalca ve Riva bölgesinde turizm, iş merkezleri, konut, lojistik ve sanayi alanlarına yönelik yoğun bir çalışma yapılıyor.
İnşaatçı projeye talip

18.04.2011Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın önceki gün açıkladığı, İstanbul'da kurulacak iki şehir projesi inşaatçıları da heyecanlandırdı. Sektörün aktörleri bir yandan projeye sunabilecekleri katkıları sıralarken diğer yandan da şehirlerdeki yapı stoğunu hesap ediyor.

Avrupa Konutları İcra Kurulu Başkanı Süleyman Çetinkaya projelere talip olacaklarını belirterek, "Şimdilik ayrıntıları bekliyoruz. Proje sayesinde merkezdeki çarpık yapılaşma kentsel dönüşüme tabi tutulurken, şehir de rahat bir nefes alacak" dedi.
Ağaoğlu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu:

İstanbul bu tür projelere hazır

İstanbul metrolar, tüp geçitler ve toplu taşımayla desteklenecek bu projelere hazır. Bildiğim kadarıyla kentlerden biri Şile, diğeri de Kemerburgaz tarafına kurulacak. İki şehir fikri gerekli ama ondan acil olarak İstanbul'un merkezini de kentsel dönüşümün içine almak lazım. İstanbul'un yüzde 70'i deprem yönünden güvensiz. Ayrıca yabancı yatırımın da önünü açmalıyız.

VARYAP CEO'su Erdinç Varlıbaş: Projeyle gettoların önüne geçilir

Bu projenin faydalı olacağını düşünüyorum. İstanbul büyük bir şehir. Altyapısının eksikliği düzgün büyümesine ve insanların modern yaşamasına imkân vermeyecek. Yeni kurulacak şehirlerle çağdaş planlama yapilabilir. Bu sayede gettolaşmanın önüne geçilebilir. Şehrin merkezinin büyümesinin ve değersizleşen şehir dışı kavramının önüne geçilir. Şehir yeniden değer kazanacak.

Emlak GYO Genel Müdürü Murat Kurum: Şehrin trafik yükünü hafifletir

Uzun zamandır yeni uydu kentler üzerine çalışmalar yapıyoruz. Örneğin Kayabaşı'nda 65 bin konut ile Avrupa'nın en büyük uydu kentini kurduk. AK Parti'nin seçim beyannamesinde yer alan iki yeni şehrin nereye kurulacağını henüz bilmiyoruz. Ancak şehir dışında kurulan yeni şehirler merkezdeki yükü azaltır. Marmara Bölgesi'nde birbirine çok entegre yol ve konut projeleri öne çıkıyor. Bu tarz projeler ekonomiye de dinamizm getirir. Şehirlerin de yaşam kalitesini yukarı çeker.

SABAH - ZAMAN

İSTANBUL HABER AJANSI

www.UlasimOnline.Com

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Ulaştırma | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim