• BIST 107.401
  • Altın 173,970
  • Dolar 4,1031
  • Euro 4,9999
  • İstanbul 23 °C
  • Ankara 23 °C

Sütaş: 2011'de yüzde 24 büyüdük!

Sütaş: 2011'de yüzde 24 büyüdük!
Sütaş Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz,2011’de cirosu yüzde 33 büyüyen Sütaş’ın 80 milyon doların üzerinde de yatırım yaptığını söyledi.

Sütaş: 2011'de yüzde 24 büyüdük!

Sütaş Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz,2011’de cirosu yüzde 33 büyüyen Sütaş’ın 80 milyon doların üzerinde de yatırım yaptığını söyledi.

Sütaş Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz, “Biz Sütaş markasıyla tüketicimize, her zaman ve ülkemizin her yerinde, doğal ve lezzetli süt ve süt ürünleri temin edeceğimiz vaadinde bulunduk. Biz ana hedefimizi bu vaadi yerine getirmek olarak gördük. Tüketici bu vaadi her gün yeniden sınadı ve son 6 yılda bizi her yıl lider yaptı” dedi.
 
Şirketin 2011 mali sonuçlarını ve gelecek hedeflerini değerlendirmek üzere bir basın toplantısı düzenleyen Sütaş Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz, 2011 yılında perakende ölçümlemelerine göre süt ve süt ürünleri pazarı yüzde 6 büyürken Sütaş'ın yüzde 24’lük büyüme oranına ulaştığını söyledi. Muharrem Yılmaz, başarılı iş sonuçlarının ardındaki dört faktörü, "süt aşkıyla sütçülüğe odaklanarak çalışmak,üretimi 'ottan sofraya' entegre bir iş modeli ile gerçekleştirmek, 37 yıllık ustalığa, uzmanlığın ve bilimin gücünü katmak ve bütün bunları kurumsal bir yapı ile sürdürülebilir kılmak" olarak açıkladı.
 
PAZAR PAYI ARTIŞI
 
Sütaş'ın pazar payında düzenli yükseliş trendi gösterdiğini ve altı yıldır sektörün lider markası olduğunu belirten Yılmaz, 2009’da yüzde 15.6 olan toplam pazardaki payını 2010 yılında yüzde 17.5’e ve 2011 yılında ise yüzde 20.4'e çıkardığını ifade etti.Muharrem Yılmaz, “Yıllardan beri kesintisiz olarak sürdürdüğümüz yatırımlar iş hacmimizi de istihdamımızı da sürekli büyüttü. 2011 yılında, süt ürünlerinde 1 milyar 278 milyon TL’lik , süt hayvancılığı ve yem üretimini kapsayan tarımsal faaliyetler tarafında ise 133 milyon TL’lik bir ciro gerçekleştirdik. Sütaş Grubu olarak, 2011’de 1 milyar 412 milyon TL’lik bir ciroya ulaştık. 2011 sonu itibariyle 3694 kişiyi istihdam eder hale geldik” dedi.
 
EĞİTİM FAALİYETLERİ
 
Sütaş’ın, Uludağ ve Aksaray Üniversiteleri bünyesindeki Meslek Yüksek Okulları’na verdiği desteğin üniversite sanayi işbirliğinde bu alanda ilk ve tek örnek olduğunu belirten Yılmaz, "Sütaş, bu kapsamda süt hayvancılığı ve süt teknolojileri alanında öğrencilere uygulamalı eğitim olanaklarının yanı sıra Uludağ Üniversitesi Karacabey Meslek Yüksekokulu’yla başlattığı yeni bir burs programı ile başarılı öğrencilerin bu alanı seçmesini sağlamayı amaçlıyor. Sütaş’ın eğitim faaliyetlerinin ortalama yıllık harcaması 700 bin TL’yi aştı" diye konuştu.
 
Muharrem Yılmaz, “Ottan sofraya uzanan iş sürecindeki faaliyetlerimizle, üreticiyi ve girişimciyi eğitiyor; en verimli sonucu alabilmeleri için doğru damızlığı, doğru yemi kullanmasını öğretiyoruz. Üretilen sütün kaliteli, verimli olmasını ve bu işten anlamlı bir gelir elde edilmesini sağlamaya çalışıyoruz. Bugüne kadar 13 bini aşkın üretici ve girişimciye eğitim verdik” dedi. Ottan Sofraya entegre iş modelinin kapsadığı bir diğer alanın önemini vurgulayan Yılmaz, “Bu model, ürünlerimizin, hammaddesine kadar geriye doğru izlenebilmesi imkanını vermektedir.Sütaş olarak, gıda güvenilirliği ile ilgili dünyada kabul görmüş standartları yıllardır uygulamaktayız” dedi.
 
14 MİLYON DOLAR ÇEVRECİ YATIRIM
 
Sürdürülebilir çevre için 2012’de yapacakları konusundadabilgi veren Muharrem Yılmaz şunları söyledi:
 
“Doğal lezzetimizin güvencesi olan bütün bu faaliyetleri yürütürken, 'Doğa Dostu' bir anlayışla hareket ediyoruz. Sütçülük merkezlerimizdeki yüksek nitelikli arıtma tesislerimizde atıklarımızdan temiz su, organik gübre ve biyogaz elde ediyoruz. Hali hazırda doğalgaz ihtiyacımızın yüzde 15’i bu biyogazdan karşılanmaktadır. Bu yıl devreye aldığımız gübreden elde edilen biyogazı elektriğe dönüştüren tesiste saatte 350 KW elektrik üretmeye başladık. Bu tesis aynı zamanda 400 KW/saat ısı enerjisi üretmektedir. Şimdilik 2000 başlık iki büyük çiftliğimizin harcadığı günlük elektriği bu üretimle karşılayabiliyoruz. Bu ilk pilot projeden elde ettiğimiz tecrübeyle başlattığımız ve bu yılın sonunda tamamlamayı planladığımız iki projeyle tesislerimizin ihtiyacı olan elektrik enerjisinin yüzde 50’sini, ısı enerjisinin de yüzde 20’sini karşılayabilme imkanına kavuşacağız. Bu, 14 milyon dolar civarında bir yatırımdır.”

www.UlasimOnline.Com

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Ulaştırma | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim