• BIST 110.932
  • Altın 175,102
  • Dolar 4,0605
  • Euro 4,9845
  • İstanbul 15 °C
  • Ankara 14 °C

Draghi: Avro Bölgesi risklere açık

Draghi: Avro Bölgesi risklere açık
Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi, Avro Bölgesinde bu yıl ekonomik görünümün aşağı yönlü risklere açık olduğunu söyledi.

Draghi: Avro Bölgesi risklere açık

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi, Avro Bölgesinde bu yıl ekonomik görünümün aşağı yönlü risklere açık olduğunu söyledi.

Draghi, ECB'nin Frankfurt'ta yapılan faiz toplantısının ardından düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, Avro Bölgesi ülkelerinde borç ve işsizlik seviyesinin yüksek kalmaya devam edeceğine işaret ederek, bölgede ekonomik toparlanmanın aşamalı olarak süreceğini vurguladı.
 
ECB Başkanı Draghi, Avro Bölgesinde enflasyonun 2012 yılı boyunca yüzde 2'nin üzerinde kalmasının muhtemel olduğuna da dikkati çekti. Emtia fiyatlarındaki artışın enflasyonist risklerin başını çektiği uyarısında bulunan Draghi, enflasyonun ikincil riskleriyle mücadele edebilecek araçları bulunduğu kaydetti.
 
Faizi sabit tuttu
 
ECB, beklentilere uygun olarak gösterge faiz oranını yüzde 1'de bıraktı.
 
Mario Draghi'nin geçen yıl Kasım ayında ilk kez ECB başkanı olarak katıldığı toplantıda, banka sürpriz şekilde gösterge faiz oranını 25 baz puan (yüzde 0,25) azaltarak yüzde 1,50'den yüzde 1,25'e, Aralık 2011'de de çeyrek puan azaltarak yüzde 1,25'ten yüzde 1'e indirmişti.
 
Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi, Avro Bölgesi tahvil piyasalarındaki gerginliklerin, finansal ve finansal olmayan sektörlerdeki bilanço düzeltmeleri ile yüksek işsizliğin bölgenin büyüme hızını azaltmasına etkisini sürdürmesini beklediklerini söyledi.
 
Draghi, ECB'nin faiz toplantısının ardından Frankfurt'ta düzenlediği basın toplantısında, yukarı yönlü devam eden risklerle birlikte enflasyonun 2012 yılında yüzde 2 seviyesinin üzerinde olacağını, ancak fiyat gelişmelerinin fiyat istikrarıyla doğru orantılı olmasını beklediklerini belirtti.
 
Avro Bölgesi ekonomisinin büyümesinin bu yılın ilk aylarında düşük seviyelerde olduğunu ve yıl boyunca ekonomik faaliyetlerin ılımlı seviyede toparlanacağına işaret eden Draghi, ekonomik görünümün aşağı yönlü risklere açık olduğunu ifade etti.
 
Son birkaç ayda standart ve standart dışı para politikası önlemleri uyguladıklarını, bu önlemler bileşiminin finansal koşulların ve para politikasının uygulanmasının istikrarına katkı sağladığına dikkati çeken Draghi, ''Standart dışı para politikası doğal olarak geçici. Orta vadede fiyat istikrarında yukarı yönlü risklerin çözümü için gerekli tüm araçlara sahibiz'' dedi.
 
Araştırmaların bu yılın başında ekonomik faaliyetlerin düşük seviyede olduğunu doğruladığını belirten Draghi, ''Avro Bölgesi ekonomisinin bu yıl kademeli olarak toparlanmasını bekliyoruz. Ekonomik görünüme ilişkin görünüm dış talep, çok düşük kısa vadeli faiz oranları ve Avro Bölgesi ekonomisinin uygun biçimde işlemesini teşvik etmek için alınan tedbirlerle desteklenmeli'' diye konuştu.
 
Draghi, şunları kaydetti:
 
''Avro Bölgesi tahvil piyasalarındaki devam eden gerginlikler ve bunların kredi koşulları üzerindeki etkisinin yanı sıra finansal ve finansal olmaya sektörlerdeki bilanço düzeltmeleri süreci ile bölgenin bazı kesimlerindeki yüksek işsizliğin bölgenin büyüme hızını azaltmasında etkisini sürdürmesini bekliyoruz.
 
Ekonomik görünüm için aşağı yönlü riskler devam ediyor. Bunlar özellikle Avro Bölgesi borç piyasalarındaki gerilimlerin tekrarlaması ve bunların bölgenin reel ekonomisine yayılma potansiyeliyle ilişkili. Aynı zamanda aşağı yönlü risklerin emtia fiyatlarındaki artışla da ilgisi bulunuyor.'' 
 
Bankalar için fonlama koşullarının genel olarak düzeldiğini, fonlama piyasaların bazı kesimlerinin yeniden açıldığını ve ihraç faaliyetlerinin arttığını vurgulayan Draghi, ekonomik faaliyetlerin azaldığını ve finansal olmayan sektörlerdeki bilanço düzeltme süreci göz önüne alındığında kredi talebinin düşük olduğunu söyledi.
 
''Finansal koşullardaki istikrarı takiben, dağıtılmamış karlar dahil bankaların direncini daha da güçlendirmesi elzem'' diyen Draghi, bankaların bilançolarının sağlamlığının ekonomi için uygun kredi karşılığı ve bütün fonlama kanallarının normalleşmesinin kolaylaşmasında anahtar unsur olduğunu kaydetti.
 
Güvenin, sürdürülebilir büyüme istikrarın desteklenmesi için hükümetlere sağlam mali pozisyon oluşturma ve güçlü yapısal reform uygulaması çağrısı yapan Draghi, ulusal politika yapıcıların mali sürdürülebilirliği sağlamak, üretim ve istihdam piyasalarının kapasitesini artırmak, verimlilik ve rekabet edebilirliği güçlendirmek ve finansal sistemlerinin sağlamlığını garanti etmede sorumluluklarını tam olarak yerine getirmesi gerektiğinin altını çizdi.
 
Draghi, ihtiyatlı mali politikalar, rekabet edebilirlik, esnek üretim ve istihdam piyasalarının Avro Bölgesi ekonomisinin işlemesi için hayati öneme sahip olduğunu sözlerine ekledi.
 
ECB Başkanı Draghi, ne enflasyon seviyesi ne ekonomik durum ne de yüksek işsizlik oranının kriz karşıtı önlemleri sonlandırmaya izin vermediğini ifade etti.

www.UlasimOnline.Com

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Ulaştırma | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim