• BIST 110.059
  • Altın 174,736
  • Dolar 4,0867
  • Euro 5,0024
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 10 °C

Türkiye'de sektörlere göre büyüme oranları

Türkiye'de sektörlere göre büyüme oranları
Türkiye, kesintisiz büyüme sürecine, bu yılın ilk üç ayında da devam etti. Büyüme rakamları, ocak-mart döneminde yüzde 3,2 ile beklentilerin üzerinde gerçekleşti.

Türkiye'de sektörlere göre büyüme oranları

Türkiye, kesintisiz büyüme sürecine, bu yılın ilk üç ayında da devam etti. Büyüme rakamları, ocak-mart döneminde yüzde 3,2 ile beklentilerin üzerinde gerçekleşti.

En fazla büyüyen sektör yüzde 8,4 ile enerji oldu. Madencilik ve taş ocakçılığında ise yüzde 0,6 küçülme gözlendi. Büyümede artan dış talep etkili olurken, yavaşlayan iç talep ise ekonominin dengelenme ve yumuşak iniş sürecinde olduğunu teyit etti. Türkiye, geçen yılın ilk üç ayında yüzde 11,9, son çeyreğinde yüzde 5,2, toplamda ise yüzde 8,5 büyümüştü.

Üretim yöntemiyle hesaplanan gayri safi
yurtiçi hasıla tahmininde, 2012 yılı birinci üç aylık döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre cari fiyatlarla gayri safi yurtiçi hasıla, yüzde 14,2'lik artışla 329 milyar 20 milyon lira oldu. Sabit fiyatlarla ise bu dönemde ekonomi yüzde 3,2 büyümeyle 27 milyar 89 milyon lira olarak belirlendi. Takvim etkisinden arındırılmış sabit fiyatlarla GSYH bu yılın ilk çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 2,3'lük artış gösterdi. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış gayri safi yurtiçi hasıla değeri de bir önceki döneme göre yüzde 0,2 arttı. 2011'in ilk çeyreğinde yüzde 8,6, geçen senenin tamamında yüzde 5,3 olan hanehalkı tüketiminin büyümeye katkısı 2012 yılının ilk çeyreğinde sıfır oldu. Verilere göre stoklar yüzde 3,2 seviyesinde gerçekleşen büyümeyi 2,3 puan aşağı çekerken, ihracat ise yüzde 3,2'lik büyümeyi 4,5 puan yukarı çekti. Net ihracat geçen yılın ilk üç ayında büyümeyi yüzde 5,3; 2011'in tamamında ise yüzde 1,4 aşağı çekmişti.

Türkiye
ekonomisinde 2012 yılının ilk çeyreğinde sabit fiyatlarla en fazla büyüyen sektör, elektrik, gaz, buhar ve sıcak su üretimi-dağıtımını kapsayan enerji oldu. Enerji sektörü yılın ilk çeyreğinde 8,4 büyüdü. Sektörün cari fiyatlarla büyüklüğü, 519 milyon 152 bin liraya ulaştı. Geçen yılın ilk çeyreğinde 10,8 büyüyen madencilik ve taş ocakçılığı sektörü, bu yılın aynı döneminde tek küçülen sektör oldu. Bu sektörde 0,6 oranında küçülme yaşandı. En fazla büyüyen sektörlerin başında enerjinin yanı sıra gayrimenkul kiralama ve iş faaliyetleri (yüzde 7), ev içi personel çalıştıran hanehalkları (yüzde 6,1), balıkçılık (yüzde 4,8) geldi. Güncel Orta Vadeli Program'a (OVP) göre ekonomi yönetimi, Türkiye'nin bu yıl yüzde 4 büyümesini bekliyor. Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, geçen hafta yaptığı konuşmasında ılımlı büyüme sürecinin devam ettiğini, büyümenin bu yılki yüzde 4 hedefine uyumlu seyrettiğini de belirtmişti. TÜİK, önceki dönemlere ait GSYH verilerinde revizyona gitmedi.

TÜİK'in açıkladığı sonuçları değerlendiren Garanti Yatırım Ekonomisti Gizem Öztok Altınsaç, iç talep belirgin şekilde yavaşlarken, dış talebin katkısının beklenenin çok daha üzerinde olduğunu söyledi. Ekonomide arzu edilen dengelenmenin sağlandığına işaret eden Altınsaç, "Katkı cinsinden baktığımızda iç talebin katkısı 0,9 puan olurken (daha çok kamu kaynaklı), dış talebin katkısı 4,5 puan gibi oldukça yüksek gerçekleşti." dedi. EFG İstanbul Başekonomisti Haluk Bürümcekçi de, dış talebin büyümeye katkısının önceki çeyrekten daha fazla olduğuna işaret ederek, bunun önümüzdeki dönemde de devam edeceğini kaydetti. Stokların büyümeyi sert bir şekilde aşağı çektiğini ifade eden Bürümcekçi, şöyle konuştu: "Stoklar son 3 çeyrektir aşağı çekiyor. İleriye yönelik iyi bir şey, çünkü stok için bile önümüzdeki dönemde üretim yapılacağına işaret ediyor. Belirsizlik ortamında yavaşlamada üreticiler stokları eritmeyi tercih etmiş görünüyor. Bu da yumuşak iniş olduğunu gösteriyor. Gelecekte iç talebin büyümeye katkısı artacak, dış talebin katkısı ise azalacaktır.

22jpg_h173.jpg

www.UlasimOnline.Com

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Ulaştırma | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim