• BIST 110.932
  • Altın 175,077
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • İstanbul 10 °C
  • Ankara 7 °C

Türk Hava Yolları zam kararını açıkladı

Türk Hava Yolları zam kararını açıkladı
Türk Hava Yolları sendika ile anlaşamaması üzerine kendi kararını verdi. Personele verilecek olan zam oranları belli oldu.
THY, Hava İş Sendikası ile uzlaşılamaması ve grev sürecine girilmesi üzerine çalışanlar için yeni bir teklif hazırladı. Buna göre, Türk Hava Yolları 23. dönem toplu iş sözleşmesinde verilen hakları aynen kabul etti.
 
THY ayrıca 24. dönem toplu iş sözleşmesi dönemindeki ücretlere karşılık bu dönem için çalışanlara ilk yıl yüzde 5+3+ enflasyon oranında zam önerirken ikinci yıl 3+3+enflasyon oranında zam vereceğini açıkladı.
THY'nin birinci yıl için verdiği teklifin kamuda en yüksek zam oranı olduğu vurgulandı.
 
Hava İş Sendikası ise yaptığı açıklamada,
1 .altı ay kıdem ücretlere 200TL seyyanen zam, iş/uçuş tazminatlarına %5 zam
2. altı ay kıdem ve iş/uçuş tazminatlarına %5 zam
3. altı ay kıdem ve iş /uçuş tazminatlarına %5 zam
4. altı ay kıdem ve iş /uçuş tazminatlarına %5 zam uygulanması talebinde bulunmuştu.
 
Tarafların bu koşullar sonunda nasıl bir yol çizeceği merak konusu oldu. Bilindiği gibi THY, 22 Mayıs'ta Hava İş Sendikası'nı görüşme masasına davet etmiş, Hava İş Sendikası ise bunun üzerine teklifine son şeklini vererek THY'yi uzlaşmaya davet etmişti. THY'nin bu paketinden sonra her iki teklif de taraflar tarafından görülmüş oldu ve süreçle ilgili yeni bir döneme girildi.
 
İŞTE THY'NİN ZAM AÇIKLAMASI
 
Kamuoyunun malumu olduğu üzere Türk Hava Yolları ile Hava-İş Sendikası arasında yürütülen 24. Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri Sendika Yönetiminin olumsuz ve dayatmacı yaklaşımları nedeniyle uyuşmazlıkla sonuçlanmış ve alınan grev kararı 15 Mayıs 2013 tarihinde uygulamaya konulmuştu.
 
Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu, çalışanlarımızdan gelen çalışma haklarını kullanma yönündeki yoğun talep üzerine lokavt kararı almamıştı.
 
Çalışanlarımız, yolcularımız, hissedarlarımız, ulusal ve uluslararası kamuoyu greve itibar etmemiştir. Çalışma arkadaşlarımızın şirketlerine sahip çıkarak görevlerine gelmeleri sonucunda uçuş operasyonlarında ve diğer faaliyetlerde hiçbir aksama olmamıştır.
 
Sendika Yönetimi, 16 bin çalışanın haklarını tartışmak ve savunmak yerine, verdiği hatalı kararla 29 Mayıs 2012 tarihinde yapılan yasadışı eylem sonucu iş akdi feshedilenlerin işe iadesini tek ve vazgeçilmez gaye edinmiştir. Şu anda yaşanan grev değil, Sendika Yönetiminin Türk Hava Yolları çalışanlarının katılımı olmaksızın birtakım grupların desteğiyle yürüttüğü bir eylemdir. Bu eylem 6356 Sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu’nun 72. Maddesi çerçevesinde grev hakkının kötüye kullanılmasıdır.
 
Sendika Yönetiminin gündeminin uzlaşmaya vararak toplu iş sözleşmesi imzalamak olmadığı anlaşıldığından, 1 Ocak 2013 tarihinden bu yana 24. Dönem Toplu İş Sözleşmesinin imzalanmasını bekleyen çalışanlarımızın daha fazla mağdur olmaması için Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu;
 
-       Tüm çalışanlarımızın 23. Dönem Toplu İş Sözleşmesi ile sağlanan mevcut çalışma koşullarının, sosyal ve özlük haklarının, uçucu personelin uçuş planlamaları ile ilgili tüm kurallar ve limitlerin aynen uygulanmasına,
 
-      2013 yılı ilk altı ay için % 5, ikinci altı ay için % 3 oranında (yıl sonu itibariyle kümülatif % 8.1)
 
-      2014 yılı ilk altı ay için % 3, ikinci altı ay için % 3 oranında (yıl sonu itibariyle kümülatif % 6.1)
 
oranında ücret artışı yapılmasına ve enflasyon farkı oluşması halinde farkın da ayrıca ödenmesine karar vermiştir.
 
Alınan bu kararlarla birlikte toplu iş sözleşmesi ve bu bağlamda yaşananlar Türk Hava Yolları’nın gündeminden çıkmıştır.
 
Türk Hava Yolları bugüne kadar aksatmadan yürüttüğü faaliyetlerini hizmet kalitesini artırarak sürdürecektir.
 
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
 
Türk Hava Yolları A.O.
Basın Müşavirliği
 
www.UlasımOnline.com
 
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Ulaştırma | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim