• BIST 106.941
  • Altın 174,033
  • Dolar 4,1006
  • Euro 4,9925
  • İstanbul 23 °C
  • Ankara 26 °C

OSD, 40. yılında Genel Kurulu'nu yaptı

OSD, 40. yılında Genel Kurulu'nu yaptı
40. yılını kutlayan Otomotiv Sanayii Derneği, 40. Olağan Genel Kurul Toplantısı’nı gerçekleştirdi. Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda Kudret Önen, 2014-2015 yeni dönem için yine OSD Yönetim Kurulu Başkanı seçildi.

40. Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Kudret Önen “Otomotiv sanayii olarak başarılı bir 2013 yılını geride bıraktık. Ancak kurlardaki ve ÖTV’deki artışın yanı sıra kredi kullanımını sınırlandıran önlemler sebebiyle 2014 yılı ilk çeyreğinde pazarda, talepte bir daralma olduğunu görüyoruz. İç pazarın üretim üzerindeki bu olumsuz etkisini ihracat artışı kapatmamız gerekiyor” dedi.

"Hizmet anlayışı, ülke ekonomisine daha fazla katma değer sağlamak"

Türk Otomotiv Sanayi’nin gelişimini ve ülke ekonomisine daha fazla katma değer sağlamasını desteklemek üzere hizmet eden Otomotiv Sanayii Derneği’nin “40. Olağan Genel Kurulu Toplantısı” ve “Yan Sanayi ve İhracat Başarı Ödülleri Töreni” 21 Mart Cuma günü İstanbul Sanayi Odası’nda gerçekleştirildi. Otomotiv sanayinin önde gelen temsilcilerinin ve sektör dernek başkanlarının katılımı gerçekleşen Genel Kurul’da Kudret Önen tekrar Başkan seçilirken, Yönetim Kurulu Kudret Önen, Ales Bratoz, Orhan Özer, Münür Yavuz, Habip Aşı, İzzet Kalaycı, Yusuf Tuğrul Arıkan, Haydar Yenigün, İsmail Sümer, Murat Selek, Süer Sülün, Serdar Görgüç, Kamil Dinçer Çelik ve Kamil Başaran’dan oluştu.

"Sanayimiz son 7 yıldır ihracatta lider"

40. Yılı geride bırakmanın vermiş olduğu memnuniyeti dile getirerek konuşmasına başlayan Önen, derneğin 40. yılında otomotiv sanayi ile ilgili rakamsal verilere de dikkat çekti. Önen “40. Olağan Genel Kurul toplantımız ile derneğimizin de 40. Yılını kutluyoruz. Bu sebeple bu toplantımızın bizim için ayrı bir önemi var. Burada bizlerle olduğunuz için öncelikle hepinize teşekkür ediyoruz. Otomotiv sanayi, Türkiye ihracatına ve ekonomisine katma değer sağlayan sektörler sıralamasında ilk sırada yer alıyor. Sanayimizin 40 yıllık serüvenine baktığımızda, 5 adet yerli sermayeli, 3 adet tüm yerli sermayeli ve 7 adet çok ortaklı sermayeye sahip firmamız olduğunu görüyoruz. Sanayimiz son 7 yıldır ihracatta 1. sırada yer alırken aynı zamanda Ar-Ge merkezlerinde de ilk sırada bulunuyor” dedi.

"Sanayi, 1,7 milyonluk üretim kapasitesi ile büyümeye devam ediyor"

Otomotiv sanayi toplam 400 bin adet nitelikli insan gücüne istihdam sağlamakta. Bugün sanayinin değer zincirinde tasarımdan küresel pazarlamaya, ürün ve üretimdeki nitelikli mühendislik yapısına ve 1,7 milyonluk üretim kapasitesi ile sürdürülebilir bir büyüme ile yoluna devam etmekte.

"ÖTV’nin artışı ve kredi kullanımını sınırlandıran etkenler pazarda daralmaya yol açtı"

2013 yılını değerlendirmesini yaparak, 2014 yılına dair görüş ve beklentilerini paylaşan Önen, “Otomotiv sanayii olarak başarılı bir 2013 yılını geride bıraktık. 2013 yılında Avrupa Birliği’nde devam eden krize bağlı olarak oluşan AB pazarındaki daralmayı Ar-Ge ile desteklenen yeni ürünlerle aşarak, yeni modellerle de ihracatımızı artırmıştık. Ancak kurlardaki ve ÖTV’deki artışın yanı sıra kredi kullanımını sınırlandıran önlemler sebebiyle 2014 yılı ilk çeyreğinde pazarda talepte bir daralma olduğunu görüyoruz. İç pazarın üretim üzerindeki bu olumsuz etkisini ihracat artışı ile kapatmamız gerekiyor” dedi.

"Teşvik rejimi otomotiv sanayisini canlandırdı"

2014 yılına girerken geçtiğimiz yıl yürürlüğe giren yeni Teşvik Rejimi ile otomotiv sanayinde yatırımların önemli oranda artmakta. Ar-Ge mevzuatı kapsamında uygulamaların rekabet gücüne sahip yeni ürün projeleri için çok önemli hale gelmiş durumda. Test alt yapısının tamamlanması sanayinin rekabet gücünün sürdürülmesinde önemli rol oynayadı.

Pazarda hafif ticari araç satışlarının azalması ve ithal araç satışlarının artması da dikkat çeken bir diğer nokta. İhracatın yüzde 40’nı oluşturan bu araçlarda iç pazara dayalı rekabet gücünün de korunması oldukça önem arz etmekte.

‘OSD Yan Sanayi ve İhracat Başarı Ödülleri’ sahiplerini buldu

OSD 40. Olağan Genel Kurul Toplantısı sonrası gerçekleştirilen ve 2013 yılı yan sanayide ve ihracatta başarılı olan firmalara verilen “OSD Yan Sanayi ve İhracat Başarı Ödülleri” sahiplerini buldu.

Yan Sanayi Başarı Ödülleri

2013 yılı kalite ve teslimat güvenilirliği, teknoloji geliştirmedeki işbirliği ile uygun fiyat yönünden başarılı olan Yan Sanayi Firmalarına "OSD Yan Sanayi Başarı Ödülü" verildi. Bu ödülü almaya hak kazanan firmalar; Brisa Bridgestone Sabancı Lastik San. ve Tic. A.Ş., Hayes Lammerz Jantas Jant Sanayi ve Tic. A.Ş. ve MARTUR Sünger ve Koltuk Tes. San. Tic. A.Ş. oldu.

www.ulastirma.com.tr

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Ulaştırma | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim