• BIST 108.732
  • Altın 173,655
  • Dolar 4,0919
  • Euro 4,9820
  • İstanbul 24 °C
  • Ankara 25 °C

SSK ve Bağ- Kur'luya maaş zammı belli oldu

SSK ve Bağ- Kur'luya maaş zammı belli oldu
SSK ve Bağ-Kur'luya yıllık yüzde 4 ile yüzde 21.7 oranında zam yapılacak.

SSK ve Bağ- Kur'luya maaş zammı belli oldu

SSK ve Bağ-Kur'luya yıllık yüzde 4 ile yüzde 21.7 oranında zam yapılacak.

Zamlar en düşük maaşlara yüzde 21.7 olurken yüksek maaşlara yüzde 4 olarak uygulanacak. Buna göre en düşük emekli aylıklarına 80 ile 91 lira arasında zam yapılacak.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Erdoğan, 2011 yılı Ocak ayında en düşük emekli maaşına en az 60 TL olmak üzere yüzde 4 oranında artış yapılacağını açıkladı. 2011 yılının tamamında emekli aylıklarını yüzde 21.7 ile yüzde 4 arasında artırılacağını belirten Başbakan Erdoğan, rakamsal olarak söylenmesi halinde en düşük emekli aylıklarına yıllık 80 TL ile 91 TL arasında artış sağlanacağını vurguladı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AKP Grup toplantısında 7 milyon SSK ve Bağ-Kur emeklisinin merakla beklediği 2011 yılı emekli maaşlarına zam oranını açıkladı. Başbakan Erdoğan, 2011 yılında emeklilere yapılacak artışın 2010 yılında olduğu gibi düşük aylık alanlara daha yüksek oranda artış gerçekleştirileceğini bildirdi. Başbakan Erdoğan, 2011 yılı Ocak ayında en düşük emekli maaşına en az 60 TL olmak üzere yüzde 4 oranında artış yapılacağını açıkladı. İlk 6 aydaki enflasyona bakılmadan, enflasyon daha düşük oranda çıksa dahi yüzde 4 oranındaki artışın aynen geçerli olacağını söyleyen Başbakan Erdoğan, 2011 yılının tamamında emekli aylıklarını yüzde 21.7 ile yüzde 4 arasında artırılacağını ifade etti. Başbakan Erdoğan, rakamsal olarak söylenmesi halinde en düşük emekli aylıklarına yıllık 80 TL ile 91 TL arasında artış sağlanacağın vurguladı.

-BAĞKUR TARIM EMEKLİSİNİN AYLIĞI OCAK’TA 434’TL’YE ÇIKACAK-

Başbakan Erdoğan’ın yaptığı açıklamaya göre en düşük aylık alan Bağ-Kur tarım emeklisinin aylığı Ocak ayında 371 TL’den 434 TL’ye, Temmuz ayında ise 451 TL’ye çıkacak. En düşük Bağ-Kur emeklisinin aylığına 2011 yılında yüzde 21.7 oranında, 80 TL tutarında artış yapılacak.

-SSK TARIM EMEKLİSİNİN EN DÜŞÜK AYLIĞI 85 TL ARTACAK-

SSK Tarım emeklisinin en düşük aylığı 492 TL’den, Ocak ayında 555 TL’ye, Temmuz ayı artışıyla birlikte 577 TL’ye ulaşacak. Böylece SSK tarım emeklisi aylığı yıllık 85 TL, yani yüzde 17.3 oranında artacak.

-BAĞ-KUR ESNAF EMEKLİSİNİN AYLIĞI OCAK’TA 574 TL’YE ULAŞACAK-

Bağkur Esnaf emeklisi aylığı Ocak ayında 511 TL’den, 574 TL’ye, Temmuz ayı artışıyla birlikte 597 TL’ye ulaşacak. Esnaf emeklisinin aylığına böylece 86 TL, yüzde 16.8 artış yapılacak.

-SSK İŞÇİ EMEKLİSİNİN AYLIĞI 91 TL TUTARINDA ARTACAK-

SSK işçi emeklisinin en düşük maaşı 648 TL’den 710 TL’ye çıkacak. Temmuz ayında da 739 TL’ye çıkacak. SSK işçi emeklisinin aylığı da 91 TL tutarında, yüzde 14 oranında artıyor.

-"EMEKLİ MAAŞLARINA ARTIŞ, MALİ DİSİPLİNİ BOZMAYACAK"-

Başbakan Erdoğan bu artışların mali boyutu hakkında da bilgi verdi. Emeklilere verilecek artışların Orta Vadeli Program’a ve 2011 yılı bütçesiyle tamamen uyumlu olduğunu söyleyen Erdoğan, "Kaynağını nereden buluyorsunuz diyenler, Orta Vadeli Program’a ve Bütçe’ye bakanlar, artışların bunlarla uyumlu olduğunu görecekler. Yani bütçe dengesinin bozulması, bütçeye ek yük getirilmesi, mali disiplinden taviz verilmesi asla söz konusu değil. Türkiye’nin şartlar iyileştikçe bunu emeklilerin maaşlarına, yaşam standartlarına azami düzeyde yansıtmaya devam edeceğiz. Yeni anayasa paketi çerçevesinde memurlarla yapılan sözleşmelerde orada ne tür artış olacaksa, zaten o da emeklimize yansıyor. Onlara vefa borcumuz var. Onların emeğine hürmetimiz var. Bunun gereğini yerine getirmekten 8 yıldır kaçınmadığımız gibi bundan sonra da kaçınmayacağız" dedi.

Başbakan Erdoğan, istismar konusu yapıldığını belirterek, maaş zamları konusunda, geçmişte bir çok kuru vaatlerde bulunanlar olduğunu söyledi. Erdoğan, "Değerli kardeşlerim bildiğiniz gibi elimizdeki para pul olmuştur. Alım gücü ve satın alma gücü olmamıştır" diye konuştu.

HSYK İSTİFALARI DÖRT DÖRTLÜK ŞOV

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulundan (HSYK) istifaları, "dört dörtlük şov" olarak nitelendirerek, "Geç de kaldınız" dedi.

Erdoğan, sistemin yolunda olduğunu ve herhangi bir aksamanın söz konusu olmadığını, boşlukların doldurulacağını ifade etti.

Başbakan Erdoğan, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, pazar günü Aydın’da gerçekleştirilen toplu açılış törenine değinerek, açılan tesisler hakkında bilgi verdi, izlenimlerini anlattı.

Törene, 30 bini aşkın kişinin geldiğini belirten Erdoğan, "Bu millet kendisine hizmet edenleri asla unutmuyor" dedi.

AK Parti’yi kurduklarından bu yana milletin sevgisinde ve coşkusunda azalma değil artış olduğunu dile getiren Erdoğan, "Milletimize desteğinden, aşkından, sevdasından dolayı bir kez daha teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Millete hayal kırıklığı yaşatmadıklarını belirten Erdoğan, daha fazla çalışmaya, daha fazla eser yaratmaya devam edeceklerini söyledi.

12 Eylül halk oylamasında milletin son sözü söylediğini, herkesin bu karara uymak zorunda olduğunu ifade eden Erdoğan, HSYK’dan istifalar konusunda değerlendirmeler yaptı. Erdoğan, şöyle konuştu: "Halk oylaması sürecinde defalarca, eğer siyaset yapmak istiyorsanız cüppelerinizi çıkarın, bir siyasi partinin şemsiyesi altına girin, orada siyaset yapın, dedik. Onlar, yargıyı yıpratıyorlar, dediler. Siz kendi kendinizi yıpratıyorsunuz. Sizinle bizim işimiz yok ki. Ama siz rahat durmadınız, hep siyaset yaptınız. Siyasi mesajları, siyasi açıklamaları siz yaptınız, biz yapmadık. Makamlarınızı, koltuklarınızı, rütbelerinizi siyaset yapma aracı olarak kullandınız. O makamlara haksızlık ettiğinizi görmek istemediniz. Onu görmek durumundasınız. Biz siyasetçi olarak yetkimizi milleten alıyor, hesabımızı millete veriyoruz. Millet adına karar verenlerin, yetkisini milletin yaptığı Anayasa’dan alanların da milletin kararına saygı duymasından daha tabii bir şey olamaz. Bunu görmek lazım.

HSYK’da istifalar oldu. Hayırlısı olsun. Yani, elinizi tutan yok. Geç de kaldınız. Bunun adı aslında dört dörtlük şovdur. Çalıştırılmıyoruz, bilmem ne yaptırılmıyoruz... Bunların hepsi kuru bahane. 14 Ağustosa kadar çalıştırılıyordunuz da 14 Ağustostan sonra mı bu iş bitti. Zaten 12 Eylülden sonra millet kararını verdi. Otomatikman zaten toplantı yeter sayısından uzaksınız, böyle bir şey yapacak durumunuz da yok. Siz değil miydiniz, Erzurum’da meslektaşlarınızın attığı adımlara, aldığı kararlara müdahale edenler? Ani baskınlarla bu kararı alanlar siz değil miydiniz? Orada çalıştınız, rahat çalışıyordunuz. Daha farklı yerlere aynı şekilde müdahale etmediniz mi? Oralarda çalışıyordunuz, şimdi ne oldu da bizi çalıştırmadılar diyorsunuz? Yani 7 kişinin içerisinde Adalet Bakanım ile Adalet Bakanlığı Müsteşarı mı sizi engelledi? İşinize geldiğiniz zaman bunları aştınız ve çalışmalarınızı sürdürdünüz. Atamalar noktasında da aynı kararlılığınızı gösterdiniz ama şimdi bu tür açıklamaları yapmak suretiyle vatandaşı nasıl aldatırızın kararlılığı içinde görünüyorsunuz.

Bırakın da gerçekçi olun, deyin ki, bizim Yargıtay’da, Danıştay’da işimiz var, oralarda adaylıklarımız var, ona hazırlanacağız, onun için ayrılıyoruz." HSYK Başkanvekili Kadir Özbek’in 53 günü, bir üyenin ise 3-5 gününün kaldığını belirten Erdoğan, şunları söyledi: "Zaten 5 tanesi yedek üye, diğerinin biraz vakti var, bir diğeri de istifa etmedi, bekliyor. Tavırlarını anlamak mümkün değil. Biz anlıyoruz da...

Milletimiz bütün ferasetiyle bunları görüyor. İnanıyorum ki, ayın 17’sinde atılacak adımlar ve Yargıtay ile Danıştay’ın kendi içinde yapacağı seçimlerle bu boşluklar doldurulacaktır. Yani, sistem yolundadır, çalışmalar yolundadır, herhangi bir aksama söz konusu değildir. Her geçen gün daha iyi olacaktır, daha iyiye doğru gidiyoruz. Buna inanıyorum."

www.UlasimOnline.Com

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Ulaştırma | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim