• BIST 116.322
  • Altın 166,160
  • Dolar 3,9398
  • Euro 4,8424
  • İstanbul 10 °C
  • Ankara 17 °C

Kuşadası Limanı'nda yıkım süreci sürüyor

Kuşadası Limanı'nda yıkım süreci sürüyor
Kuşadası Limanı'nda Danıştay'ın imar planını iptal eden kararı ve Bölge İdare Mahkemesi'nin yürütmeyi durdurmayı kaldıran kararının ardından Kuşadası Belediyesi tarafından uygulamaya konulan yıkım süreciyle ilgili gelişmeler devam ediyor.

Kuşadası Limanı'ndaki yıkım süreci sürüyor

Kuşadası Limanı'nda Danıştay'ın imar planını iptal eden kararı ve Bölge İdare Mahkemesi'nin yürütmeyi durdurmayı kaldıran kararının ardından Kuşadası Belediyesi tarafından uygulamaya konulan yıkım süreciyle ilgili gelişmeler devam ediyor.

Limanı işleten Ege Ports firmasının itirazı üzerine belediyenin başlattığı yıkım sürecini 30 gün süreyle durduran Aydın 1. İdare Mahkemesi'nde hareketli saatler yaşandı. Mahkemeye daha önce gerekli belgeleri bizzat sunan Kuşadası Belediye Başkanı M. Esat Altungün, gerçekleştirilen duruşmaya da yine bizzat kendisi katıldı. Başkan Altungün, Kuşadası Limanı'ndaki yıkım sürecinin Danıştay'ın verdiği imar planı iptal kararıyla başladığını ve belediye olarak bu kararı hayata geçirmek için yıkım işlemini gerçekleştirmek istediklerini ancak bugüne kadar 3 kez yürütmeyi durdurma kararı alındığını söyledi.

Her defasında alınan yürütmeyi durdurma kararlarının bir üst mahkeme tarafından kaldırıldığını kaydeden Başkan Altungün, "Aynı konuda daha önce verilen yürütmeyi durdurma kararları kaldırılmıştı. Son alınan yürütmeyi durdurma kararıyla ilgili olarak dosyayı ertesi gün mahkemeye bizzat sunmuştum. Gerçekleştirilen duruşmaya da bizzat katıldım. Aralarında eski belediye meclis üyelerimizin de bulunduğu Kuşadası'ndan duyarlı hemşehrilerimiz ve Kuşadası Kent Meclisi Derneği belediyemizin yanında davaya müdahil olmak için dilekçe verdi. Müdahil olma dilekçelerinin karşı tarafa iletilmesi için duruşma mahkeme başkanı tarafından ertelendi. Baştan beri mahkemenin vereceği her karara saygılı olduğumuzu ve görevimiz gereği bunu uygulayacağımızı söylemiştik. Yaptığımız işlemler mahkeme kararlarını uygulamaktan ibarettir " dedi.

BELEDİYEYE DESTEK İÇİN MÜDAHİL OLDULAR

Bu arada, Kuşadası Kent Meclisi Derneği ile eski belediye meclis üyeleri Nilgün Oğünçlü, Ahmet Altunsoy, Ahmet Ekmekçi, Murat Yakar ve İlhan Aygüneş ile Avukat Bülent Tokuçoğlu ve Avukat Hüseyin Alevci de belediyenin lehinde davaya müdahil olmak için dilekçe verdi. Duruşma öncesi ve sonrası Başkan Altungün ile görüşen grup, Danıştay kararını uygulayan belediyenin işleminde haklı olduğunu belirterek, müdahil olmak için dilekçe verdiklerini söylediler.

Eski Belediye Meclis Üyesi Ahmet Altunsoy, "2004 yılında Kuşadası'nda liman içindeki kaçak yapılarla ilgili hukuk mücadelesi yapmış, ortaklaşa açtığımız davaların kamu lehine sonuçlanmasından sonra bizler bu davaların sonuçlarını izleyeceğimizi kamuoyuna duyurmuştuk. Bir bakıma bizlerin açtığı imar planı iptaliyle sonuçlanan Mahkeme hükümlerinin yerine getirilmesi için çaba harcayan Kuşadası Belediyesi'nin yanında, davaya katılmak istedik " dedi. Kuşadası Kent Meclisi Derneği eski Başkanı ve imar hukuku uzmanı Avukat Bülent Tokuçoğlu ise yaptığı açıklamada, "Kuşadası Belediyesi' ne karşı Egeport (Ege Liman İşletmeleri A.Ş.) tarafından açılan ruhsat iptali davasında iptale konu yapılar; başından sonuna kadar hukuka, imar kanununa, kıyı kanununa ve imar yönetmeliklerine aykırı biçimde inşa edilmiştir. Çünkü mahkemeler tarafından verilen yürütmeyi durdurma kararlarına rağmen, işbu kararlar hiçe sayılıp, uygulanmayarak inşaatlar hukuka aykırı olarak bitirilmiştir dedi.

Av. Tokuçoğlu açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

"Aydın 1. İdare Mahkemesi'nde Egeport (Ege Liman İşletmeleri A.Ş.) tarafından açılan ruhsat iptali davasının 04.11.2010 tarihli duruşmasında davalı Kuşadası Belediyesi yanında davaya müdahale dilekçesi verildi. Dilekçe veren bizler; Kuşadası' nda yaşayan, değişik zamanlarda kamusal görevlerde bulunmuş, sivil toplum örgütlerinde görev almış, Kuşadası' nın ortak menfaatlerini korumak amacı ile çalışmış ve bu konuda mücadelede yer almış kişileriz. Müdahale dilekçesinin taraflara tebliği sonrası, varsa tarafların itirazlarının sunulması sonrasında yeniden duruşma günü verilerek davaya devam edilecek. Danıştay 6. Dairesi' nde görülüp karara bağlanan 2004/6732 E. -2006/1133 K. Sayılı ve Danıştay 6. Dairesi' nde görülüp karar bağlanan 2006/5903 E. -2009/10860 K. Sayılı Kuşadası Limanı 1/1000 ölçekli uygulama imar planları bilindiği üzere iptal edilmiştir. Kuşadası'nın menfaatine aykırı olarak özelleştirme sonucu limanın işletme hakkını alan şirketin kazancını maksimize eden, kazancı en üst düzeye çıkarma amaçlı imar plan değişikliği iptal edilmiştir. Aydın 1. İdare Mahkemesi 2010/434 E-2010/936 K. Sayılı kararı ile davacı Egeport' a yapılan Kuşadası Limanı İhalesi İptal Edilmiştir. Tüm bu alınan mahkeme kararları sonucunda Kuşadası Belediye Başkanlığı dava konusu yapılan ruhsatı iptal etmiştir. Belediye' nin işlemi hukuka uygundur. Ruhsatı iptal edilen limandaki işyerleri hukuka uygun inşa edilmemiştir. Çünkü hukuka uygun bir biçimde onaylanmış imar planı olmadığından inşaatlar kaçak olarak yapılmıştır. Neden mi? Ortada yürütmeyi durdurma kararı varken bu karar hiçe sayılıp, uygulanmayıp inşaatlar hukuka aykırı olarak bitirilmiştir. Tüm bu kaçak inşaatlar Kuşadası'nda eylemler, imza kampanyaları, suç duyuruları, miting yapılarak protesto edilmiştir. Mahkeme kararları derhal uygulansın denilse de inatla ve ısrarla zamanın belediye yönetimi ve işletmeci şirket tarafından mahkeme kararları yok sayılmıştır. Kendisine mahkeme kararları belediye tarafından bildirilen liman işletmecisi mahkeme kararlarından haberdar olmadığına ilişkin iyi niyet iddiasında bulunamaz. Bulunursa (ki; bulunmuştur) bu tamamen kötü niyetli olduğunun kanıtıdır. Tüm bu nedenlerle belediye başkanlığı' nca yapılan işlemin iptalini istemek, üstelik kazanılmış haktan söz etmek mümkün değildir "

www.UlasimOnline.Com

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Ulaştırma | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim