• BIST 94.437
  • Altın 194,212
  • Dolar 4,7316
  • Euro 5,4729
  • İstanbul 23 °C
  • Ankara 16 °C

Çalık: ciromuz yüzde 50 oranında büyüdü

Çalık: ciromuz yüzde 50 oranında büyüdü
Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık merak edilen soruları yanıtladı.Çalık, Çalık Holding’in geçen yılki performansını ve bu yıla ilişkin hedeflerini, Türkiye ekonomisiyle ilgili görüşlerini anlattı.

Çalık: ciromuz yüzde 50 oranında büyüdü

Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık merak edilen soruları yanıtladı.Çalık, Çalık Holding’in geçen yılki performansını ve bu yıla ilişkin hedeflerini, Türkiye ekonomisiyle ilgili görüşlerini anlattı.

Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık, ”Eğer hazırlıklıysanız, güneşli günleri de kış şartlarını da doğal karşılar, hepsinin geçici olduğunu bilir ve önleminizi ona göre alırsınız. Çalık Holding olarak büyümeye ve gelişmeye 2011 yılında da devam ettik. Dünyadaki konjonktüre rağmen aktif büyüklüğümüz yaklaşık yüzde 20 arttı. Daha da önemlisi ciromuz yaklaşık yüzde 50 oranında büyüdü” dedi.

Çalık Grubu’nun uluslararası arenada faaliyet gösteren en eski birkaç gruptan biri olduğunu belirten Çalık, 15 ülkede faaliyet gösterdiklerini anımsattı. Bu ülkelerden her birinin özel şartlarına uyum göstererek yoğrulduklarını ifade eden Çalık, krizlere alışık ve aşılı olduklarını söyledi.

”Eğer hazırlıklıysanız, güneşli günleri de kış şartlarını da doğal karşılar, hepsinin geçici olduğunu bilir ve önleminizi ona göre alırsınız” görüşünü dile getiren Çalık, Holding olarak büyümeye ve gelişmeye 2011 yılında da devam ettiklerini, dünyadaki konjonktüre rağmen aktif büyüklüklerinin yaklaşık yüzde 20 arttığını, cirolarının ise yaklaşık yüzde 50 oranında büyüdüğünü bildirdi.

Gelirlerinin de cirodaki artışa uyumlu şekilde arttığına işaret eden Çalık, ”Dünyanın son yıllarda geçirdiği bu sıkıntılı dönemi; tecrübelerimizi ve faaliyetlerimizi geliştirmek için bir imkan olarak doğru kullandığımızı görüyorum. Ayrıca 2011 yılında yaklaşık 700 milyon dolar değerinde yatırım gerçekleştirdik” dedi.

Ciro ve gelirlerinde sektör yoğunlaşması bulunmadığını ifade eden Çalık, tüm sektörlerdeki şirketlerinde karlı çalıştıklarını, yatırımlar açısından bakıldığında ise 2011′de öne çıkan sektörlerin enerji, maden ve inşaat olduğunu söyledi.

Çalık Holding gibi yapıların sektörlerindeki yerlerini sağlamlaştırmak ve geliştirmek için her yıl önceden belirlenmiş programları çerçevesinde yatırımlarını yaptığını, bunların miktarının değişmekle birlikte, hiç durmadığını ifade eden Çalık, ”Bir de yeni açılım yaratacak şekilde yeni yatırımlar yaparız ki burada konjonktür ve dış kaynak akışı önemli olur. Bu yıl için elimizdeki büyük projeler hariç, yaklaşık 250 milyon dolar tutarında yatırım yapmayı öngörüyoruz” dedi.

Bütün sektörlerdeki iştiraklerinin karlı çalıştığını ve her birinin kendi alanında önemli şirketler olduğunun altını çizen Çalık, şöyle devam etti:

”Dolayısıyla şirketlerimizin derinleşmesi ve gelişmesine aynı önemi veriyoruz. Bazı dönemlerde konjonktürü de düşünerek daha çok imkan sağladığımız işler oluyor tabiatıyla. Devam eden projelerimizi de dikkate aldığımızda enerji, madencilik ve inşaat alanındaki çalışmalarımızın bu yıl daha fazla mesaimizi alacağını söyleyebilirim. Şu anda 15 ülkede 20 bini aşkın çalışanımızla hizmetlerimizi sürdürüyoruz. Bizim gibi müteşebbis grupların sağladığı istihdam kadar, ülke ekonomisine sağladığı katma değer ve yurt dışı pazarlara girişte öncü olması önemli olmaktadır. Yurt dışı ve yurt içi faaliyetlerimizin eşit dağılımı bulunmaktadır. Ciromuzun da gelirlerimizin de yarısını yurt dışı işlerimiz oluşturmaktadır. Enerji, endüstriyel inşaat, telekom gibi alanlar yurt dışı ağırlıklı ciro yapan işlerimizdir. Yurt dışı faaliyetlerimizin uzun yıllardır önemli bir ağırlığa sahip olmasından dolayı, iş sürekliliğimiz bulunmakta ve yeni alanlar sektörlerimizle ilgili olarak radarımıza girmektedir.”

Ahmet Çalık, Samsun-Ceyhan Petrol Boru Hattı ile ilgili olarak şu görüşleri paylaştı:

”Boru hattı projemiz, Boğazlarımızdaki çevre ve kültürel mirasımız için tehdit oluşturan petrol taşımacılığını büyük ölçüde azaltacağı için ayrı bir öneme sahip. Aynı zamanda Adana Ceyhan’ın petrolde merkezi bir üs haline gelmesinde önemli bir yeri bulunuyor. Proje, Ceyhan’dan sevk edilecek petrol miktarını 220 milyon tona çıkartacak. Keza Samsun’a da önemli bir canlılık getirecek. Dolayısıyla Türkiye için önemi büyük. Burada ortaklarımızla beraber ilerliyoruz. Diğer yandan Doğu Akdeniz Rafineri ve Petrokimya projemiz, ülkemizi uluslararası enerji piyasasında etkin bir konuma taşıyacak. Her iki projemizde de çalışmalarımız devam ediyor ve her geçen gün bu iki projemizin önemi artıyor.”

Bu iki projenin dışında, hali hazırda portföylerinde, elektrik ve gaz dağıtım şirketleri ile rüzgar ve HES projelerinin yer aldığını hatırlatan Çalık, önemli sayıda elektrik santrali inşa ettiklerini, birbirine sinerji sağlayan orantılı bir portföy dağılımları olduğunu anlattı.

”Aktif Bank ve BKT’den memnunuz”

Ahmet Çalık, sahip oldukları Aktif Bank’ın özellikle son 5 yılda büyüme ve kar oranı gibi alanlarda önemli ölçüde gelişme gösterdiğini, performansından ve faaliyet sonuçlarından memnun olduklarını söyledi.

Arnavutluk ve Kosova’da faaliyet gösteren BKT’den de memnun olduklarını dile getiren Çalık, bu yıl 4. kez Arnavutluk’un en iyi bankası seçildiğini, istikrarlı bir büyüme ve karlılığı olduğunu bildirdi.

Çalık, ”Bu bankalarımız, karşılarına çıkan fırsatları bugüne kadar en iyi şekilde değerlendirdiler ve kendi açılımlarına gerek görürlerse karar verebilecek durumda bulunuyorlar” dedi.

”Satışa sunulan projelerimizden bu yıl 500 milyon dolar gelir bekliyoruz”

İnşaat sektöründeki faaliyetleri hakkında da bilgi veren Çalık, Gap İnşaat’ın, yurt dışında komple şehirler inşa ettiğini, alanında dünyadaki en büyüklerden biri olan şirketin, yatırım gücü, uluslararası tecrübesi ve itibarı ile kentsel yenileme ve dönüşüm projeleri içerisinde yer alarak, konsept geliştirerek bu sorumluluğu taşıdığını anlattı.

Bu doğrultuda Gap İnşaat’ın, yer aldığı Tarlabaşı Kentsel Yenileme Projesinde ilk etap satışlarıyla ilgili çalışmalara başladığını bildiren Çalık, şunları kaydetti:

”Fener-Balat projesi ilgili de geliştirme çalışmaları devam ediyor. Gap İnşaat bu iki bölgedeki çalışmaları itibar projesi olarak görerek büyük önem vermekte ve bölgenin geçmiş tarihlerdeki çekim merkezi konumuna tekrar taşıyacak çalışmaları gerçekleştirmektedir. Gap İnşaat’ın içinde bulunduğu Ataşehir’deki Metropol İstanbul projesi de İstanbul’un yeni finans aksının göbeğinde yer alan bir proje. Şimdi ilk fazını satışa çıktılar. Önemli bir ilgi var ve güzel bir satış grafiği yakaladılar. Projede yer alan açık alışveriş merkezi konseptinin bölgeye özel bir değer katacağını düşünüyorum. Üsküdar Burhaniye’deki Şehrizar Konakları projemiz ise yeri ve modern mahalle konseptiyle yüzük taşı işlerden. Bu yıl sonunda ilk sakinlerini ağırlayacak. Gap İnşaat; büyük, özellikli işler yapan bir şirketimiz ve yurt dışı ağırlıklı çalışıyor. Açıkçası büyük ölçekli ve birikimine uygun olmayan, sıradan hiçbir projeye girmiyor. Satışa başlanan projelerimizden bu yıl 500 milyon doların üstünde gelir elde etmeyi bekliyoruz.

www.UlasimOnline.Com

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Ulaştırma | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim